براي سفر به به ريگ جن بي گدار به اين كوير بي آب نزنيد

سمنان - ايرنا - بارها به ريگ جن كوير استان سمنان سفر كرده و از رفتن دوباره به اين منطقه كويري هراسي ندارد، تنها تاكيدش اين است كه بدون راه بلد به جايي كه به 'مثلث بروموداي ايران' مشهور شده، سفر نكنيد.

عليرضا كريم راه بلدي است كه به دليل روحيه ماجراجويانه و البته آموزش‌هايي كه به واسطه امدادگري ديده ، زير و بم سفر به مناطق كويري و مخصوصا ريگ جن در استان سمنان را مي‌داند.
كريم، امدادگر برتر كشوري و استاني و رئيس هيات كوهنوردي استان سمنان است و به ما از چگونگي سفر بدون مخاطره به كوير و ريگ جن مي‌گويد.
ريگ جن از غرب پارك ملي كوير در گرمسار شروع مي‌شود و شامل مناطقي از جمله جنوب گرمسار، جنوب سمنان، شرقي ترين قسمت جاده جندق - دامغان است و به انارك و نخلك ختم مي شود. اين منطقه شبيه يك چند ضلعي و تقريبا شبيه مثلث است كه دو ضلع آن خيلي بزرگترند.
در اين منطقه ميزان بارش سالانه خيلي كم است و در آن وجود ماسه، شن زار، باتلاق نمك، شوره زار ، رمل و .. مشهود است و به دليل تمامي اين شرايط و مخصوصا كمبود آب و چشمه آب، به ندرت رفت و آمد در آن صورت مي‌گيرد و سكوت منطقه و تمامي شرايط دست به دست هم داده كه اين منطقه صعب العبور و كم تردد شود .
از گذشته هاي دور هم به دليل اينكه تردد از اين منطقه سخت و حتي در برخي موارد بي بازگشت بوده اسم ريگ جن را بر آن گذاشته اند.
كريم معتقد است دليل اصلي نامگذاري اين منطقه، مبهم بودنش است و مي گويد در گذشته به جايي كه مي ترسيدند وارد شوند مي گفتند جن دارد و تصور مي كنم به همين دليل اسمش را گذاشته اند ريگ جن.
افراد زيادي از اين منطقه عبور كرده اند، به عنوان مثال جهانگرد و كويرشناس معروف دكتر'آلفونس گابريل' (1892-1937) از اين منطقه رد شده است. اما داستان و تخيلات در مورد ريگ جن فراوان است. معمولا انسان ها راجع به موهومات و چيزهاي دست نيافتني تخيل و افسانه درست مي‌كنند و اين تخيلات را پرورش مي‌دهند و در جايي كه اطلاعات ندارند دچار ترس از مجهولات مي شوند.
اين كوير نورد سمناني مي گويد كوير ريگ جن به خاطر شرايط خاصش از آن دست مناطقي است كه بسياري از ماجرا جويان از آن عبور كرده اند اما اينكه به صورت قطري از بزرگترين قطر آن عبور كنند، تا كنون صورت نگرفته است و اكثرا از حاشيه آن رد شده اند، مثلا از گرمسار تا كاشان رفته اند يا از انارك تا جاده جندق اما فاصله ابتدا تا انتهاي ريگ جن،حدود 400 كيلومتر است.
كريم در رابطه با اين كه چطور موفق به عبور از ريگ جن شده، مي گويد تاكنون به طور كامل اين منطقه را طي نكرده ام ولي بارها به آنجا رفته ام. عمقي كه من رفتم زياد نبود، مثلا 60 تا 70 كيلومتر بوده است. من تاكنون از روش 'فرانسوي‌ها' كه روشي خاص در پيمايش كوير است براي عبور از ريگ جن استفاده كرده ام.
در روش فرانسوي طول پيمايش به چند قسمت مختلف تقسيم مي شود و در اين نقاط از قبل، وسايل دسترسي گذاشته مي شود. اين منطقه داراي ماسه‌هاي روان است و به دليل اينكه كمتر موجودي در آن پيدا مي شود، همزمان با عبور باد صداي عجيبي به گوش مي‌رسد. وسعت زيادي دارد و همه اين موضوعات به مجهول بودن آن افزوده است.
در كوير ، انسان تصور مي‌كند كسي پشت سرش ايستاده و در ريگ جن نيز همين حس به آدم دست مي دهد. اگرچه در واقع چنين چيزي نيست و اين فكر ماست كه پشت سرمان حركت مي‌كند.
