نسخه 6 پروتكل اینترنت تا 2 سال آینده

تهران - ایرنا - معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: نسخه 6 پروتكل اینترنت (Internet Protocol version 6) تا دو سال آینده راه اندازی می شود.

به گزارش گروه علمی ایرنا، نسخه ششم پروتكل اینترنت 'IPV6' جدیدترین نسخه پروتكل اینترنت است كه ارتباط‌ های اینترنتی بر پایه آن شكل می‌گیرد. این نسخه قرار است جایگزین نسخه IPV4 شود.
IP مخفف عبارت Internet Protocol و یا همان آدرسی اینترنتی است كه مانند پلاك رایانه كاربر عمل می‌ كند و توسط آن هویت و مكان یك رایانه در شبكه‌ اینترنت معین می‌شود؛ هنگامی كه شخص از رایانه‌ خود برای رفتن به اینترنت استفاده می‌كند، رایانه‌اش از آدرسIP برای اتصال به رایانه و سرورهای‌ دیگر استفاده می‌كند.
پروتكل IPV4 از آدرس‌ های ۳۲ بیتی تشكیل شده است، بدین معنا كه این فضا اجازه آدرس ‌دهی به دو به توان ۳۲ دستگاه را می‌دهد. در حالی كه IPV6 از آدرس وب ۱۲۸ بیتی استفاده می‌كند كه ظرفیت میلیاردها آدرس جدید را دارد.
با افزایش شمار دستگاه‌هائی كه به اینترنت متصل می‌شوند، اعم ازموبایل، لپ‌تاپ رایانه‌های شخصی و لوازم خانگی، آدرس‌های IPV4 به سرعت رو به پایان هستند و كارشناسان این صنعت نسبت به این مساله هشدار داده‌اند.
IPV6 علاوه بر ظرفیت بسیار بالاتر، از امنیت بیشتری نسبت به IPV4 برخوردار است و همین امر ضرورت تجهیز كردن دستگاه ‌ها وسیستم‌ ها به این نسخه را دو چندان می‌ كند.
IPv4 كه هم‌ اكنون در حال استفاده است از فضای آدرسی 32 بایتی استفاده می‌ كند. این فضای اجازه‌ آدرس دهی حدود 4 میلیارد آدرس در اینترنت را می ‌دهد. با توجه به اینكه امروزه بسیاری از دستگاه ‌ها افزون بر كامپیوترها مانند گوشی های همراه، دوربین‌ ها و حتی لوازم خانگی به اینترنت متصل می‌شوند، این فضا رو به اتمام است و تاكنون با تمهیداتی سعی در جبران این كمبود شده است.
IPv6 اما از فضای آدرس‌دهی 128 بیتی استفاده می ‌كند و می تواند مشكل فضای آدرسی كه هم‌ اكنون با آن روبرو هستیم را رفع كند.
دكتر امیرحسین دوایی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: راه اندازی این سیستم نیازمند اصلاح زیرساخت اعم از سخت افزار و نرم افزار است كه دست اندركاران این حوزه در تلاش هستند تا آن را محقق كنند.
آی پی ورژن ۶ به دلیل طول رشته كددهی كه دارد، تعداد دستگاه‌ های بسیار زیادی را در برمی‌گیرد، لذا تفاوت در این نوع كددهی باعث شده از لحاظ سخت‌ افزاری و نرم‌ افزاری تفاوت ‌هایی با ورژن ۴ وجود داشته باشد. به همین دلیل سفر به آی پی ورژن ۶ نیازمند تغییر زیرساخت‌ ها است و در نتیجه این تغییر زیرساخت ‌ها هزینه ‌هائی را در پی خواهد داشت.
وی با اشاره به اینكه پروژه ای در شركت ارتباطات زیرساخت در این زمینه در دست اجرا است، تصریح كرد: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به شدت پیگیر این موضوع می باشند كه این نسخه تا دو سال آینده اجرایی شود.
دوایی یكی از مهمترین كاربردهای IPV6 را در حوزه اینترنت اشیاء اعلام كرد و گفت: این فناوری یكی از موضوعات اصلی برای استفاده همه گیر از اینترنت اشیاء است و به همین دلیل تلاش می شود تا در آینده نزدیك راه اندازی شود.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: با راه اندازی اینترنت اشیا، هر شی باید یك آدرس اینترنتی داشته باشد. با توجه به اینكه پیش بینی می شود تا سال 2020 حدود 50 میلیارد شی به هم متصل شوند نیاز به تعداد فراوانی آدرس است كه باید این ظرفیت در دنیا فراهم شود.
وی در ادامه سخنانش به كاربردهای فراوان اینترنت اشیا اشاره كرد و گفت:خانه های هوشمند یكی از كاربردهای IOT است كه با استفاده از این فناوری موضوعاتی مانند مدیریت انرژی، نور، صوت در منازل را انجام داد.
اینترنت اشیا (Internet of Things) فناوری پیشرفته ای است كه در آن برای هر موجود قابلیت ارسال داده از طریق شبكه های ارتباطی اعم از اینترنت و یا اینترانت فراهم می شود. مهمترین مزیت همه گیر شدن اینترنت اشیا، قابلیت اتصال انواع اشیا و وسایل به دنیای مجازی است.
علمی ** 1201 **1440