هاشمی رفسنجانی: بدهكارها هدیه خوبی در انتخابات به بیت امام(ره) ندادند

تهران-ایرنا- رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینكه هر آنچه كه داریم از امام(ره) داریم، گفت:«همه باید خود را به امام(ره) و بیت امام(ره) بدهكار بدانیم اما متاسفانه بدهكارها هدیه خوبی به بیت امام(ره) در مقدمه انتخابات ندادند.»

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، آیت الله اكبر هاشمی رفسنجانی در مراسم گرامیداشت سالروز ورود امام خمینی(ره) به میهن كه روز دوشنبه در فرودگاه مهرآباد برگزار شد، افزود: «صلاحیت شخصیتی كه شبیه به جدش امام (ره) است را تایید نكردند.»
وی ادامه داد: «شما صلاحیت خود را از كجا آوردید؟ چه كسی به شما اجازه داده قضاوت كنید ؟ چه كسی تریبون نماز جمعه و صدا و سیما را به شما داده است؟»
وی تصریح كرد: «اگر امام، نهضت امام و اراده عمومی مردم نبود هیچ كدام این ها نیز نبودند . هدیه بدی به بیت امام(ره) در زمانی كه باید همه به هم تبریك بگوییم دادند كه ان شاءالله خداوند از شما بگذرد و شما را ببخشد.»
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:«باید بگذارید مردم به هر كه می خواهند رای دهند. من كه قدرتی ندارم كه فشار بیاورم كه در مورد تایید صلاحیت ها تجدیدنظر شود.»
آیت الله هاشمی رفسنجانی به مساله غدیرخم اشاره كرد و اظهارداشت: «این حكم خدا بود كه پیامبر (ص) حضرت علی (ع) را برگزید ولی قبل از وفاتشان به حضرت توصیه كردند كه حكومت حق تو است ولی ممكن است شرایطی شكل بگیرد كه مردم نخواهند، در این صورت اگر نخواستند كار را به خودشان واگذار كن.»
وی خاطرنشان كرد: «هیچ كسی از حضرت علی (ع) محق تر نیست، اگر مردم نخواستند كسی نمی تواند باشد و این اصل روشن اجتماعی است.»
عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین به مساله رد صلاحیت ها اشاره كرد و افزود: «البته من هم عقیده دارم كه نمی شود 12 هزار نفر با هم رقابت كنند اما راهش این است كه از قبل قانونی بگذاریم و نه در جهت سیاسی بلكه در جهت واقعی صلاحیت ها را مشخص كنیم.»
هاشمی رفسنجانی ادامه داد: «این كه مردم اسم بنویسند و بگوییم نمی توانیم احراز كنیم، معلوم است كه چند نفر نمی توانند پرونده چند هزار نفری را بررسی كنند.»
وی اضافه كرد: «بگذاریم مردم انتخاب كنند، افكار عمومی كمتر اشتباه می كند و اگر اشتباه كنند خودشان جبران خواهند كرد اما اگر انتخاب را به آنها تحمیل كنیم، شرارت و چیزی همچون آن پیش می آید.»

**دستیابی به نقطه تعادلی در منطقه پس از برجام
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین به دستیابی كشور به نقطه تعادلی در منطقه در دوران پسابرجام اشاره كرد و گفت: امیدوارم این نقطه تعادلی كه توسط تیم مذاكره كننده هسته‌ ای و هدایت‌ ها و شجاعت آقای روحانی و همچنین حمایت‌ های رهبر معظم انقلاب بدست آمده است، به سرانجام درستی برسد.
هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خود اظهارداشت: عامل اصلی پیروزی انقلاب اسلامی لطف خدا در نزدیك كردن دل‌ های مردم به یكدیگر بود كه به جز اقلیتی كه منافعشان در وجود رژیم سابق بود، اكثریت مردم خواهان انقلاب بودند و لطف خدا دل ‌های مردم را به یكدیگر نزدیك كرد.
وی ادامه داد: مردم با وحدت به خیابان‌ ها آمدند و این مساله در سراسر كشور بود و حتی در روستاها هم شاهد راهپیمایی‌ هایی توسط مردم بودیم و در بسیاری از اوقات برخوردهایی صورت می ‌گرفت و مردم قربانی می‌ دادند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان كرد: تا زمانی كه به مردم با وحدت به خیابان نیامدند ما نتوانستیم از شر رژیم بسیار خشن و آلوده پهلوی رهایی یابیم.

