۱۸ بهمن ۱۳۹۴،‏ ۱۳:۱۹
کد خبر: 81952918
۰ نفر
خوابیدن با دهان باز به دندان ها آسیب می زند

تهران-ایرنا- محققان می گویند كه خوابیدن با دهان باز به اندازه نوشیدن نوشابه های گازدار در زمان قبل از خواب، به دندان ها آسیب می زند.

به گزارش روز یكشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی دیلی میل، علت آسیب دیدن دندان ها این است كه نفس كشیدن از راه دهان، باعث خشك شدن دهان می شود و اثر محافظتی بزاق را در كشتن باكتری موثر در اسیدی شدن دهان از بین می برد. با توجه به افزایش سطح اسید در شب ها، خوابیدن با دهان باز و تنفس از راه دهان هنگام خواب موجب فرسایس و پوسیدگی دندان می شود.
محققان معتقدند كه این یافته به دندانپزشكان در توضیح علت افزایش پوسیدگی دندان افرادی كه با دهان باز می خوابند، كمك می كند.
از سوی دیگر، وضعیت پوسیدگی دندان در افرادی كه با دهان باز می خوابند، اغلب در دندان های عقبی بدتر است كه علت آن خشك تر بودن قسمت انتهایی دهان نسبت به قسمت جلویی آن است.
احتمال تنفس از طریق دهان در شب ها در افراد مبتلا به آسم و آپنه انسدادی خواب بیشتر است.
در شرایط عادی سطح pH دهان كه اندازه اسیدی و یا قلیایی دهان را نشان می دهد، در سطح خنثی 7.7 است.
اما براساس این مطالعه كه در مجله Oral Rehabilitation منتشر شد، خوابیدن با دهان باز، این سطح خنثی را به یك سطح متوسط اسیدی با پ.هاش 6.6 كاهش می دهد.
همچنین در برخی افراد این سطح اسیدی به 3.6 افزایش می یابد كه برای فرسایش مینای دندان كافی است و شبیه نوشیدن نوشابه گازدار قبل از خواب است.
از سوی دیگر، مردان نسبت به زنان بیشتر احتمال دارد كه با دهان باز بخوابند، به طوری كه براساس نتایج یك مطالعه، تقریبا یك سوم از مردان در هنگام خواب از طریق دهان نفس می كشند، اما این میزان در زنان تنها پنج درصد است.
'جوآن چوی' محقق دانشگاه اوتاگو در نیوزیلند و همكارانش برای این تحقیق وسیله ای ابداع كردند كه به دندان وصل می شود و سطح اسیدی دهان را ثبت و داده ها را به یك رایانه منتقل می كند.
در ادامه تحقیق، از 10 داوطلب خواسته شد كه در هنگام خواب به بینی خود گیره بزنند تا مجبور شوند شب را با دهان باز بخوابند.
در شب دوم، داوطلبان كه متوسط سنی 25 سال داشتند، به صورت عادی و بدون گیره زدن به بینی خود خوابیدند.
تجزیه و تحلیل داده های این بررسی ها تایید كرد كه نفس كشیدن از طریق دهان یكی از عوامل ابتلا به بیماری های دندان مانند فرسایش مینای دندان و پوسیدگی آن است.
به گفته محققان، این اولین مطالعه ای است كه تغییرات pH را در عرض چند روز در داخل دهان افراد سالم به طور مداوم بررسی می كند.
علمی**2038**2017