۱۸ بهمن ۱۳۹۴،‏ ۱۹:۰۳
کد خبر: 81953621
۰ نفر
مرمت كاشي فرش هاي مسجد شيخ لطف الله اصفهان آغاز شد

اصفهان- ايرنا- مدير گروه اماني اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان اصفهان از آغار مرمت و استحكام بخشي كاشي فرش هاي مسجد شيخ لطف الله همزمان با دهه فجر خبر داد.

به گزارش روز يكشنبه ايرنا از روابط عمومي اين اداره كل، منصور زيرك افزود: كاشي فرش هاي كف شبستان و زيرزمين اين مسجد در قسمت هايي از بستر خود جدا شده يا در حال جداشدن بود.
وي اضافه كرد: به همين منظور و با توجه به در پيش بودن ايام نوروز و ضرورت آماده سازي بناها براي استقبال از مهمانان، پس از بررسي قسمت هاي كف مسجد، نقاط در خطر شناسايي و كار مرمت و استحكام بخشي كاشي ها آغاز شد.
زيرك گفت: در برخي از قسمت ها بدليل فرسودگي ملات بستر در طول زمان و رفت و آمدهاي مكرر، تعدادي از كاشي هاي كف شبستان اصلي و زيرزمين از بستر خود جدا شده يا در شُرف جداشدن بود كه با شناسايي به موقع كارشناسان، خسارتي به هيچ يك از كاشي ها وارد نشد.
وي افزود: پس از بسترسازي مجدد، كاشي هاي شبستان اصلي در جاي خود استحكام بخشي شد.
وي اضافه كرد: مرمت كاشي هاي زيرزمين همزمان با دهه فجر توسط استادكاران گروه اماني معاونت ميراث با اعتبار بالغ بر 200 ميليون ريال درحال انجام است كه در مدت دو ماه از شروع عمليات به پايان خواهد رسيد.
مسجد شيخ لطف‌الله (ساخته شده در ۱۶۰۲ - ۱۶۱۹ ميلادي) يكي از مسجدهاي تاريخي و شناخته شده شهر اصفهان است كه در دوران صفويه بنا شده ‌است.
اين مسجد بعنوان شاهكاري از معماري و كاشي‌كاري قرن يازدهم هجري توسط استاد محمدرضا اصفهاني از معماران نامدار آن دوره ساخته شده ‌است.
مسجد شيخ لطف‌الله به فرمان شاه عباس اول در مدت 18 سال بنا شد.
اين مسجد در ضلع شرقي ميدان نقش جهان و مقابل عمارت عالي‌قاپو و در همسايگي مسجد شاه واقع ‌است.
اين مكان كه براي تجليل شيخ لطف‌الله الميسي بنا شده است، گردشگران زيادي را جذب خود مي‌كند.
د/6027/7141/1772