12 بهمن 1357؛ نطق تاریخی امام خمینی(ره) در بهشت زهرا

تهران- ایرنا- امام خمینی در بهشت زهرا(س) درباره محمدرضا پهلوی، دولت، مجلسین، ارتش و برنامه های آینده انقلاب سخنرانی تاریخی و خاطره انگیزی كردند.

بزرگترین و مهم ترین رویداد سده 20 را می توان پیروزی انقلاب اسلامی ایران در 22 بهمن 1357 خورشیدی دانست؛ انقلابی كه به رهبری امام خمینی (ره) توانست بسیاری از معادله های جهانی و روابط قدرت های بزرگ را تغییر دهد و تحول گسترده ای در نظام بین الملل ایجاد كند.
روزهایی ماندگار و فراموش نشدنی در تاریخ ملت بزرگ ایران كه رساترین فریاد تاریخ، یعنی امام خمینی آن را رهبری كرد و به فرجام رساند و برای حفظ آن، با تمام وجود تلاش كرد. انقلابی كه مبتنی بر بینش عمیق توحیدی و الهام گرفته از انقلاب سرخ عاشورای حسینی بود.
گروه اطلاع رسانی ایرنا به مناسبت سی و هفتمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران و به منظور پاسداشت یاد و خاطره آن دوران، گزیده ای از رویدادهای سرنوشت ساز 12بهمن 1357 هجری خورشیدی را بازنشر داده است:
*استقبال مردم از امام خمینی
- امام خمینی پس از 14 سال دوری از كشور در میان پرشورترین استقبال در ساعت 9 و 36 دقیقه با هواپیمای جمبوجت خطوط هوایی فرانسه با پرواز اختصاصی وارد تهران شدند.
- به مناسبت ورود امام خمینی به وطن گروه های مختلف مردم به شادی و شعف پرداخته و در خیابان ها و مغازه ها عكس هایی از امام خمینی و پرچم هایی نصب كردند.
- با ورود امام خمینی به سالن فرودگاه، فریاد الله اكبر این سالن را به لرزه درآورد. استقبال كنندگان با خواندن سرود خمینی ای امام، اشك شوق بر گونه هایشان جاری شد.
- خیابان های مسیر حركت امام خمینی از فرودگاه مهرآباد تا بهشت زهرا به طول 33 كیلومتر از طرف گروه تداركات كمیته استقبال از ایشان و نیز همكاری گروه های مختلف مردم پاكسازی شد و مردم با شعارهایی چون امام خمینی به وطن خوش آمدید و مقدم امام خمینی رهبر جنبش مردمی ایران را گرامی می داریم؛ ورود رهبر خویش را گرامی داشتند.
- اطراف میدان آزادی را جمعیت انبوهی پوشانده بود كه لحظه به لحظه بر شمار آن ها افزوده می شد. از نخستین ساعات بامداد امروز گروه های روزنامه نگاران، خبرنگاران، فیلم برداران، صدابرداران و دیگر نمایندگان رسانه های خبری داخلی و خارجی عازم فرودگاه مهرآباد شدند.
- میلیون ها تن از مردم ایران در مسیر فرودگاه مهرآباد تهران تا بهشت زهرا به استقبال امام خود آمدند.
- در هنگام ورود امام خمینی به فرودگاه مهرآباد، امام سوار بر اتومبیل در حالی كه از طرف افراد انتظامی محافظت می شدند به طرف بهشت زهرا(س) حركت كردند.
- امام خمینی قرار است پس از حضور در بهشت زهرا و انجام مراسمی كه در آن محل در نظر گرفته شده است، به صورت موقت در مدرسه رفاه پشت مسجد سپهسالار اقامت فرمایند.
- با ورود امام خمینی به وطن اتومبیل ها در خیابان ها به راه افتادند و مردم با روشن كردن چراغ های اتومبیل و زدن بوق، شادمانی خود را ابراز داشتند.
*سخنرانی در بهشت زهرا
- امام خمینی عصر پنجشنبه 12 بهمن در یك سخنرانی تاریخی در بهشت زهرا در قطعه 17 با مردم چنین سخن گفتند:
- من وقتی چشمم به بعضی از اینها كه اولاد خودشان را از دست داده اند می افتد، سنگینی بر دوشم احساس می شود كه نمی توانم تاب بیاورم. محمدرضا پهلوی فرار كرد و همه چیز ما را به باد داد. مملكت ما را خراب كرد و قبرستان های ما را آباد.
