۱۹ بهمن ۱۳۹۴،‏ ۱۰:۳۶
کد خبر: 81954259
۰ نفر
عبور سیارك از نزدیك زمین در ماه آینده

تهران-ایرنا- سازمان فضایی آمریكا (ناسا) اعلام كرد كه یك سیارك 30 متری پنجم ماه مارس (15 اسفند) از نزدیك زمین عبور می كند و ممكن است فاصله آن به اندازه ای باشد كه بتوان آن را با تلسكوپ مشاهده كرد.

به گزارش گروه اخبارعلمی ایرنا، محققان ناسا مسیر دقیق این سیارك را مشخص كرده اند و‌ پیش بینی می كنند كه در نزدیكترین وضعیت، حدود 18 هزار كیلومتر (11 هزار مایل) از زمین فاصله داشته باشد كه در این صورت، به راحتی توسط تلسكوپ قابل مشاهده است. برای قیاس می توان گفت كه فاصله این سیارك تا زمین، یك بیستم فاصله زمین تا ماه است.
محاسبه دیگر محققان نشان می دهد كه این سیارك می تواند از فاصله 14 میلیون كیلومتری زمین عبور كند. دلیل تفاوت زیاد این دو محاسبه این است كه محققان ناسا آن را حدود سه سال پیش كشف كردند و تاكنون امكان مشاهده دقیق آن وجود نداشته است. اولین باری كه این سیارك مشاهده شد، در طرف تاریك زمین قرار داشت و پس از سه روز به سمت روشن حركت كرد و امكان مشاهده آن وجود نداشت. با توجه به تمام محاسبات محققان، احتمال برخورد این سیارك با زمین بسیار ناچیز است.
سیارك asteroid یك جرم سنگی كوچكتر از سیاره است كه گاهی به آن ریزسیاره یا سیاره‌نما هم می‌گویند. در برخی از منابع آن را با عنوان 'خرده‌ریزهای فضایی' یا قطعات به جای مانده از تشكیل منظومه شمسی توصیف كرده‌اند. میلیون‌ها سیارك به دور خورشید می‌چرخند كه 75000 تای آنها در كمربند سیاركی، حلقه‌ای گسترده در فاصله مدارهای مریخ و مشتری قرار دارند. پهنای سیارك‌ها ممكن است به صدها كیلومتر هم برسد، سیارك سرس كه گاهی به عنوان سیاره كوتوله نام برده می‌شود، پهنایی 940 كیلومتری دارد. این اجرام سنگی جو ندارند، اما بسیاری از آن ها آنقدر بزرگ هستند كه كشش جاذبه‌ای ایجاد می كنند. در واقع برخی از آنها دارای یك یا دو ماه همراه هستند، یا سامانه‌های دوتایی تشكیل می‌دهند كه در آن سیارك‌ها با اندازه مشابه به دور یك دیگر می‌چرخند.
علاقه دانشمندان به بررسی سیارك‌ها به این دلیل است كه اطلاعات بسیار زیادی درباره مراحل اولیه تشكیل منظومه شمسی ما در 4.6 میلیارد سال پیش در اختیار می‌گذارند.
علمی (6) ** 9259**1440