دنیا طب سنتی ایران را پذیرفته است

تهران - ایرنا -معاون طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با بیان اینكه طب سنتی ایران قدمتی چند هزار ساله دارد، گفت: دنیا طب سنتی ایران را به عنوان طبی دارای قدمت پذیرفته است.

به گزارش خبرنگارعلمی ایرنا، دكتر محمود خدا دوست امروز چهارشنبه در اولین كنگره ملی طب فراگیر در سرطان كه در بیمارستان امام خمینی (ره ) برگزار شد، افزود: در دنیا 750 هزار گونه گیاهان دارویی وجود دارد كه 10 درصد از این میزان خواص درمانی دارد.
وی به بیان اینكه سازمان جهانی بهداشت طی 30 سال گذشته استفاده از ظرفیت طب سنتی و مكمل را در كنار طب جدید در دستور كار خود قرار داده است، افزود:ریشه دار بودن در فرهنگ مردم، كل نگر بودن طب سنتی و سهولت دسترسی و ارزان تر بودن خدمات طب سنتی از دلایلی است كه سازمان بهداشت جهانی در توسعه و ترویج طب سنتی مد نظر دارد.
معاون طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اظهار كرد:طب سنتی قدمت چند هزار ساله در جهان دارد و مردم از ظرفیت و پتانسیل آن در درمان و بهبود بیماری ها استفاده می كنند و اگر اعتماد نسبت به طب سنتی افزایش یابد بیشترین ظرفیت ها را می توان از آن به دست آورد.مدارك و اسناد بین‌المللی نشان می دهد كه از طب یونانی ریشه در طب ایرانی دارد.
خدا دوست با تاكید بر اینكه 33 درصد از داروهای ضد سرطان پایه‌ طبیعی دارند،افزود:حدود هشت هزار گونه گیاهی در ایران وجود دارد كه از این تعداد هزار و 400 تا هزار و 800 گونه اثرات و خواص درمانی دارند.
وی با بیان اینكه در بسیاری از كشورهای جهان، رویكرد به سمت استفاده از طب سنتی پیش رفته است گفت:آمارها نشان می‌دهد كه در كشورهای توسعه یافته چون كانادا و استرالیا 30 تا 70 درصد مردم از طب سنتی برای درمان استفاده می كنند.
خدادوست اظهار كرد: بسیاری از مردم فكر می كنند كه داروهای طبیعی بی‌ضرر هستند اما در واقع باید تدابیری چون تدوین قوانین و مقررات ملی برای بررسی محصولات طب گیاهی و نظارت مناسب برای درمان مناسب اتخاذ شود.
وی بیان داشت :كشف فرآیند دارویی كه هزینه و زمان بسیار طولانی نیاز است حدود 800 میلیون دلار طی 10 تا 17 سال مورد نیاز است به طوری كه در سال 2008 فقط 31 دارو در بازار عرضه شده است.
وی گفت :هم اكنون در بسیاری از كشور و حتی آمریكا طب سنتی در دانشگاه ها آموزش داده می شود و بر ضرورت تلفیق آموزش‌های طب مكمل با آموزش‌های رایج پزشكی تاكید شده است.17 هزار عنوان كتاب در طب سنتی در دانشكده های جهان مورد استفاده قرار گرفته است.

