وزيرارتباطات و فناوري اطلاعات: ايران در صدد خريد دو ماهواره است

اصفهان- ايرنا- وزيرارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: با اجرايي شدن سند برجام و برداشته شدن تحريم ها در 20 روز گذشته به جد مذاكره هايي را با چند شركت خارجي براي خريد دو ماهواره شروع كرده ايم.

محمود واعظي شامگاه شنبه در مصاحبه اختصاصي با خبرنگار ايرنا در اصفهان افزود: اين مذاكره ها با شركت هايي از فرانسه، ژاپن، روسيه و كره جنوبي انجام شده و درحال پيگيري است.
وي ادامه داد: اين دو ماهواره شامل يك ماهواره مخابراتي ملي و يك ماهواره سنجش از راه دور ملي است كه دستاورد بزرگي براي كشورمان به شمار مي آيد.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات همچنين با اشاره به اجرايي شدن سند برجام اظهار كرد : فضاي بين المللي، سياسي، فرهنگي و ساير حوزه هاي ما عوض شده، به طوريكه اين تغييرات درعرصه اقتصادي بسيار مشهود است.
وي با بيان اينكه ما در زمينه فناوري ارتباطات، فناوري اطلاعات، ماهواره و مسائل فضايي در لبه فناوري قرار داريم، افزود : پيش از اين شركت ها و كشورهاي ديگر نه تنها با ما درباره انتقال فناوري مذاكره نمي كردند بلكه حتي ارتباطي هم براي خريد برخي از فناوري ها وجود نداشت اما اكنون فضا تغيير كرده است و مذاكرات را شروع كرده ايم.
واعظي با تاكيد براينكه ما امروز ديگر محدود نيستيم، تصريح كرد: اكنون همه به سمت كشور ما مي آيند و در نتيجه قيمت ها كاهش مي يابد و رقابت ها بالا مي رود.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات ادامه داد : نتيجه اين است كه شروط ما براي انتقال فناوري پذيرفته مي شود و ما كالاهايي با كيفيت خوب وارد كشورمان مي كنيم.
وي خاطرنشان كرد: ما اكنون مي توانيم از خط اعتباري بهره ببريم و ديگر لازم نيست از طريق صرافي ها اقدام كنيم.
وي با بيان اينكه در پسابرجام، شتاب توسعه در حوزه ارتباطات و فناوري اطلاعات و همچنين ساير حوزه ها بالا مي رود، تاكيد كرد : برجام باعث مي شود ما در حوزه ارتباطات جهش بزرگي داشته باشيم.
وزير ارتباطات روز شنبه براي افتتاح چند طرح به مناسبت دهه فجر و شركت در جلسه شوراي اداري استان، به اصفهان سفر كرد.
شبك /ت/6027/3011 / 1064

سرخط اخبار اقتصاد