**نقش كسانی كه دستی در انقلاب نداشتند در به وجود آمدن تفرقه
آیت الله هاشمی رفسنجانی افزود: در آن زمان زندان ‌ها پر از زندانی بود و این مردم بودند كه انقلاب كردند. البته مقدمات آن را امام خمینی(ره) فراهم كرد و تحت شرایط رهبری امام، روحانیت، دانشگاه و بازار و همه اقشار مردم انقلاب كردند.
وی ادامه داد: مردم پس از انقلاب اسلامی دچار مشكلاتی شدند كه به خاطر تفرقه بود؛ با وجود آنكه در زندان ‌ها و پیش از انقلاب در یك نقطه در دل ‌هایمان وحدت داشتیم اما پس از انقلاب تفرقه هایی ایجاد شد، آن مصائب، ترورها و گروهك ‌ها برسر انقلاب آمد و سپس هم كه جنگ شد. ما نباید این مساله را فراموش كنیم و اگر زمانی تفرقه ‌ها عمیق شود نباید انتظار دوام انقلاب و حتی ایران را داشته باشیم.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: متاسفانه در 10 سال گذشته دچار تفرقه ‌ای شدیم كه موجب تفاوت ‌های بسیاری شده است، افراد و حتی برخی از روحانیونی كه دستی در انقلاب نداشتند در بوجود آمدن این تفرقه‌ ها نقش داشتند و كار به اختلاف واقعی كشیده شده است.
هاشمی رفسنجانی ادامه داد: دوران سختی بود و ما شاهد تحریم‌ های شدیدی بودیم و در شرایطی كه نفت در اوج قیمت خود بود، ما نمی دانیم پول آن نفت كجا است و صرف چه اموری شده است؟ آن زمان وضعیتمان را در سطح بین الملل نیز دیدیم.
هاشمی رفسنجانی اظهارداشت: دوباره زمینه وحدت فراهم شده و اكثریت جامعه راه درست را پیدا كرده‌ اند و فهمیدند راه گذشته غلط بوده است و به همان راه درست سابق بازگشتیم؛ اما در این دوران هم همان اقلیتی كه در ابتدای انقلاب بودند باز سنگ ‌اندازی می‌كنند؛ هرچند كه نهادهای پرقدرت دست به حمایت از آنها می‌زنند ولی اكثریت مردم از آنها حمایت نمی‌ كنند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینكه ما پس از جنگ تحمیلی به نقطه تعادلی منطقه تبدیل شده بودیم، گفت: باید با استفاده از تجارب قبلی قدر نعمت كنونی را بدانیم، مردم نسبت به قبل آگاهتر شده‌ اند و همدلی نسبی میان مردم می‌ تواند ضامن حفظ این نقطه تعادلی كنونی باشد.
آیت الله هاشمی رفسنجانی همچنین به موضوع توافق هسته ای اشاره كرد و گفت: ناظران جهانی تصور نمی ‌كردند ایران در برابر 6 كشور كه 90 درصد قدرت جهانی را پشت سر خود دارند، بتوانند به موفقیت دست یابند.
وی افزود: در برابر آنها یك تیم مذاكره كننده قرار داشت كه حرف حق میزد و حربه‌ ای هم پشت سر خود نداشت و این كشورها در برابر این افراد تسلیم شدند.
عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: آنها می ‌گفتند ما می ‌خواهیم از حقمان استفاده كنیم و به آنها گفتند ما در دوران جنگ طعم استفاده از سلاح شیمیایی علیه خود را چشیده‌ ایم اما مقابله به مثل نكرده ‌ایم، می‌ توانستیم بمب اتم بسازیم ولی نساختیم. در این شرایط و با وجود آن كه تیم ‌های مذاكره كننده آن ها افرادی بسیار قوی و توانمند بودند، آنها در برابر سخنان ما قانع شدند و دیدند ایران راست می‌ گوید و سندی برای اثبات آن اتهام ‌ها علیه ما نداشتند.
هاشمی رفسنجانی اضافه كرد: البته در كنار این سخن حق آن ها، واقعیت‌ های دیگری را هم دیدند و متوجه شدند كه انزوای ایران به بحرانی‌ تر شدن وضعیت منطقه می ‌انجامد و این انزوا می ‌توانست شرایط امروز سوریه را به سایر كشورهای منطقه تسری دهد اما آنها متوجه شدند ایران می‌ تواند با استفاده از توانایی ‌ها و امكاناتش نقطه تعادلی برای منطقه باشد.
وی اظهار داشت: آنها دیده بودند ما پس از گرفتن حقمان در سازمان ملل پس از جنگ، آرام به دنبال سازندگی و بازسازی رفتیم و انتقام‌ جو نیستیم. زمانی هم كه صدام بحران ‌های دیگری را آفرید ما می‌ توانستیم به گونه‌ ای دیگر عمل كنیم اما نكردیم و صلح ‌جویی خودمان را نشان دادیم و پس از یكسال بعد از جنگ توانستیم خصومت‌ هایمان را با كشورهای منطقه رفع كرده و با آنها رفاقت كنیم.
رئیس جمهوری اسبق ایران ادامه داد: امروز همه تحلیل گران جهانی اعتراف كرده‌ اند كه مذاكرات هسته ‌ای یك پیروزی برای جمهوری‌اسلامی ایران بود، البته آنها هم ضرر نكردند و چیزی را برای از دست دادن نداشتند، بلكه توانستند شرایطی فراهم كنند تا با دولت قابل اعتمادی در خصوص مسایل منطقه‌ ای همكاری داشته باشند.
هاشمی رفسنجانی با اشاره به نقش ایران در منطقه و تحولات آن گفت: حضور ایران در منطقه و در مسایل مربوط به منطقه می ‌تواند كارساز باشد و ما اگر در مذاكرات سوریه و افغانستان نباشیم كار به جایی نمی رسد.
وی همچنین به سفر اخیر رئیس ‌جمهوری به ایتالیا و فرانسه و دستاوردهای این سفر اشاره كرد و افزود: اكنون هم آن اقلیت ابتدای انقلاب فعالیت بسیاری می‌ كنند و همواره مزاحم بوده و هستند؛ آقای روحانی به اروپا رفته ‌اند و سفرشان آن همه دستاورد داشته است ولی این گروه در حال سم‌ پاشی است و می‌ گویند برجام برای تاریخ نتیجه داشت در حالی كه نمی‌ دانند قرارداد چیست.

