ولایتی: راهبرد «نگاه به شرق» مقام معظم رهبری در مذاكرات روسیه دنبال می شود

مسكو- ایرنا- «علی اكبر ولایتی» رییس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام كه در چارچوب یك سفر رسمی وارد مسكو شده است، اعلام كرد كه در دیدار با مقام های بلندپایه روسیه افزون بر بحث درباره موضوعات سیاسی، امنیتی، راهبردی و همكاری های منطقه ای، سیاست های مقام معظم رهبری در «نگاه به شرق» دنبال می شود.

به گزارش ایرنا، بخش دیپلماسی رسانه ای سفارت ایران در روسیه اعلام كرد كه ولایتی مشاور امور بین المللی رهبر معظم انقلاب امروز (دوشنبه) در جمع خبرنگاران گفت: این سفر رسمی به دعوت رییس مركز تحقیقات استراتژیك روسیه برای دیدار و گفت وگو با شماری از مقامات عالی و شركت در كنفرانس و میزگرد با موضوع «همكاری تهران و مسكو در شرایط نوین ژئوپلتیك» انجام می شود
رییس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین در باره اهداف سفر تصریح كرد: رابطه جمهوری اسلامی ایران در تاریخ روابط دوجانبه بی سابقه بوده و در زمینه های مختلف از جمله هسته ای، دفاعی و به ویژه همكاری های منطقه ای گسترش یافته است كه نمونه آن ائتلاف ایران،روسیه، عراق و سوریه است، ضمن آنكه در این سفر سیاست های راهبردی مقام معظم رهبری در نگاه به شرق دنبال خواهد شد.
مشاور امور بین المللی رهبر معظم انقلاب گفت: در ملاقات های مختلف با مقامات بلندپایه روسیه در زمینه های سیاسی، امنیتی، همكاری های منطقه ای و موضوعات استراتژیك بحث و تبادل نظر خواهد شد.
ولایتی در پاسخ به پرسش دیگری به سفر قبلی خود به عنوان نماینده ویژه حسن روحانی رییس جمهوری و ملاقات با «ولادیمیر پوتین» اشاره و اظهار كرد: همكاری های دو كشور راهبردی و در حال گسترش است، ضمن آن كه رییس جمهور روسیه از عضویت ایران در سازمان همكاری شانگهای و گروه بریكس حمایت جدی كرده و در سفر رییسان جمهوری چین و روسیه به تهران و ملاقات با رهبر معظم انقلاب در این خصوص تاكید شد و همكاری ها هر روز در حال گسترش می باشد.
علی اكبر ولایتی بامداد امروز (دوشنبه) وارد مسكو شد و از سوی مقامات روسی، مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی اسلامی ایران در فدراسیون روسی و شماری از مسئولان نهادهای ایرانی مورد استقبال قرار گرفت.
در این سفر، غلامرضا فروزش معاون مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام و چگینی زاده استاد دانشگاه دكتر ولایتی را همراهی می كنند.
براساس برنامه اعلام شده، رییس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام با مقام های ارشد روسیه دیدار و گفت و گو می كند.
مذاكره با «یوری اوشاكوف» دستیار امور بین المللی رییس جمهوری، «نیكلای پاتروشف» دبیر شورای امنیت و «آلكسی پوشكوف» رئیس كمیسیون امور بین الملل دومای روسیه از برنامه های سفر ولایتی به مسكو اعلام شده است.
اروپام*391**1516

سرخط اخبار جهان