كشتي بزرگ باري پس از 6 روز كج بودن در آب هاي اسپانيا نجات يافت

مادريد- ايرنا- در يك رخداد نادر دريايي ، يك كشتي باري بزرگ و مدرن در آبهاي شمال اسپانيا حامل بيش از 3600تن الوار و ماشين آلات كه به دليل شرايط نامساعد جوي شش روز از حالت تعادل خارج و كج شده بود، با يدك كش به خليج بيسكادر شمال اين كشور منتقل و به وضعيت تعادل بازگردانده شد.

به گزارش ايرنا و به نقل از خبرگزاري افه ، مسوولان بندر بيلبائو اسپانيا اعلام كردند عمليات انتقال كشتي باري «مدرن اكسپرس» براي حفاظت آن از وضعيت نا مساعد جوي پايان يافته است.
طبق اين گزارش اكسپرس كه پس از 6 روز كج شدن در آب ، به وسيله يك يدك كش به خليج بيسكاي در شمال اسپانيا كشيده شد ، به رغم كج شدگي زياد اما سرانجام در وضعيت متعادل قرار گرفت .
اين كشتي باربري كه از 10 بهمن ماه در اقيانوس اطلس به پهلو افتاده بود، سرانجام روز چهارشنبه گذشته به بندر بيلبائو در شمال اسپانيا انتقال يافت. البته به دليل وزن سنگين و طول 160 متري اين كشتي، كار انتقال آن به بندر بيلبائو توسط چند يدك كش و به كندي صورت گرفت. درواقع اكسپرس پس از ساعت ها و با پشت سر گذاشتن 8 مايل دريايي و با سرعتي معادل چهار و نيم كيلومتر در ساعت به اين بندر رسيد.
تلاش نيروي دريايي فرانسه و اسپانيا براي سرپا كردن اين كشتي كه با بيش از 3600 تن الوار و ماشين آلات در جنوب غربي فرانسه به پهلو افتاده بود، طي روزهاي گذشته موفق آميز نبود كه اين موضوع به دليل عواقب زيست محيطي مسوولان محلي را نگران كرده بود.
كشتي اكسپرس كه گفته مي شد بسيار مدرن است ،از گابن به راه افتاده بود و قرار بود بار خود را در بندر «لوهاور» شمال فرانسه تخليه كند اما به گفته منابع نيروي درياي فرانسه و اسپانيا، بر اثر توفان در دريا و جابه جا شدن محموله هاي آن به پهلو افتاد. تمامي 22 خدمه اين كشتي باربري كه اهل فيليپين بودند روز حادثه توسط نيروي دريايي اسپانيا از مدرن اكسپرس تخليه شده بودند.
احتمال نشت بيش از 300 تن سوخت ديزل اين كشتي در سواحل اسپانيا و فرانسه نگراني هايي را بوجود آورده بود اما سرانجام اين كشتي بدون نشت سوخت در دريا به بندر بيلبائو رسيد.
از سوي ديگر طبق پيش بيني‌ سازمان هواشناسي اسپانيا ، سامانه اي از بارش سنگين باران همراه با وزش شديد باد و توفان ، كه موجب بروز امواجي به ارتفاع بيش از 10 متر خواهد شد ، منطقه ايالت باسك را از شنبه شب در بر خواهد گرفت و تا بعد از ظهر سه شنبه ادامه خواهد داشت كه اين امر احتمال واژگوني مجدد اين كشتي را مطرح ساخت. اما مسوولان محلي مي گويند، كشتي مذكور در محل جديد خود ، در معرض كمترين باد و باران و حركت امواج قرار خواهد گرفت و تدابيري به كار گرفته شده است تا از واژگوني مجدد اين كشتي جلوگيري شود.
اروپام *5*491**1599

سرخط اخبار جهان