**دفاع از قراردادهای جدید خرید هواپیما
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: صنعت هوایی ما سال ‌ها بود كه ما را سرافكنده كرده بود، فرسودگی ناوگان هوایی ما موجب آن همه سقوط و تاخیر برای مردم ما شده بود و هواپیماهای ما را به بسیاری از جاها راه نمی‌ دادند ولی ما در قراردادی درست توانستیم یك ظرفیت جدیدی برای كشور ایجاد كنیم.
هاشمی رفسنجانی گفت: شرق و غرب برای حضور در ایران مسابقه گذاشته اند و می بینیم كه روسیه، چین و هند تا اروپا و آمریكا تمایل دارند با ایران كار كنند و این چیز كمی نیست.
وی افزود: اكنون شرایط مناسبی ایجاد شده است و این كار توسط مردم صورت گرفت چرا كه مردم آگاه به پای صندوق‌ های رای آمدند و دولتی كه می ‌توانست جنگ را به كشور بكشاند را تغییر دادند و دولت عاقل و معتدلی را بر سركار آوردند.
وی ادامه داد: امیدوارم با نقطه تعادلی كه با تلاش دولت و تیم مذاكره ‌كننده هسته ای و شخص آقای روحانی و همچنین حمایت ‌های رهبر معظم انقلاب ایجاد شده است كارها به خوبی پیش برود.
سیام**9254**1429