***سودجویی عده ای از طب سنتی
رئیس اولین كنگره ملی طب فراگیر درسرطان نیز در این كنگره گفت:هم اكنون جهان به سمت استفاده از ظرفیت های طب سنتی پیش می رود اما این حوزه توسط عده ای سودجو خدشه دار شده است و مورد بی توجهی جامعه پزشكی قرار گرفته است.
دكتركیوان مجید‌زاده گفت: توجه و اقبال عمومی مردم باعث شده است كه بسیاری از متخصصان طب مدرن اقدام به شناسایی و معرفی پتانسیل‌های طب سنتی كنند.
وی گفت:طب سنتی در ایران با توجه به ظرفیت‌های و توانمندی ها كه دارد به دلیل سودجویی برخی از افراد خودخواه دچار چالش‌های و مشكلات شده است و چهره این حوزه را در جامعه پزشكی غبارآلود كرده است .
رییس پژوهشكده سرطان سینه جهاد دانشگاهی ادامه داد:سازمان بهداشت جهانی به دلیل ظرفیت بالای طب سنتی برهمگرایی طب سنتی با طب مدرن تاكید كرده است.
وی گفت:براساس مستندات موجود امروزه پزشكی مدرن به طور مطلق پاسخگوی نیازهای طبی جامعه بشری نبوده و بدیهی است در چنین شرایطی توجه به مكاتب طبی دیگر در درمان بیماری سرطان باید مورد توجه قرار گیرد.
مجید زاده افزود: بهره‌برداری از طب سنتی در كنار طب مدرن در جوامع امروزی می تواند اثرات مفیدی در درمان داشته باشد.
وی با بیان اینكه اقبال عمومی مردم در جهان به مكاتب طبی متنوع روز به روز در حال افزایش است و باید در این حوزه پتانسیل و توانمندی های را شناسایی وآن را به كار گرفت، گفت:نادیده گرفتن ظرفیت‌ها و پتانسیل های طب سنتی در كشور به دلیل برخی سوء استفاده ها مغفول مانده است.
رئیس اولین كنگره ملی طب فراگیر در سرطان افزود:با برگزاری این كنگره تلاش داریم تا درستی و نادرستی استفاده از طب سنتی و فراگیر را در درمان سرطان را بررسی بگذاریم .
وی ادامه داد: در این برنامه ایجاد فضایی مذاكره در سطحی وسیع تر را ارایه خواهیم كرد تا بتوان طب فراگیر را در درمان سرطان به چالش كشاند.
مجید زاده اظهار كرد: تدوین سند راهبردی طب سنتی، تضمین ایمنی كارایی و كیفیت طب سنتی فرآورده‌ها و روش‌های درمانی آن از اهداف سازمان جهانی بهداشت بوده است.
رییس پژوهشكده سرطان سینه جهاد دانشگاهی افزود:طب ایرانی در سرطان ، تغذیه و رژیم درمانی ، گیاهان دارویی ، مكاتب طبی مكمل رایج در جهان ، طب تسكینی در سرطان ، بیوالكترومگنتیس و اخلاق پزشكی از جمله محورهای این كنگره است.
عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشكی نیزافزود:سرطان برای اولین بار توسط بقراط كشف شد و محمد زكریای رازی طب سنتی و با كیمیاگری طب شیمیایی را وارد درمان های سرطان كرد.
دكتر حسن تاج بخش اضافه كرد: ابوعلی سینا و جرجانی مطالعاتی عامل سرطان را سودا و سودای آمیخته با صفرا دانسته اند و مزاج آدم ها را درابتلا ودرمان سرطان موثر می دانستند.
وی اظهار كرد: سرطان زمانی تشخیص داده می شود كه نمی توان برای درمان آن كاری انجام داد، اما اگر در مراحل اولیه تشخیص صورت گیرد، درمان و اقدامات پزشكی پاسخگو است اما اگر هنگام پیشرفته تشخیص داده شود بهتر است دستكاری روی آن ناحیه صورت نگیرد.
عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشكی ادامه داد: شایع ترین سرطان ها در زنان سینه و رحم و در مردان پروستات و روده است.
به گفته وی سرطان ها در موارد خفیف به صورت خوش خیم بروز می كند و باید گفت بنیان های درمان سرطان در طب سنتی است .
اولین كنگره ملی طب فراگیر در سرطان با شعار طب مكمل و طب رایج همگرایی و هم افزایی در روزهای 14 تا 16 بهمن ماه در بیمارستان امام خمینی (ره) در حال برگزاری است.
علمی **1354**1440