روسیه: آنكارا باید اقدام لازم را برای عادی شدن روابط با مسكو  انجام دهد

مسكو- ایرنا- همزمان با انتشار گزارش هایی مبنی بر تلاش آنكارا برای عادی سازی روابط با مسكو و اقدام ناموفق رئیس جمهوری تركیه برای برقراری تماس تلفنی با همتای روس خود، معاون وزیر خارجه روسیه با تاكید بر لزوم اجرای شرایط این كشور، گفت: آنكارا می داند كه باید برای عادی شدن روابط چه اقدام های انجام دهد.

به گزارش ایرنا، «آلكسی مشكوف» امروز (دوشنبه) به خبرگزاری روسیا سگودنیا گفت: آنكارا می داند برای بهبودی روابط با مسكو چكار باید بكند و لازم است در چارچوب اصول رایج در روابط بین دولت ها اقدام كند.
معاون وزیر خارجه روسیه با بیان این كه طرف ترك خوب می داند كه چه اقداماتی را برای بازگرداندان روابط با مسكو به مسیر عادی باید انجام دهد، اظهار كرد: آنچه كه قبلا برای بهبودی روابط با تركیه اعلام كرده ایم در شرایط كنونی هم عادلانه است.
مشكوف بر شروط روسیه برای عادی سازی روابط با تركیه شامل پرداخت خسارت سرنگونی هواپیمای نظامی سوخو-24 روسی، عذرخواهی و تضمین عدم تكرار این گونه اقدامات در آینده تاكید كرد.
مقام های تركیه تاكنون بارها شرط روسیه برای عذرخواهی را رد كرده و تاكید می كنند كه ساقط كردن بمب افكن روسی پس از هشدارهای مكرر به علت تجاوز به حریم هوایی این كشور صورت گرفته است، ولی مقام های روسیه مستند به اطلاعات پروازی و نقشه های ماهواره ای این ادعاها نقض حریم هوایی را رد كرده اند.
ساقط شدن سوخو 24 روسیه پس از بمباران مواضع تروریست ها در سوریه كه سوم آذرماه توسط جنگنده شكاری تركیه صورت گرفت و یك خلبان آن نیز هنگام فرود با چتر توسط تروریست ها كشته شد، روابط دو كشور را تیره كرده است.
اعمال موجی از تحریم های اقتصادی و قطع روابط فرهنگی و اجتماعی با دستور «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه، اقتصاد تركیه را زیر فشار شدید قرار داده و سبب شده آنكارا خواستار پایان این روند شود كه مسكو آن را رد كرده است.
انتظار می رود در صورت تداوم تحریم ها، ارزش روابط اقتصادی روسیه و تركیه كه سال 2014 به 30 میلیارد دلار رسید و قرار بود در 10 سال آینده به 100 میلیارد دلار برسد، در آینده ای نزدیك به حدود 10 میلیارد دلار سقوط كند.
«سرگئی ناریشكین» رئیس دومای روسیه به تازگی اعلام كرد: حل و فصل روابط مسكو و آنكارا فقط به شرط معذرت خواهی صادقانه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور تركیه به خاطر سرنگونی هواپیمای بمب افكن سوخو 24، مجازات مقصران و همچنین تجدید نظر در سیاست این كشور در سوریه ممكن است.
رئیس دوما روز شنبه در مصاحبه با شبكه تلویزیونی راشا تودی ضمن اعلام این مطلب افزود: اكنون برای تمام جهانیان واضح است كه متاسفانه طرف ترك با خرید نفت و رساندن دیگر كمك ها به گروه تروریستی داعش مساعدت كرده است.
سرگئی ناریشكین گفت: این رویكرد با رفتار یك دولت متمدن مطابقت ندارد كه باید در مبارزه با خطر جهانی تروریسم بین المللی به جامعه بین المللی كمك كند.
اروپام*391**1516