۲۱ بهمن ۱۳۹۴،‏ ۱۲:۲۴
کد خبر: 81958006
۰ نفر
لبنیات در صدر محصولات پروبیوتیك كشور

تهران - ایرنا - مدیركل آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو گفت: هرچند مجوزهای زیادی برای تولید محصولات غذایی پروبیوتیك در كشور صادر شده است اما عمده این فرآورده ها در گروه لبنیات قرار دارند.

حسین رستگار روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا اظهار كرد: تمام محصولات غذایی مانند كیك ها می توانند به وسیله پروبیوتیك ها غنی سازی شوند ؛ این در حالی است كه این غنی سازی بیشتر در محصولات لبنی رخ داده است .
وی تصریح كرد: تاكنون مجوزهای زیادی برای تولید محصولات غذایی پروبیوتیك در كشور صادر شده است كه كافی نیست.
وی از سطح آگاهی مردم در زمینه پروبیوتیك ها اظهار گله مندی كرد و اینكه هنوز فرهنگ و اطلاع رسانی و آموزش لازم در این زمینه انجام نشده است و مردم هنوز نمی دانند فواید مفید پروبیوتیك ها (مانند تقویت سیستم ایمنی بدن) چیست.
مدیركل آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو در ادامه از سیاست های تشویقی برای تولید محصولات غذایی پروبیوتیك خبر داد و گفت: به تولیدكنندگانی كه اقدام به عرضه فرآورده پروبیوتیك غذایی می كنند، نشان ایمنی می دهیم.
رستگار تاكید كرد: بسیاری از فرآورده هایی كه به عنوان فرآورده های ارتقا دهنده سلامت مردم معرفی می شود و نشان ایمنی غذا دریافت می كنند، فرآورده های پروبیوتیك به شمار می آیند.
پروبیوتیك ها ارگانیك های زنده در فرآورده های غذائی و مكمل ها به شمار می آیند كه با داشتن باكتری های مفید، سیستم گوارشی و ایمنی بدن را حفاظت می كنند.
غذاهای پروبیوتیك یا فراسودمند (عملگرا ، Functional Food) غذاهائی شبیه غذاهای متعارف و معمولی هستند اما زمانی كه به عنوان بخشی از رژیم غذایی مصرف می شوند، مزایای فیزیولوژیك از خود نشان می دهند و علاوه بر خواص تغذیه ای پایه در كاهش خطر ابتلا به بیماری های سخت و مزمن هم مؤثرند. محصولاتی كه به صورت بالقوه دارای خواص مفید و كمك كننده باشند، مثل غذاهای اصلاح شده یا تركیبات غذایی مفید كه در محتوایشان علاوه بر خواص تغذیه ای سنتی دارای مزایای سلامتی بخش نیز هستند هم جزء غذاهای عملگرا به شمار می آیند.
با وجود این، غذای فراسودمند می تواند غذائی طبیعی باشد یا اینكه غذائی باشد كه تركیبات سلامت بخش به آن اضافه و تركیبات ساختمانی مضر از آن حذف شود؛در این میان، غذاهائی كه یك یا چند تركیب آن مورد اصلاح قرار گرفته است نیز عملگرا یا فراسودمند به حساب می آیند.
اجتمام(4)**9185**1776