اين شهروند ماجراجو با بيان اينكه عبور از ريگ جن با ماشين، حداقل به چهار تا پنج روز زمان نياز دارد و پياده 10 تا 12 روز طول مي‌كشد، به علاقمندان سفر به ريگ جن توصيه هايي مي‌كند و معتقد است اگر كسي توانمندي لازم را داشته باشد، مي‌تواند به ريگ جن برود. اما سفر امن به اين منطقه نياز به امكاناتي از قبيل موبايل ماهواره اي، دستگاه GPS و حتي هلي كوپتر براي نظارت بر فعاليت و سلامتي گروه دارد.
اين شهروند سمناني تاكيد كرد كه علاقه مندان براي رفتن به ريگ جن بي گدار به آب نزنيد ، اين سفر شدني است اما بايد با دقت و وسواس خاصي انجام شود. بايد به وضع هوا نيز توجه داشت، به عنوان مثال در روزهايي كه طوفان است اصلا نبايد به اين منطقه سفر كرد و حتما بايد قبل از سفر، مسئولان محلي را در جريان سفر به ريگ جن گذاشت.
كريم مي گويد در اين منطقه با 23 درجه اختلاف دما در طي يك شبانه روز مواجهيم و دماي هواي روز حدود 24 درجه است و شب به منفي هفت درجه مي رسد. ما معمولا و به همين دليل سعي مي‌كنيم در زمستان كه دماي هواي روز كم است به ريگ جن برويم. افرادي كه قصد پيمايش ريگ جن دارند بايد توان راه رفتن طولاني را داشته باشند.
كريم، خطر را جزء جدانشدني سفر مي داند و مي گويد به عنوان مثال سال گذشته و در جريان پيمايش در كوير، يكي از اعضاي گروه خواست به تنهايي با ماشين برگردد و اگرچه ماشين دو دويفرانسيله و با امكانات خوبي بود اما به دليل ناآشنايي وي با حركت روي ماسه‌ها، در كوير گم شد و عمليات پيدا كردن و نجات دادنش بيشتر از پنج ساعت طول كشيد.
كريم توصيه هاي قابل توجهي براي سفر به كوير دارد و مي گويد بسته به اينكه افراد مي‌خواهند چه نوع استفاده اي از سفر به كوير ببرند، ابزار كار آن ها متفاوت است، هر چه مدت و عمق سفر به كوير بيشتر باشد، شخص بايد توانمندتر و امكاناتش بيشتر باشد. البته نحوه استفاده از حداقل ابزارها هم در كوير بسيار مهم است. بايد علاوه بر كفش، لباس، كوله پشتي، تغذيه و وسايل استراحت مناسب به نوع پوشش سر و صورت و دست و جلوگيري از تبخير آب بدن به خصوص در تابستان توجه شود.
اطلاع داشتن از نحوه تغيير دماي هوا در فصل‌هاي مختلف، شناخت نوع سنگ، خاك و زمين شناسي منطقه ، حيوانات كويري، نحوه استفاده از امكانات مثل قطب نما ، GPS و نقشه مهم است.
وي مي افزايد در طي سالهاي اخير بيش از 12 برنامه امداد و نجات در كوير انجام داده ام، دو تا از اين برنامه ها با استفاده از بالگرد انجام شد و البته در برخي از ماموريت ها هم شاهد كشته شدن افراد بر اثر ناآشنايي با كوير بودم، عده اي به دليل مشكلات رواني، مصرف قرص روانگردان و يا اعتياد وارد كوير شده و جان خود را از دست داده بودند و البته عده زيادي هم نجات پيدا كرده اند.
كريم مي گويد اگرچه مخاطرات سفر به كوير زياد است، اما هر فرد حداقل يكبار در طول عمر خود بايد سفر به كوير را تجربه كند و معتقد است در كوير انسان مي تواند يك نوع تنهايي خاص و خوب را تجربه كند، اگرچه سفر به كوير گروهي باشد اما هر كس خلوت خودش را دارد و تفكر و فرو رفتن در خود، قدرت تخيل انسان را بالا مي‌برد، عده اي در اين شرايط بيشتر از پيش به قدرت و عظمت خدا پي مي‌برند و در كوير عظمت خدا بيشتر حس مي شود پس حتما يك بار در عمرتان با همراهي يك راه بلد به كوير سفر و اين حس متفاوت را تجربه كنيد.
7342/6026/