اعمال معافيت هاي مالياتي صنايع و معادن داراي طرح تحقيقاتي از سال 95

تهران- ايرنا- معاون آموزش، پژوهش و فناوري وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام كرد: موضوع 10درصد معافيت مالياتي براي واحدهاي صنعتي و معدني كشور كه داراي طرح تحقيقاتي و قرارداد پژوهشي با مراكز مورد تاييد وزارت علوم هستند، از سال 95 عملياتي خواهد شد.

به گزارش خبرنگار علمي ايرنا، 'علي اصغر توفيق' روز يكشنبه در مراسم انعقاد تفاهم نامه همكاري دانشگاه پيام نور و وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: موضوع 10 درصد معافيت مالياتي ابرازي آن دسته از صنايع و معادن كشور كه قرارداد پژوهشي با دانشگاه ها و پژوهشگاه ها منعقد كنند، از سال 95 اجرايي مي شود.
وي افزود: براين اساس، واحدهاي صنعتي كشور مي توانند با مراكز مورد تاييد و داراي مجوز از وزارت علوم، قرارداد پژوهشي و تحقيقاتي امضا كنند و تا سقف 10 درصد از ماليات هاي ابرازي معاف شوند.
توفيق خاطرنشان كرد: در بخش معدن نيز، صاحبان معادن و شركت هاي فرآوري معدني اجازه دارند ميزان 10 درصد سود دولتي را در قراردادهاي پژوهشي هزينه كنند و از معافيت برخوردار شوند.
معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت با ابراز تاسف از اين كه بخش تجارت در اين مبحث، مغفول مانده است، گفت: در تلاش هستيم براي تشويق فعالان تجاري براي به كارگيري تحقيق و توسعه، چاره اي بيانديشيم و در اين مسير از توان دانشكده هاي مديريت، بازرگاني و اقتصاد بهره خواهيم گرفت.
وي تعامل موجود ميان وزارتخانه هاي صنعت و علوم را بسيار مثبت و سازنده توصيف كرد و گفت: هر دو طرف در راستاي تقويت ارتباط صنعت و دانشگاه، قدم هاي موثري برداشته ايم و علاوه بر انعقاد قرارداد همكاري، طرح هاي مشترك زيادي تعريف كرده ايم.
توفيق تاكيد كرد: خوشبختانه اكنون از مرحله ارتباط صنعت و دانشگاه فراتر رفته ايم و وارد مرحله مشاركت با يكديگر شده ايم به گونه اي كه به عنوان يك شريك به اهداف و منافع مشترك بلند مدت مي انديشيم.
وي با يادآوري اين كه حدود 30 درصد توليد ناخالص داخلي مربوط به بخش صنعت، معدن و تجارت است و اين بخش ها 30 درصد اشتغالزايي كشور را عهده دار هستند، گفت: سالانه تعداد زيادي از جوانان مستعد و تحصيلكرده از دانشگاه هاي ما فارغ التحصيل مي شوند كه گروهي از آنها جذب صنايع موجود مي شوند و گروهي نيز خود، مولد و كارآفرين مي شوند كه وزارت صنعت از هر دو گروه، حمايت مي كند.
توفيق به انعقاد تفاهم نامه همكاري وزارت صنعت با دانشگاه آزاد در گذشته اشاره كرد و گفت: دانشگاه پيام نور، اولين دانشگاه دولتي است كه وزارت صنعت با آن تفاهم نامه همكاري امضا مي كند و كيفيت مطلوب آموزش و گستردگي واحدهاي اين دانشگاه، ظرفيت بسيار خوبي براي تقويت بنيه تحقيقاتي و آموزشي صنعت، معدن و تجارت كشور خواهد بود.
مراسم امضاي تفاهم نامه دانشگاه پيام نور و وزارت صنعت، معدن و تجارت در محل معاونت پژوهشي اين وزارتخانه و با حضور 'وحيد احمدي' معاون پژوهش و فناوري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري برگزار شد.
اين تفاهم نامه روز يكشنبه به امضاي 'علي اصغر توفيق' معاون آموزش، پژوهش و فناوري وزارت صنعت، معدن و تجارت و 'علي اصغر رستمي ابوسعيدي' رئيس دانشگاه پيام نور رسيد.
علمي**1055**2017