۲۰ بهمن ۱۳۹۴،‏ ۹:۱۴
کد خبر: 81955829
۰ نفر
پیش بینی پیشرفت آب سیاه با لنز هوشمند

تهران - ایرنا - محققان موفق به ساخت یك لنز تماسی هوشمند شده اند كه با كنترل 24 ساعته چشم، پیشرفت بیماری آب سیاه را كنترل می كند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا، عارضه آب سیاه (گلوكوم) به دلیل اختلال در جریان خون اعصاب بینایی بوجود می آید. آب سیاه معمولا با معاینات رایج چشم پزشكی تشخیص داده می شود. معمولا این معاینات قادر به بررسی شرایط لحظه ای چشم هستند؛ در صورتیكه در مورد بیماران مبتلا به آب سیاه، فشار چشم در شب افزایش می یابد كه امكان بررسی آن وجود ندارد.
محققان مركز پزشكی دانشگاه كلمبیا در نیویورك برای حل این مشكل، موفق به ساخت یك لنز تماسی هوشمند شده اند كه شامل چند حسگر است و فشار چشم را به طور 24 ساعته نظارت می كند. این لنز تماسی كه Sensimed Triggerfish نام دارد، از سیلیكون ساخته شده و حسگرهای موجود در آن، هر گونه تغییر انحنا در سطح لنز را تشخیص می دهند. تغییر انحنای لنز یك شاخص مهم از فشار چشم است. زمانی كه انحنای لنز تغییر می كند، سیگنال های الكتریكی به یك آنتن بی سیم ارسال می شوند و سپس از طریق یك ضبط به پزشك بلوتوث می شوند و با استفاده از آن می توان پیشرفت بیماری را پیش بینی كرد.
با توجه به آمار بنیاد تحقیقات گلوكوم، بیش از سه میلیون آمریكایی به آب سیاه مبتلا هستند و حدود 120 هزار نفر بر اثر این عارضه نابینا شده اند. در سراسر جهان، آب سیاه دومین علت اصلی نابینایی است.نتایج این تحقیقات در نشریه Ophthalmology منتشر شده است.
علمی (6) ** 9259**1440