ما می توانیم، من می توانم؛ شعار امسال روز جهانی سرطان

تهران- ایرنا- 'ما می توانیم، من می توانم' شعاری است كه سازمان جهانی بهداشت آن را برای روز جهانی سرطان در سال 2016 تعیین كرده است؛ شعاری كه نشان می دهد یك فرد و یا یك جمع می تواند سهم خود را در كاهش بار جهانی سرطان ایفا كند.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از سازمان ملل، سرطان بیماری است كه در آن سلول های غیرطبیعی به صورت كنترل نشده تكثیر یافته و می توانند بافت های مجاور را درگیر كنند. سلول های سرطانی همچنین می توانند از طریق جریان خون یا لنف به سایر نقاط بدن گسترش یابند.
انواع سرطان شامل كارسینوم، ساركوم، لوسمی، لنفوم و سرطان دستگاه اعصاب مركزی است. رشد كنترل نشده و گسترش سلولی در فرآیند سرطان، می تواند در هر بخشی از بدن رخ دهد و به بافت های اطراف حمله و حتی به نقاط دورتر گسترش پیدا كند.
بسیاری از سرطان ها با اجتناب از مواجهه با عوامل خطر رایج مانند دود سیگار قابل پیشگیری هستند. علاوه بر این، بخش قابل توجهی از سرطان ها چنانچه زود تشخیص داده شوند با جراحی، پرتودرمانی یا شیمی درمانی قابل درمان هستند.

** حقایق كلیدی درباره سرطان
سرطان یكی از علل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان و عامل مرگ 8.2 میلیون نفر در سال 2012 بوده است.
بیشترین میزان مرگ و میر سالانه ناشی از سرطان، به دلیل ابتلا به سرطان های ریه، معده، كبد و روده بزرگ رخ می دهد. سرطان های شایع بین زنان و مردان متفاوت است.
حدود 30 درصد از مرگ و میرهای ناشی از سرطان به واسطه چهار عامل خطر رفتاری و تغذیه ای شامل شاخص توده بدنی ( BMI ) بالا، مصرف كم سبزی ها و میوه ها، كمبود فعالیت بدنی و مصرف دخانیات بروز می یابد.
مصرف دخانیات مهمترین عامل خطر ابتلا به سرطان و عامل 22 درصد مرگ و میرهای ناشی از سرطان در جهان و 71 درصد مرگ و میرهای ناشی از سرطان ریه در جهان است.
عفونت های ویروسی مانند ویروس هپاتیت B و C و همچنین ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)عامل 20 درصد مرگ و میر ناشی از سرطان در كشورهای كم درآمد و با درآمد متوسط هستند.
حدود 70 درصد مرگ و میرهای ناشی از سرطان در سال 2008 در كشورهای كم درآمد و با درآمد متوسط رخ داده است.
مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان رو به افزایش است به گونه ای كه تخمین زده می شود در سال 2030 حدود 13.1 میلیون مرگ و میر در اثر این بیماری در جهان رخ دهد.
هر سال در روز چهارم فوریه مصادف با روز جهانی سرطان، سازمان جهانی بهداشت(WHO) و آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) از تلاش های اتحادیه بین المللی كنترل سرطان (UICC) برای ترویج راه های كاهش ابتلا به سرطان حمایت می كنند.
علمی **1354**1834