150 هزار قطعه پرنده بومي كرمانشاه عليه بيماري نيوكاسل واكسينه شدند

كرمانشاه - ايرنا - رئيس اداره بهداشت و مديريت بيماري طيور دامپزشكي استان كرمانشاه از اجراي طرح واكسيناسيون رايگان براي 150 هزار قطعه از پرندگان بومي استان براي مقابله با بيماري نيوكاسل، خبر داد.

به گزارش ايرنا و به نقل از روابط عمومي دامپزشكي كرمانشاه، عليرضا حيدري روز دوشنبه اظهار كرد: اين طرح به مناسبت دهه مبارك فجر و با استفاده از واكسن هاي تزريقي و خوراكي مقاوم به حرارت با بهره گيري از توان بخش هاي خصوصي و دولتي در روستاهاي اطراف واحدهاي صنعتي اجرا شد.
وي با بيان اينكه نيوكاسل نوعي بيماري ويروسي است، افزود: ميزان مرگ و مير و آلودگي اين ويروس بستگي به نوع پرنده، جنس، نژاد، نوع تغذيه، وضعيت بهداشتي محل پروش و مديريت پروش دارد.
حيدري ادامه داد: ويروس عامل بيماري از راه ترشحات دفعي پرنده آلوده، آب و غذاي آلوده، باد، وسايل و لباس كار و افراد آلوده مي تواند به پرندگان سالم منتقل شود كه علائم و نشانه هاي عصبي، تنفسي و گوارشي به همراه دارد.
اين مسئول گفت: با توجه به اينكه بيماري ويروسي است، هيچ گونه درماني نداشته اما رعايت اصول بهداشت و ايجاد امنيت زيستي براي پرورش پرندگان لازم و ضروري است، همچنين واكسيناسيون در كنترل و پيشگيري از بيماري بسيار حائز اهميت است.
حيدري، هدف از واكسيناسيون پرندگان عليه بيماري نيوكاسل را افزايش سطح ايمني در پرندگان بومي استان كرمانشاه و كاهش احتمال تغيير سويه ويروس اعلام كرد كه نقش بسزايي در كاهش احتمال انتقال بيماري نيوكاسل به واحد هاي پرورش طيور صنعتي و به طور كلي كاهش شيوع و بروز بيماري نيوكاسل در استان دارد.
براساس اعلام روابط عمومي دامپزشكي استان كرمانشاه، اين طرح در 289 روستاي اطراف واحد هاي صنعتي پرورش طيور استان اجرا شد.
در استان كرمانشاه 525 واحد پرورش مرغ به شيوه صنعتي، 288 واحد پرورش سنتي مرغ و 22 واحد پرورش مرغ تخمگذار فعاليت دارد، همچنين چهار واحد پرورش شتر مرغ نيز در شهرستان هاي روانسر، صحنه، گيلانغرب و كرمانشاه فعال است.
6539/8066

سرخط اخبار استان‌ها