كرباسچی: كنگره سراسری حزب كارگزاران 15 بهمن ماه برگزار می شود

تهران-ایرنا- دبیركل حزب كارگزاران سازندگی گفت: كنگره سراسری حزب كارگزاران سازندگی ایران اسلامی روز پنج شنبه پانزدهم بهمن‌ماه با هدف ساماندهی به بحث‌های درون‌حزبی در تهران برگزار می شود.

غلامحسین كرباسچی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود: تقارن برگزاری كنگره حزب كارگزاران با انتخابات پیش‌رو ارتباطی به همایش‌های انتخاباتی ندارد و درون حزبی است.
وی یادآور شد: برنامه‌ریزی برای برگزاری كنگره داخلی این حزب از ماه‌ها پیش انجام شده و قرار بود در آبان‌ماه برگزار شود اما مجموعه مقدمات فراهم نشد تا این كه تصمیم بر این شد در پانزدهم بهمن‌ماه كنگره سراسری حزب كارگزاران سازندگی ایران اسلامی برگزار شود.
دبیركل حزب كارگزاران سازندگی ادامه داد: برگزاری كنگره نیاز به كارهای درون‌تشكیلاتی مانند تشكیل كانون‌ها، دفاتر استان‌ها، تعیین مسوولین شهرستان‌ها و برقراری ارتباط میان تمام اعضای حزب در سراسر كشور است.
دبیركل حزب كارگزاران سازندگی همچنین گفت: وظیفه اصلی این كنگره سامان دادن به بحث‌های درون‌حزبی است اما طبعاً با توجه به فضای سیاسی روز بحث‌هایی در ارتباط با انتخابات آتی نیز انجام خواهد شد.
كرباسچی اصلی‌ترین مباحث در كنگره حزب كارگزاران سازندگی ایران اسلامی را اصلاح اساسنامه و انتخاب نیمی از اعضای شورای مركزی عنوان كرد و افزود: معمولاً در كنگره‌های این حزب دعوت خاصی از چهره‌های سیاسی نداریم؛ چراكه می‌خواهیم به مسائل درون‌حزبی بپردازیم.
این فعال سیاسی در پاسخ به این سوال كه آیا نامزدهای این حزب در لیست مشترك نامزدهای شورای سیاست گذاری انتخاباتی اصلاح طلبان خواهند بود، گفت: ما از اول اعلام كردیم كه در انتخابات همراه با دیگر اصلاح طلبان و در مجموعه شورای عالی سیاست گذاری انتخاباتی اصلاح طلبان هستیم و در آن نماینده داریم.
كرباسچی همچنین درباره رد صلاحیت ها و اثر آن بر روی انتخابات و مشاركت مردم افزود: این رد صلاحیت ها به هر صورت بر روند انتخابات و شور و شوق در انتخابات و شركت مردم موثر است.
وی به فرمایشات رهبری درباره این كه همه در انتخابات شركت كنند، اشاره كرد و یادآور شد: رد صلاحیت های بالا در مرحله اول سستی را در عده ای ایجاد می كند به دلیل اینكه هر فردی در انتخابات كه نامزد می شود مجموعه زیادی از نیروهای سیاسی و محلی طرفدار وی هستند كه به دلیل حضور او انتخابات را گرم می كنند.
دبیركل حزب كارگزاران سازندگی تصریح كرد: وقتی یك مجموعه ای از داوطلبان حذف می شوند انگیره شركت كنندگان تضعیف می شود .
وی افزود: فعلا كه این ردصلاحیت ها نهایی نشده است و امیدواریم در نهایت به گونه ای باشد كه باعث مشاركت بیشتر مردم شود.
وی درباره روند بررسی صلاحیت داوطلبان توسط شورای نگهبان تاكید كرد: شورای نگهبان در این دوره به دلیل این كه تعداد نامزدها زیاد بود با دشواری روبرو بود.
این فعال سیاسی یادآور شد: شورای نگهبان در این مدت كوتاه باید طوری عمل كند كه كسی احساس نكند به حمایت از یك گروه در مقابل یك گروه دیگر قرار گرفته است. این نوع اعلام بررسی صلاحیت ها این شائبه را ایجاد نكند.
وی افزود: به هر صورت جایگاه شورای نگهبان بالاتر از وابستگی به جناح ها و گروه ها باید تلقی شود، كار دشواری بوده است و یكی از كارهای اساسی این است كه ما در آینده در قانون اصلاحاتی داشته باشیم كه این گونه شبهه ها در مورد نهادی مثل شورای نگهبان شكل نگیرد و مطرح نشود.
دبیركل حزب كارگزاران سازندگی درباره حضور گسترده مردم در انتخابات یادآور شد: به هر حال گروه هاو جناح ها بدنبال پرشور كردن انتخابات هستند و اگر مردم در انتخابات احساس كنند كه حضورشان می تواند در آینده كشور تاثیر گذار باشد، مشاركتی گسترده خواهند داشت.
سیام**1058 ** 1336