۲۳ بهمن ۱۳۹۴،‏ ۷:۵۲
کد خبر: 81960345
۰ نفر
10 راهكار ساده برای افزایش سرعت رایانه

تهران - ایرنا - استفاده از رایانه به مرور زمان منجر به كاهش سرعت آن می شود. غباروبی، یكپارچه سازی دیسك، غیرفعال كردن برگه های مرورگر، پاكسازی حافظه مرورگر و اسكن رایانه از جمله روش هایی هستند كه موجب افزایش سرعت رایانه می شوند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از روزنامه انگلیسی تلگراف، با استفاده از این روش ها، بدون نیاز به اینكه كاربر حرفه ای رایانه باشید یا اطلاعات بالای رایانه ای داشته باشید، می توان سرعت رایانه را به طرز چشمگیری افزایش داد. این روش ها عبارتند از :

1- رایانه را غبارروبی كنید
یك روش ساده برای افزایش سرعت رایانه های شخصی، پاكسازی این رایانه ها است. وجود گردوغبار درون كیس رایانه می تواند منجر به مسدودشدن فن و در نهایت افزایش بیش از حد دمای رایانه شود. پیشنهاد می كنیم برای این كار، از كپسول های مواد پاك كننده كه با هوای فشرده پر می شوند، استفاده كنید.

2- استفاده از فرآیند یكپارچه سازی دیسك
این فرآیند كه اصطلاحا Disk Defragmentation نام دارد، اطلاعاتی را كه به طور پراكنده در دیسك سخت رایانه ذخیره شده اند، به طور یكپارچه متمركز می كند و در نتیجه رایانه می تواند با سرعت بالاتری به این اطلاعات دسترسی یابد. برای استفاده از این فرآیند در سیستم عامل ویندوز كافی است از منوی Start به ترتیب گزینه های Accessories، System Tools، Disk Cleanup و Disk Defrag را انتخاب كنید.

3- بررسی ظرفیت خالی دیسك سخت
ذخیره اطلاعات در دیسك های توكار رایانه، موجب كاهش فضای ذخیره سازی موردنیاز برای برنامه ها و فعالیت های روزانه می شود. اگر بیش از 85 درصد ظرفیت دیسك سخت رایانه استفاده شده باشد، سرعت آن تحت تاثیر قرار می گیرد. برای اجتناب از این مشكل، یك دیسك سخت خارجی تهیه كنید. دیسك سخت خارجی، یك گزینه مناسب برای نگهداری حجم زیادی از اطلاعات است.

4- برگه های مرورگر را غیرفعال كنید
باز كردن همزمان تعداد زیادی از برگه های مرورگر یا چند برنامه، حافظه RAM رایانه را مشغول می كند و می تواند منجر به كاهش سرعت رایانه شود.
حافظه RAM نقش مهمی در اجرای وظایف برنامه های مختلف دارد و یك راهكار افزایش سرعت رایانه، ارتقای حافظه RAM است. برای مشاهده میزان مصرف حافظه RAM با فشردن كلید تركیبی Ctrl+Alt+Delete می توانید پنجره Task Manager را باز كنید.

5- حذف برنامه های بلااستفاده
با حذف برنامه های بدون كاربرد از روی رایانه می توانید سرعت آن را افزایش دهید. برای این كار در سیستم عامل ویندوز گزینه Start و سپس Control Panel را انتخاب كنید. در این پنجره گزینه Programs and Features را انتخاب كنید تا فهرستی از برنامه های نصب شده روی رایانه به همراه گزینه مربوط به حذف این برنامه ها به نمایش درآید.

6- رایانه خود را اسكن كنید
وجود ویروس در رایانه می تواند موجب كاهش سرعت آن شود. بهترین راهكار مقابله با ویروس ها، استفاده از برنامه های آنتی ویروس است. اما باید دقت داشته باشید برخی از برنامه های ضد ویروس حجم بالایی از توان پردازشی سیستم را اشغال می كنند و ممكن است نصب آن ها موجب كندی رایانه شود. اگر از سیستم عامل ویندوز استفاده می كنید، پیشنهاد می كنیم از ابزار رایگان ارائه شده توسط شركت مایكروسافت با نام Windows Security Essentials استفاده كنید كه طور رایگان در اختیار كاربران قرار گرفته است.

7- به روز رسانی
به روزرسانی خودكار سیستم عامل می تواند موجب بهبود عملكرد آن و در نتیجه افزایش سرعت رایانه شود. برای فعال كردن این ویژگی در ویندوز كافی است روی منوی My computer (یا در برخی نسخه ها Computer) كلیك راست كرده و گزینه Properties را انتخاب كنید. در پنجره باز شده روی گزینه Windows Update كلیك كنید. اگر از نسخه اصلی ویندوز استفاده نمی كنید، به یاد داشته باشید به روزرسانی سیستم عامل می تواند منجر به اختلال عملكرد شود یا به طور كلی، سیستم عامل را غیرفعال كند.

8- پاكسازی حافظه مرورگر
كوكی ها فایل هایی هستند كه توسط وب سایت ها ساخته می شوند و اطلاعات مربوط به وبگردی كاربر را روی رایانه وی ذخیره می كنند. تعداد كوكی های ذخیره شده روی سیستم كامپیوتر، به مرور زمان افزایش می یابد و این موضوع می تواند موجب كندی عملكرد رایانه شود. برای رفع مشكل كافی است در مرورگر خود از منوی History گزینه clear history data را انتخاب كنید.

9- رایانه خود را خاموش و روشن كنید
شركت مایكروسافت توصیه می كند حداقل یك بار در هفته رایانه را خاموش و مجددا روشن كنید. بدین ترتیب حافظه موقت سیستم به طور كامل پاك می شود و رایانه با سرعت بیشتری كار می كند.

10- بخش Startup را كنترل كنید
با استفاده از گزینه های بخش Startup به سادگی می توان تعداد برنامه هایی را كه هنگام راه اندازی سیستم به طور خودكار بارگذاری می شوند، كنترل كرد.
برای این منظور از منوی Start گزینه Run را انتخاب كنید. عبارت msconfig را تایپ كرده و كلید Enter را فشار دهید. در پنجره باز شده می توانید برنامه های موردنظر را انتخاب كنید تا در هنگام راه اندازی سیستم بارگذاری شوند.
علمی (6) ** 9259**1440