- اصلاحات ارضی لطمه ایی به مملكت وارد كرد كه شاید تا 20 سال دیگر هم نتوانیم جبران كنیم.
- حدود 50 سال است كه دانشگاه داریم ولی چون خیانت كرده اند رشد نكرده تمام انسانها و نیروی انسانی ما را از بین برده اند.
- سینما یكی از مظاهر تمدن است كه باید در خدمت تربیت مردم باشد ولی همین ها جوان های ما را به تباهی كشانده اند. اینها به همه معنی به مملكت ما خیانت كرده اند.
- 50 سال است كه در اختناق بسر برده ایم نه مطبوعات آزاد داشته ایم نه رادیو و تلویزیون و نه خطیب و امام جماعت آزاد داشته ایم و در زمان بختیار هم نیم اختناق باقی است ما می گوییم خودش، دولتش و مجالسش غیر قانونی است.
- من دولت تعیین می كنم این دولت كه خودش هم خودش را قبول ندارد رفقایش هم او را قبول ندارند ارتش هم قبولش ندارد فقط آمریكا و انگلیس او را پشتیبانی كرده اند و به ارتش هم گفته اند كه كه شما هم باید از او پشتیبانی كنید یك نفر آدم كه نه ملت و نه هیچ كس دیگر قبولش ندارد چه می گوید.
- دولت غیر قانونی باید برود دولت ما متكی به آرای ملت و حكم خداست بر همه واجب است كه این نهضت را ادامه دهیم تا زمانیكه اینها ساقط شوند.
- ما بر اساس ازادی مردم دولت و مجلس درست می كنیم.
- من باید به ارتش یك نصیحت بكنم و یك تشكر از قشرهایی از ارتش؛ نصیحت من آن است كه ما می خواهیم شما مستقل باشید ما داریم زحمت می كشیم و خون دادیم حیثیت و آبرو دادیم.
- مشایخ ما حبس رفتند و زجر كشیدند ما می خواهیم ارتش مستقل باشد ما می خواهیم كه مملكت دارای نظام باشد اما نظام ناشی از ملت كه در خدمت مردم باشد نه نظامی كه دیگران سرپرستی كنند و دیگران فرمان بدهند.
*راهپیمایی و تظاهرات در شهرهای مختلف ایران
- هزاران تن از كاركنان صنعت نفت آبادان و شركت های وابسته پیش از ظهر امروز دست به یك راه پیمایی زدند راه پیمایان در حالی كه شعارهای اسلامی می دادند و خواهان برقراری حكومت اسلامی به رهبری امام خمینی بودند در قطعنامه ای ضمن تاكید به ادامه اعتصاب خود حمایت خویش را از امام خمینی اعلام داشتند.
- مردم زنجان برای دومین روز متوالی طی مراسمی در راهپیمایی ها ورود حضرت آیت الله خمینی را جشن گرفتند.
-در راهپیمایی شركت كنندگان شعارهایی در جهت مخالف با دولت كنونی می دادند و خواستار ایجاد حكومت اسلامی شدند.
-این راهپیمایی بعد از 4 ساعت با صدور قطعنامه 8 ماده ای خاتمه یافت.
- دهها هزار تن از مردم شهرستان اهواز امروز در دستجات و گروههای مختلف در حسینیه اعظم و مسجد جامع این شهر اجتماع كردند و پس از استماع سخنرانی به راهپیمایی آرام پرداختند.
-در آبادان نیز صبح امروز هزاران تن از مردم این شهر در استادیوم ورزشی اجتماع كردند و ضمن ایراد سخنرانی متن سخنان حضرت ایت الله خمینی در بهشت زهرا برای آنان خوانده شد.
- بعداز ظهر دیروز هزاران تن از گروههای مختلف مردم رضاییه تظاهراتی برپا كردند و دست به راهپیمایی هایی زدند راه پیمایان پس از مسیر از خیابان شاپور در میدان سرو این شهر یك مجسمه را پایین كشیدند و آتش زدند. در این راهپیمایی ماموران پلیس دخالتی نداشتند.
*منبع: آرشیو خبری، خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا)
**گروه اطلاع رسانی**9117**9128**9131