۲۰ بهمن ۱۳۹۴،‏ ۱۱:۵۹
کد خبر: 81956226
۰ نفر
لوح ثبت جهانی منظر فرهنگی میمند رونمایی شد

كرمان - ایرنا - لوح ثبت جهانی منظر فرهنگی میمند روز سه شنبه با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور در محل این روستای صخره ای و تاریخی رونمایی شد.

به گزارش ایرنا بر روی لوح ثبت جهانی منظر فرهنگی روستای صخره ای میمند نگاشته شده، ثبت در این فهرست، ارزش برجسته جهانی اثر فرهنگی - طبیعی را تایید می كند كه مستلزم حفاظت به منظور بهره مند شدن بشریت از آن است.
این لوح با امضای رئیس یونسكو زمان ثبت اثر را هشتم جولای 2015 مصادف با 17 تیر 1394 عنوان می كند.
همچنین در این لوح سنگی ثبت شده است، كنواكسیون مربوط به حفاظت میراث فرهنگی و طبیعی جهانی كمیته میراث جهانی منظر جهانی میمند را در فهرست میراث جهانی ثبت كرده است.
این لوح به دو زبان فارسی و انگلیسی بر روی سنگ حك شده است.
به گفته نماینده ایران در یونسكو لوح ثبت جهانی منظر فرهنگی روستای صخره ای میمند در سفر رئیس جمهور به فرانسه به وی تقدیم شده است.
مسئول دفتر منطقه ای یونسكو در تهران، نماینده دائم ایران در یونسكو و برخی از معاونان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و استاندار كرمان نیز در آئین رونمایی از لوح ثبت جهانی روستای صخره ای میمند حضور داشتند.
جشن ثبت جهانی روستای تاریخی و دستكند میمند به منظور معرفی روستای تاریخی میمند در ابعاد ملی و بین المللی و همچنین مشاركت دادن مردم در حفاظت و نگهداری از این منطقه تاریخی برگزار شد.
همچنین تمبر ثبت جهانی روستای تاریخی و دستكند میمند نیز در این آئین رونمایی شد.
چشم انداز فرهنگی میمند به عنوان نوزدهمین اثر جمهوری اسلامی ایران و سومین اثر تاریخی استان كرمان در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است.
چشم ­انداز فرهنگی میمند در سی و نهمین اجلاس سالانه كمیته میراث جهانی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسكو) در شهر بن آلمان در فهرست آثار جهانی ثبت شده است.
پرونده جهانی شدن روستای صخره ای و دستكند میمند دو سال قبل نیز مطرح شد اما به دلیل برخی نواقص نتوانست به ثبت برسد كه در اجلاس بن آلمان با همت مسئولان سازمان میراث فرهنگی، استاندار كرمان و كارشناسان توانمند كشورمان نواقص آن رفع و ملاك های یونسكو محقق شد به گونه ای كه با اجماع از تصویب اعضای كمیته گذشت.
با ثبت چشم انداز فرهنگی میمند پس از ثبت ارگ بم و باغ شاهزاده ماهان در فهرست آثار جهانی یونسكو، كرمان دارای سه اثر تاریخی جهانی است.
استاندار كرمان نیز به دعوت سازمان میراث فرهنگی كشور برای بررسی پرونده روستای صخره ای میمند در كمیته میراث جهانی حضور یافته است.
روستای صخره ای و دستكند میمند با قدمت چند هزار ساله از نخستین سكونتگاه های بشری و از مواریث باستانی ایران است كه در 38 كیلومتری شمال شرقی شهرستان شهربابك در استان كرمان با وسعت 420 كیلومتر مربع و در ارتفاع دو هزار و 240 متر از سطح دریا واقع است.
استان كرمان با 23 شهرستان بیش از هفت هزار اثر تاریخی دارد كه از این تعداد 700 اثر ثبت ملی و سه اثر ارگ تاریخی بم، باغ شاهزاده ماهان و روستای صخره ای میمند ثبت جهانی هستند.
7440/3029

سرخط اخبار استان‌ها