۱۷ بهمن ۱۳۹۴،‏ ۱۱:۴۴
کد خبر: 81951157
۰ نفر
آشپزخانه نامرتب وكثيف سبب افزايش وزن مي شود

تهران- ايرنا- دانشمندان مي گويند محيط در هم ريخته، نامرتب و شلوغ در افزايش وزن بدن نقش دارد، اگر آشپزخانه كثيف و نامرتب باشد، احتمال اين كه به غذاهاي پركالري هجوم ببريد، بيشتر مي‌شود كه اين خود تناسب اندام و سلامتي را در معرض خطر قرار مي‌دهد.

به گزارش گروه علمي ايرنا از پايگاه خبري بي بي سي ورد، پژوهشگران دانشگاه كورنل 101 دانشجوي دختر را به دو گروه تقسيم كردند، يك گروه را به آشپزخانه‌ نامرتب و پر از ظرف كثيف فرستادند و يك گروه را به آشپزخانه تميز و مرتب.
علاوه بر اين، از آنها خواسته شد مواقعي را كه احساس مي‌كردند همه چيز تحت كنترل و منظم است و برعكس، يا سررشته كار از دستشان در رفته و همه چيز به هم ريخته است، يادداشت كنند.
گروهي كه به آشپزخانه كثيف رفته بودند و احساس مي‌كردند رشته كار از دستشان در رفته است، در قياس با گروهي كه در آشپزخانه تميز و مرتب اوضاع را تحت كنترل مي‌ديدند، دو برابر بيشتر بيسكويت خورده بودند.
دكتر لني وارتانيان از نويسندگان اين تحقيق مي‌گويد:محيط به هم ريخته و نامرتب و احساس اين كه هيچ چيز تحت كنترل نيست، براي تغذيه سالم مضر است. وقتي همه چيز به هم ريخته و كثيف باشد، بعيد است كه فرد احساس راحتي و آرامش داشته باشد بنابراين احتمال يك دستبرد كوتاه به خوردني‌هاي شيرين، به واقع يك ميان بر براي بهتر شدن حال فرد است، حتي اگر براي مدت كوتاه موثر باشد.
بسياري از پژوهشگران مي‌گويند چاره كاهش وزن و غلبه بر چاقي فقط كمتر خوردن نيست، تغيير محيط و برخي عادت‌ها هم نقش بسياري دارد.
براساس اين گزارش، آشپزخانه هاي به اصطلاح اوپن براي كاهش وزن خوب نيستند. به واقع، اگر مي‌خواهيد اندامي متناسب داشته باشيد، بهتر است پس از خروج از آشپزخانه در را به روي غذا ببنديد و خوردني يا هر چيزي كه يادآور آن است مدام پيش چشمتان نباشد.
يا اگر به آشپزخانه مي‌رويد تا براي يك فنجان چاي آب را جوش بياوريد، بعد از روشن كردن كتري آشپزخانه را ترك كنيد نه اينكه آنقدر آن دور و بر پرسه بزنيد كه در نهايت به ناخنك زدن و لُپ جنباندن ختم شود.
تكنولوژي هم اخيرا سعي كرده كمك كند، مثلا چنگال‌هايي وارد بازار شده كه اگر آن را پشت سر هم به دهان ببريد شروع به لرزيدن مي‌كند و هشدار مي‌دهد كه كمي آرام تر، يا در درب برخي جعبه‌هاي بيسكويت، زنگي نصب شده كه اگر زياد آن را باز كنيد آژير هشدار به صدا در مي‌آيد.
پروفسور برايان واسنيك ديگر نويسنده اين تحقيق معتقد است ما در دنيايي زندگي مي‌كنيم كه همه چيز براي چاق شدن طراحي شده است:ما به تدريج خانه‌هايمان را به شكلي درآورده‌ايم كه غذاي خوشمزه موردعلاقه‌مان را راحت‌تر آماده كنيم و بخوريم، رستوران‌ها هم دسترسي به غذاي خوشمزه را آسان‌تر كرده‌اند. سوپرماركت‌ها هم خريد را راحت كرده است. سر كار هم براي ما راحت‌تر است كه پشت ميز كارمان غذا بخوريم. در ناهارخوري مدرسه يا محل كار هم براي اينكه همه چيز را روي يك سيني تلنبار كنيم كار راحت‌ شده است. همه چيز طراحي شده تا ما را چاق كند.
گروهي از محققان دانشگاه‌هاي كمبريج، و ميشيگان به اين نتيجه رسيده‌اند كه مغز زنان به گونه‌اي طراحي شده كه كاهش وزن برايشان سخت‌تر از مردان است.
پروفسور لورا هايسلر از پژوهشگران اصلي اين تحقيق مي‌گويد: گزارش‌هاي سازمان بهداشت جهاني نشان مي‌دهد چاقي در زنان در تمام دنيا شايع تر از مردان است و برخي نقاط دنيا دو برابر مردان است.
براي اين تحقيق پژوهشگران موفق شدند موش‌هاي نر چاق را لاغر و تراشيده كنند اما در مورد موش‌هاي ماده به چنين موفقيتي نرسيدند.
پروفسور هايسلر مي گويد: در حال حاضر درمان چاقي براي زنان و مردان يكسان است اما ما متوجه شديم بخشي از مغز كه تاثير چشمگيري بر مصرف كالري دريافتي دارد، در زنان و مردان به شكل متفاوتي شكل گرفته است.
سلول‌هاي اين قسمت مغز يكي از هورمون‌هاي مهم مغز به نام پرواُپيوملانوكورتين را ترشح مي كنند كه مسئول تنظيم اشتها، فعاليت جسماني، مصرف انرژي و وزن است.
اما ما متوجه شديم تمام تمام نورون‌ها (سلول‌هاي عصبي مغز) كه POMC ترشح مي‌كنند عملكرد يكساني ندارند و در موش‌هاي ماده POMC تاثير چنداني بر فعاليت بدني و مصرف انرژي و وزن ندارد، به عبارت ديگر در زنان اين هورمون بيشتر اشتها را تنظيم مي‌كند تا موارد ديگر را.
اگر چنين باشد بايد در توصيه‌ها و درمان‌هاي چاقي تجديدنظر شود اما تا آن وقت، شايد به گفته پروفسور واسنيك تميز و مرتب نگه‌داشتن آشپزخانه ساده‌ترين كار باشد:
براي اينكه احساس كنيد همه چيز تحت كنترل است و در مقابل وسوسه ريزه‌خواري در آشپزخانه مقاومت كنيد، مديتيشن راه خوبي است اما شايد براي بعضي ها آسان‌تر باشد كه آشپزخانه را تميز و مرتب نگه دارند.
علمي **1440