۱۵ بهمن ۱۳۹۴،‏ ۱۴:۲۴
کد خبر: 81949273
۰ نفر
ساخت كوچكترين سوئيچ اپتيكي جهان با استفاده از يك اتم

تهران - ايرنا - محققان ادعا مي كنند موفق به ساخت كوچكترين سوئيچ اپتيكي جهان شده اند كه تنها شامل يك اتم است.

به گزارش گروه اخبار علمي ايرنا، با توجه به رشد سريع صنعت الكترونيك و كامپيوتري مينياتوري، نياز به ادواتي با ابعاد كوچك و كارايي بالا، هر روز بيش از پيش احساس مي شود. در اين ميان، حافظه و پردازنده هاي مبتني بر فناوري هاي اپتيكي، به دليل سرعت فوق العاده و ‌امنيت بالا گزينه مناسبي محسوب مي شوند. محدوديتي كه در اين ميان وجود دارد اين است كه ابعاد اين تجهيزات نمي تواند كوچكتر از طول موج خاصي باشد.
محققان ETH براي حل اين مشكل موفق به توسعه سوييچي شده اند كه ادعا مي شود نه تنها با استفاده از يك اتم ساخته شده است، بلكه محدوديت هاي مربوط به رابطه طول موج و ابعاد را شكسته است. به اين منظور، از دو پد كوچك از جنس نقره و پلاتين استفاده شده است كه در سر يك موجبر سيليكوني قرار دارند. فاصله پدها از هم حدود چند نانومتر است. سوييچ ساخته شده كه شامل يك اتم است در اين فضا قرار مي گيرد و قادر به قطع و وصل جريان الكتريسيته است. اين ساختار به اندازه اي سريع است كه امكان سوييچ بين حالت قطع و وصل تا ميليون ها بار در ثانيه وجود دارد.
محققان در تلاشند كه سيستم هاي اپتيكي را جايگزين تمام سيستم هاي مخابراتي و ارتباطي كنوني كنند. اين امر نه تنها سرعت انتقال اطلاعات را به طرز چشمگيري افزايش مي دهد؛ بلكه از امنيت بالايي برخوردار است. اين امر نيازمند تعويض برخي تجهيزات و تبديل سيگنال هاي الكتريكي به امواج طيف الكترومغناطيسي است. ساخت سوييچ اتمي گام بزرگي در اين راستا محسوب مي شود.
علمي (6) ** 9259**1440