صالح آبادی: صادركنندگان هنوز از خط اعتباری روسیه استفاده نكرده اند

تهران - ایرنا - مدیر عامل بانك توسعه صادرات ایران گفت: 20 میلیون یورو خط اعتباری برای صادركنندگان كالا به روسیه در نظر گرفته شده است كه هنوز صادركنندگان نتوانسته اند از این خط اعتباری استفاده كنند.

علی صالح آبادی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: این خط اعتباری برای مرحله نخست در نظر گرفته شده است و در صورتی كه صادركنندگان از آن استفاده كنند، قابلیت افزایش دارد.
مدیرعامل بانك توسعه صادرات ایران در ارتباط با دلایل استفاده نكردن صادركنندگان از این خط اعتباری گفت: مهمترین مشكل در جذب این خط اعتباری به برقراری ارتباطی مربوط می شود كه باید بین بازرگانان ایرانی و روس ایجاد شود.
صالح آبادی تصریح كرد: علاوه بر این، موانع تعرفه ای، حمل و نقلی و مسایلی از این نمونه، روابط بازرگانی ایران و روسیه را با كندی روبرو كرده است.
وی افزود: امروز هیچ مشكلی برای گشایش خط اعتباری نزد بانك های روسیه وجود ندارد و در این زمینه با دو بانك روسیه ارتباط برقرار كرده ایم؛ حتی ساختاری در بانك توسعه صادرات در نظر گرفته ایم كه بتوانیم گشایش ال.سی ها را به صادركنندگان ابلاغ كنیم.
صالح آبادی تصریح كرد: با هماهنگی های انجام شده با بانك مركزی، صادركنندگانی كه علاقه مندند ارز خود را به ریال تبدیل كنند می توانند معادل ارزشان را به صورت ریالی و با نرخ های بازار روز دریافت كنند.
مدیرعامل بانك توسعه صادرات با بیان اینكه گشایش ال سی در بانك توسعه صادرات امكانپذیر است، افزود: با روش هایی پست الكترونیك رمز دار كه تعریف كرده ایم، می توانیم ال.سی را در بانك توسعه صادرات باز كنیم؛ همچنین از طرف مجموعه هایی كه سوئیفت شان باز است می توانیم این ارتباط بین بانكی را نیز انجام دهیم.

** برقراری ارتباط با بانك های ایتالیا، اسپانیا و آلمان برای گشایش ال.سی
وی در حاشیه راه اندازی باشگاه مشتریان بانك توسعه صادرات نیز افزود: در این ارتباط، با بانك هایی از كشورهای ایتالیا، اسپانیا و آلمان ارتباط برقرار كرده ایم و می توانیم از طریق این كشورها تمام اروپا را پوشش دهیم.
صالح آبادی تصریح كرد: با ارتباطی كه با بانك های مختلف دنیا برقرار می كنیم، می توانیم كشورهای مختلف را پوشش دهیم؛ بعنوان نمونه از طریق تركیه و عراق یا كره جنوبی می توانیم كشورهای دیگر را نیز پوشش دهیم.
وی در پاسخ به این پرسش كه آیا با بانك های آمریكا نیز ارتباطی ایجاد شده است؟ گفت: ما با بانك های مختلف مذاكراتی انجام داده و ارتباط كارگزاریمان با برخی از آنها را نیز برقرار كرده ایم.
مدیرعامل بانك توسعه صادرات در مورد تاسیس شعبه جدید مشترك با بانك های خارجی و امكان حضور سرمایه گذاران خارجی در این بانك نیز گفت: به دلیل دولتی بودن بانك توسعه صادرات، در سرمایه گذاری محدودیت داریم.
وی افزود: شاید به شكل مستقیم مشاركتی در تاسیس بانك و شعبه نداشته باشیم، اما از شبكه بانك های داخلی كه خارج از كشور وجود دارند می توانیم برای ارتباط كارگزاری استفاده كنیم.
مدیرعامل بانك توسعه صادرات گفت: برخی از بانك های ما در كشورهای مختلف شعبه و بانك مستقل دارند و در شرایط جدید بعد از تحریم ها می توانیم از روابط كارگزاری آنها استفاده كنیم.
به گزارش ایرنا، از ابتدای امسال تا پایان دی ماه 2.5 میلیارد دلار ال.سی(گشایش اعتبار) توسط بانك توسعه صادرات گشایش یافته در حالی كه این رقم در مدت زمان مشابه پارسال، حدود 700 میلیون دلار بوده است.
این بانك تا پایان دی ماه 1394 بیش از 40 هزار و 687 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت كرده كه نسبت به مدت زمان مشابه پارسال، هفت درصد رشد داشته است.
اقتصام**9189** 2023