بهره برداری آزمایشی ایستگاه پرتاب ماهواره امام  خمینی (ره) درفروردین95

تهران- ایرنا- رئیس مركز ملی فضایی ایران با اشاره به پیشرفت فازهای در نظرگرفته شده برای راه اندازی ایستگاه پرتاب ماهواره ' امام خمینی (ره) ' از بهره برداری این ایستگاه در نیمه اول فروردین سال 95 خبر داد.

دكتر منوچهر منطقی روز چهارشنبه به مناسبت روز ملی فناوری فضایی در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: طراحی و ساخت ایستگاه پرتاب ماهواره امام خمینی(ره)، از مدرن ترین ایستگاه های پرتاب در جهان است كه ماموریت آماده سازی و پرتاب ماهواره برهای سنگین را برعهده دارد.
وی بیان كرد: این ایستگاه از نظر فناوری كاملا مطابق استانداردهای روز دنیا طراحی و ساخته شده و تمام مراحل طراحی و ساخت آن توسط دانشمندان و اساتید دانشگاه های ایران انجام شده است كه البته از مشاوره كارشناسان خارجی نیز بهره‌مند شده اند.
منطقی یادآورشد: طبق برنامه پیش بینی شده و اعلام قبلی، این ایستگاه پرتاب برای بهره برداری آزمایشی در اواخر سال جاری آماده می شود اما به دلیل ازدحام برنامه ها در پایان سال، به احتمال زیاد بهره برداری آزمایشی ایستگاه پرتاب 'امام خمینی (ره)' نیمه فروردین سال آینده انجام شود.
وی با تاكید بر این كه راه‌اندازی ایستگاه‌های پرتاب سه فاز مطالعاتی، طراحی و پیاده‌سازی دارد، افزود: فاز مطالعاتی طرح احداث این ایستگاه توسط متخصصان داخلی این حوزه انجام شد و فاز طراحی كه شامل تامین فناوری‌های مورد نیاز است، حدود 99 درصد پیشرفت داشته و در بخش پیاده‌سازی نیز حدود 90 درصد پیشرفت دارد.
وی افزود: كار فضایی یك كار بین المللی است، بنابراین انجام كارها در حوزه فضایی باید به صورت درون زا انجام شود و ما در این كار از دانشمندان ایرانی داخلی و نیز مشاوره دانشمندان در حوزه بین الملل استفاده كرده ایم، اكنون ایران توان انجام تحقیق و توسعه در حوزه فضایی را نسبت به دیگر كشورها دارد و می تواند این كار را نسبت به دیگر كشورها ارزان تر انجام دهد.
روز ملی فناوری فضایی روزی است كه در آن ایران با پرتاب موفقیت آمیز ماهواره امید در 14 بهمن سال 1387 به كشورهای دارای توانایی پرتاب ماهواره پیوست پس از این، ایران هرسال در این روز سالگرد پرتاب این ماهواره را جشن می‌گیرد.
علمی (4) ** 9340**2017