دفتر سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر بسته شد

تهران - ایرنا - پرونده و دفتر سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر شامگاه پنجشنبه پس از 11 روز فعالیت و معرفی آثار و هنرمندان برتر و تجلیل از هنرمندان با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به كار خود پایان داد.

به گزارش بامداد جمعه خبرنگاران سینمایی ایرنا، سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر در بخش های سینما حقیقت، هنر و تجربه، سودای سیمرغ و نگاه نو برگزار شد.
در این دوره در بخش سینما حقیقت 11 فیلم مستند، در بخش سینمای هنر و تجربه 11 فیلم، در بخش سودای سیمرغ 22 فیلم و در بخش نگاه نو11 فیلم به رقابت پرداختند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاحیه سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر كه 12 بهمن ماه جاری برگزار شد، اظهار داشت: جشنواره سی و چهارم را می توان جشنواره ای دانست كه تمام قد در دولت تدبیر و امید متولد و بالیده است و تفاوت محسوسی با جشنواره های گذشته دارد .
علی جنتی به مهم ترین رویدادهای دو سال گذشته در عرصه سینما اشاره كرد و گفت : برای نخستین بار بیش از 200فیلم متقاضی حضور در جشنواره بودند و تا كنون چنین استقبالی در هیچ دوره ای وجود نداشته است.
سوم شهریورماه امسال سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر با انتشار فراخوان آغاز شد، زمان ثبت نام و تكمیل فرم درخواست حضور در جشنواره تا 15 آذر و تحویل آثار تا 15 دی 1394 بوده، همچنین محمد حیدری دبیر این دوره از جشنواره فجر بوده است.
هیئت انتخاب بخش سودای سیمرغ سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر متشكل از محمد احسانی، شهرام اسدی، فریدون جیرانی، محمد باقر قهرمانی، حسین كرمی، علیرضا شجاع نوری و رضا مقصودی بودند.
همچنین ابوالحسن داوودی، محمد داوودی، مجتبی راعی، سید جمال ساداتیان، منوچهر شاهسواری، مهدی فخیم زاده و نیكی كریمی به عنوان هیئت داوران بخش سودای سیمرغ انتخاب شده اند.
محمد حیدری دبیری سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر را بر عهده داشت.
نشست خبری این رویداد بزرگ سینمایی در دو نوبت با حضور دبیر جشنواره و جمعی از دست اندركاران این دوره جشنواره با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.
آیین اختتامیه سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهوری، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی و جمعی از مدیران، سینماگران و اهالی رسانه در برج میلاد برگزار و برگزیدگان این رویداد در بخش های مختلف بدین شرح معرفی شدند:
در بخش سودای سیمرغ، بهترین جلوه های بصری به سید هادی اسلامی برای فیلم بادیگارد تعلق گرفت.
بهترین جلوه های ویژه میدانی به ایمان كرمیان برای فیلم ایستاده در غبار، بهترین چهره پردازی
سعید ملكان برای فیلم ابد و یك روز و بهترین طراحی صحنه و لباس به محمد رضا شجاعی برای فیلم ایستاده در غبار
اهدا شد.
سودای سیمرغ همچنین بهترین صدا به حسین مهدوی، محمد رضا دلپاك و سعید بجنوردی برای فیلم لانتوری و بهترین موسیقی متن به محمد رضا علیقلی برای فیلم های امكان مینا و دختر تعلق گرفت.
تدوین به بهرام دهقانی برای فیلم ابد و یك روز، بهترین فیلمبرداری به پیمان شادمان فر برای فیلم خشم و هیاهو، بهترین نقش مكمل مرد به نوید محمد زاده برای بازی در فیلم ابد و یك روز و بهترین نقش مكمل زن شبنم مقدمی برای بازی در فیلم های نفس و زاپاس اهدا شد.
بهترین بازیگر نقش اول مرد، پرویز پرستویی برای بازی در فیلم بادیگارد و بهترین بازیگر نقش اول زن پریناز ایزد یار برای بازی در فیلم ابد و یك روز معرفی شدند.
بهترین فیلمنامه،‌ سعید روستایی برای نگارش فیلمنامه ابد و یك روز، بهترین كارگردانی، سعید روستایی برای فیلم ابد و یك روز و بهترین فیلم به حبیب والی نژاد برای تهیه كنندگی فیلم ایستاده در غبار تعلق گرفت.
در آیین اختتامیه سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از خانواده معظم شهید احمد متوسلیان تجلیل شد.
همچنین در حكمی توسط حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی كه در مراسم اختتامیه قرائت شد محمد حیدری به سمت دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر منصوب شد.
گزارش های میدانی خبرنگاران سینمایی ایرنا مستقر در كاخ های مردمی پردیس ملت و برج میلاد بیانگر استقبال خوب مردم و هنرمندان از این دوره جشنواره فیلم فجر بود.
علاوه بر اكران فیلم ها در كاخ های مردمی ، چندین سینمای منتخب نیز در سطح شهر تهران و حومه شاهد پخش فیلم های این دوره از جشنواره فیلم فجر بود.
نشست های نقد و بررسی و خبری همه فیلم های این دوره از جشنواره فیلم فجر پس از اكران این آثار با حضور عوامل و دست اندركاران فیلم ها در كاخ مردمی برج میلاد برگزار شد. همچنین برای تمام فیلم ها نیز مراسم فرش قرمز برپا شد.
علاوه بر اینها سالن سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز طی 11 روز برگزاری جشنواره همگام با دیگر سالن های سینمایی میزبان مخاطبان در این سالن سینمایی بود.
استقبال چشمگیر مردم و علاقه مندان برای تماشای فیلم های در حال اكران جشنواره فیلم فجر، نشانگر اقبال این رویداد بزرگ سینمایی كشور بود كه روز به روز بر تعداد آنها افزوده می شد تا حدی كه شمار زیادی از سالن های سینمایی به سانس های فوق العاده كشیده می شد.
همزمان با حضور مردم و هنرمندان در كاخ های مردمی نمایش دهنده فیلم های جشنواره بسیاری از مقامات، مسئولان كشوری نیز به تماشای فیلم های این دوره از جشنواره نشستند.
سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر از 12 تا 22 بهمن ماه جاری با نمایش فیلم های متنوع برگزار شد.
آیین افتتاحیه این رویداد بزرگ سینمایی 12 بهمن ماه جاری با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزرای تعاون، كار و رفاه اجتماعی و ورزش و جوانان و جمعی از مسئولان فرهنگی و هنری، جمعی از پیشكسوتان و هنرمندان عرصه سینما و تئاتر در تالار وحدت تهران برگزار شد.
این دوره جشنواره در چهار بخش سودای سیمرغ، هنر و تجربه، نگاه نو(فیلم اولی ها) و مستند برگزار شد.
در بخش سودای سیمرغ 22 اثر، هنر و تجربه 11 اثر، نگاه نو 11اثر و در بخش مستند نیز 11 اثر حضور داشتند.
سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر از دوازدهم بهمن در 23 سینما و پردیس سینمایی در تهران برگزار و امشب با معرفی و تجلیل از برگزیدگان به كار خود پایان داد.
گزارش از: علی اكبر قزوینیان
فراهنگ**1355**1569