۲۰ بهمن ۱۳۹۴،‏ ۱۶:۲۷
کد خبر: 81956848
۰ نفر
رئیس دفتریونسكو:میمند نمادتعامل باطبیعت است

كرمان - ایرنا - رئیس دفتر منطقه ای یونسكو در تهران گفت: چشم انداز فرهنگی میمند نمادی استثنایی از تعامل نزدیك زندگی با طبیعت است كه حفاظت از این میراث، اهمیت ویژه ای دارد.

به گزارش ایرنا استر كوئیش لاروش روز سه شنبه در آیین رونمایی از لوح ثبت جهانی منظر فرهنگی میمند كه با حضور مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهوری در این روستای تاریخی و صخره ای برگزار شد افزود: ثبت منظر فرهنگی میمند در فهرست آثار جهانی یونسكو اقدامی بسیار مهم و بیانگر همت جمهوری اسلامی برای حمایت از این میراث برای همه بشریت است.
وی بیان كرد: مقررات، قوانین و سیاست هایی نیز از سوی دولت ایران برای حفظ و حراست از این منطقه مطرح شده است.
وی گفت: افتخار بزرگ و لذت بخشی است كه امروز برای ثبت منظر فرهنگی میمند حضور دارم.
رئیس دفتر منطقه ای یونسكو در تهران افزود: نامزدی میمند از آنجا كه كاملا متفاوت با سایر آثار تاریخی است، پرونده ای بسیار جالب و خاص بود.
وی گفت: نوع زندگی مردم روستای میمند احتمالا در بسیاری از نقاط جهان رایج بوده اما بیشتر آنها از بین رفته و بنابراین این روستا كاملا منحصر به فرد و نمونه ای زنده در این زمینه است.
لاروش اظهار كرد: سبك زندگی روستائیان میمند بازتاب فعالیت سنتی است كه برای نسل های مختلف ادامه داشته است.
وی گفت: این شیوه زندگی آسیب پذیر است زیرا اگر برای نسل جوان جذاب نباشد با خطر منسوخ شدن آن روبرو خواهیم شد.
وی تصریح كرد: این منطقه موضوع یك نظام مدیریتی سنتی است كه در یك برنامه مدیریتی خاص شكل گرفته است.
رئیس دفتر منطقه ای یونسكو در تهران افزود: شنیده ام فعالیت های بسیاری با كمك مردم محلی برای تفهیم ارزش های این مكان استثنایی صورت گرفته است.
وی تمركز بر فرصت های توسعه پایدار برای جامعه محلی را بسیار مهم دانست و گفت: طراحی این منطقه به عنوان یك پایگاه میراث جهانی، یك فرصت استثنایی را فراهم می كند.
لاروش تاكید كرد: به اعتقاد من بسیار مهم است كه طرح مناسبی برای گردشگری تدوین شود تا بدون آسیب رسیدن به سنت های محلی از این سنت ها برای توسعه اقتصادی استفاده شود.
وی گفت: دفتر منطقه ای یونسكو در تهران برای حمایت از گردشگری پایدار در جمهوری اسلامی ایران برنامه های خوبی را مد نظر دارد.
چشم انداز فرهنگی میمند به عنوان نوزدهمین اثر جمهوری اسلامی ایران و سومین اثر تاریخی استان كرمان 13 تیرماه سال جاری در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.
چشم انداز فرهنگی میمند در سی و نهمین اجلاس سالانه كمیته میراث جهانی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسكو) در شهر بن آلمان در فهرست آثار جهانی ثبت شد.
پرونده میمند دو سال قبل نیز مطرح شد اما به دلیل برخی نواقص نتوانست به ثبت برسد كه در اجلاس بن آلمان با همت مسوولان سازمان میراث فرهنگی، استاندار كرمان و كارشناسان توانمند كشورمان نواقص آن رفع و ملاك های یونسكو محقق شد.
روستای صخره ای و دستكند میمند با قدمت چند هزار ساله از نخستین سكونتگاه های بشری و از مواریث باستانی ایران است كه در 38 كیلومتری شمال شرقی شهرستان شهربابك در استان كرمان واقع است.
7440/3028/1772