اختصاص بسته سوم یارانه صادراتی به حمل و نقل هوایی/تسهیل صادرات به روسیه

تهران- ایرنا- رییس سازمان توسعه تجارت گفت: از 4 اسفند سال جاری با اختصاص سومین بسته یارانه‌ای حمل‌ونقل به راه‌اندازی خطوط منظم هوایی تهران ـ آستاراخان ـ تهران، گام دیگری در تسهیل صادرات به روسیه برداشته می شود.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان توسعه تجارت، ولی الله افخمی‌راد افزود: این سازمان از محل 50 میلیارد تومان مشوق‌های غیرنقدی كه برای رونق‌بخشی به صادرات و ایجاد زیرساخت‌ها در نظر گرفته شده است، طی تفاهم‌نامه‌ای با شركت هواپیمایی تابان، خطوط منظم هوایی تهران‌ ـ آستاراخان ـ تهران را به راه انداخت تا به بازرگانان در افزایش صادرات به روسیه و سهم‌خواهی از این همسایه شمالی كمك كند.
رئیس سازمان توسعه تجارت با تاكید بر لزوم تسریع در ایجاد زیرساخت‌های صادراتی، اضافه كرد: از 4 اسفند سال جاری با اختصاص سومین بسته یارانه‌ای حمل‌ونقل به راه‌اندازی این خط هوایی گام دیگری در تسهیل صادرات به روسیه برداشته می شود.
وی ادامه داد: بر اساس این تفاهمنامه، شركت تابان در ازای دریافت یارانه‌ حمل‌ونقل به میزان حدود 3 میلیارد و 380 میلیون تومان معادل 25 درصد هزینه كل سفرهای انجام شده متعهد است از 4 اسفندماه سال جاری به مدت 6 ماه از مبدا فرودگاه امام خمینی به مقصد فرودگاه بندر آستاراخان روسیه و برعكس، خدمات خطوط پروازی را به صورت منظم و بدون وقفه به تجار و بازرگانان ارایه دهد.
به گفته افخمی‌راد این پروازها هر هفته دو بار با هواپیماهای MD-88 و با ظرفیت 160 صندلی صورت می‌پذیرد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به رویكرد این وزارتخانه در تسهیل صادرات و رفع موانع تجاری اشاره كرد و گفت: در خرداد ماه امسال همزمان با تشدید تحریم ‌های بین‌المللی علیه روسیه و به منظور سهم‌خواهی از بازار این كشور، خطوط منظم دریایی از بنادر شمالی كشور به مقصد آستاراخان روسیه احداث شد و اكنون با ایجاد خطوط هوایی به مقصد آستاراخان و اختصاص یارانه به آن، صادرات به روسیه بیش از پیش تسهیل می شود.
وی با بیان اینكه پیش از این هیچ پروازی به مقصد آستاراخان انجام نمی شد، افزود: اكنون بازرگانان و صادركنندگان می‌توانند به راحتی و با توجه به زمان‌بندی‌های انجام شده، كالاهای خود را با كشتی به بندر روسیه ارسال كنند و خود نیز با استفاده از خطوط هوایی عازم آستاراخان شوند.
افخمی‌راد بر نقش بخش خصوصی در تضمین ثمربخشی زیرساخت‌های صادراتی تاكید كرد و گفت: استفاده حداكثری بخش خصوصی از زیرساخت‌های ایجاد شده، عامل موفقیت و پیشبرد بیشتر اهداف صادراتی است.
وی اضافه كرد: امیدواریم تجار و بازرگانان با توجه به درخواست‌هایی كه برای راه‌اندازی خطوط هوایی و دریایی ایران ـ روسیه داشتند از این فرصت به خوبی استفاده كنند.
محمد حسن روحی معاون بازرگانی شركت هواپیمایی تابان نیز دراین باره گفت: این خطوط در صورت استقبال صادركنندگان قابلیت افزایش را خواهد داشت.
وی در مورد برنامه حركتی این خطوط افزود: طبق تفاهم‌نامه‌ای كه با سازمان توسعه تجارت به امضا رسیده است زمان‌بندی پروازهای شركت تابان در روزهای سه‌شنبه و جمعه ساعت 10 صبح از تهران به آستاراخان و ساعت 14 (به وقت تهران) از آستاراخان به تهران است.
وی در مورد هزینه خرید بلیت این پروازها اضافه كرد: بلیت رفت و برگشت تهران ـ آستاراخان براساس چهار كلاس پروازی بین یك میلیون و 100 هزار تومان تا یك میلیون و 700 هزار تومان نرخ گذاری شده است.
معاون بازرگانی شركت تابان در مورد چگونگی بهره‌مند شدن از تخفیفات یارانه‌ای این پروازها نیز گفت: شركت تابان موظف است بدون محدودیت و با احتساب تخفیفات، بلیت‌های پرواز را در اختیار بازرگانانی قرار دهد كه از سازمان توسعه تجارت معرفی‌نامه دارند و در این سفرها هیچ محدودیت برای تعداد تجار وجود ندارد.
وی سودآور شدن خطوط پروازی به آستاراخان را به وابسته به میزان استقبال بازرگانان دانست و گفت: تاكنون خطوط پرواز به روسیه به صورت منظم و دائمی به دلیل عدم توجیه اقتصادی برقرار نبوده است.
وی با بیان اینكه حتی پرواز به مسكو و سن پترزبورگ نیز به صورت فصلی در تابستان انجام می شود، افزود: اما اكنون با توجه به هدف‌گذاری برای افزایش صادرات به این كشور، پرواز به مقصد آستاراخان به راه افتاده كه اگر تجار از آن به خوبی استفاده كنند، در گام های بعدی تعداد پروازها و میزان اعمال تخفیف افزایش خواهد یافت.
سازمان توسعه تجارت، در حالی سومین بسته یارانه حمل و نقل را به راه‌اندازی خطوط منظم هوایی تهران ـ آستاراخان ـ تهران اختصاص داده است كه در خرداد ماه امسال در نخستین اقدام، خطوط منظم دریایی از بنادر شمالی به مقصد آستاراخان روسیه و اكتائو قزاقستان برقرار شده بود.
بسته دوم مشوق های غیرنقدی سازمان توسعه تجارت نیز صرف ایجاد خطوط منظم دریایی از بندر شهید رجایی به بندر صحار عمان شد كه این خطوط از 15 بهمن ماه شروع به كار كرد.
سازمان توسعه تجارت در راستای اهداف وزارت صنعت، معدن و تجارت و به استناد بند 4 موافقتنامه اعتبارات هزینه‌ای و منابع سال 1394، كمك به تسهیل دسترسی تجار به بازارهای هدف صادراتی، كاهش هزینه‌های حمل و نقل و برقراری خطوط منظم دریایی و هوایی به مقصد بازارهای صادراتی دارای اولویت را در دستور كار خود قرار داده است.
اقتصام(1)**2022** 1418

سرخط اخبار اقتصاد