۱۱ بهمن ۱۳۹۴،‏ ۱۶:۳۴
کد خبر: 81943132
۰ نفر
سیگار الكترونیكی ریه را مسموم می كند

تهران- ایرنا- نتیجه یك مطالعه نشان می دهد كه سیگارهای الكترونیكی ریه ها را مسموم می كنند، اثربخشی سیستم ایمنی بدن را كاهش می دهند و موجب تحریك فعالیت باكتری ها می شوند كه در نتیجه، به طور بالقوه ابرمیكروب ها را كشنده تر می كنند.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا از پایگاه اینترنتی مدیكال نیوز تودی، سیگار الكترونیكی وسیله ‌ای است كه هدف از آن شبیه سازی استعمال دخانیات است و این كار به واسطه تولید بخارات خاصی صورت می گیرد كه بو، طعم، مزه و احساس كشیدن سیگار واقعی را به مصرف كننده می دهد اما عنوان می شود كه زیان های سیگار واقعی را ندارد و یا این زیان ها را به حداقل می رساند.
در حالی كه برخی افراد برای ترك مصرف سیگارهای معمولی، به نوع الكترونیكی آن رو می آورند، یك گزارش منتشر شده در پایگاه الكترونیكی مدیكال نیوز تودی نشان داده است كه بسیاری از مصرف كنندگان نوجوان سیگارهای الكترونیكی تنها بعد از یك سال به كشیدن سیگارهای معمولی روی می آورند.
در همین حال، نتایج یك مطالعه جدید كه در مجله Molecular Medicine منتشر شد، نشان می دهد افرادی كه سیگارهای الكترونیكی مصرف می كنند راه تنفسی و سیستم ایمنی خود را در معرض خطر قرار می دهند و همچنین شرایط كلونی شدن باكتری از جمله برخی گونه های مرگبار را تقویت می كنند.
محققان دانشگاه كالیفرنیا-سن دیگو، مطالعاتی را به منظور بررسی اثرات مایعات الكترونیكی هفت كارخانه مختلف سازنده سیگارهای الكترونیكی، روی موش ها انجام دادند.
محققان موش ها را روزی یك ساعت در معرض بخار سیگار الكترونیكی قرار دادند و این كار را پنج روز در هفته برای بیش از چهار هفته تكرار كردند.
نتایج این مطالعه نشان داد كه شاخص های التهابی در راه تنفسی و خون موش ها بعد از استنشاق بخارهای ناشی از سیگارهای الكترونیكی 10 درصد بیشتر از موش هایی بود كه در معرض این بخارات قرار نداشتند.
همچنین بر اساس نتایج این مطالعه، باكتری ها در موش های دچار ذات الریه كه در معرض بخار سیگار الكترونیكی قرار گرفته بودند، خطرناك تر بودند.
محققان مشاهده كردند، زمانی كه موش ها با استافیلوكوكوس اورئوس مقاوم به متی سیلین طبیعی (MRSA)، یك آنتی بیوتیك مقاوم در برابر «ابرمیكروب یا سوپرباگ»(superbug) آلوده شدند، زنده ماندند؛ اما 25 درصد از موش های آلوده به MRSA پس از قرار گرفتن در معرض بخار سیگار الكترونیكی مردند. به عبارت دیگر، استافیلوكوكوس اورئوس زمانی كه در معرض بخار سیگار الكترونیكی قرار می گیرد، خطرناك تر می شود.
محققان مشاهده كردند كه قرار گرفتن پاتوژن های باكتری در معرض بخار سیگار الكترونیكی باعث قویتر شدن آنها می شود.
نتیجه بررسی انجام شده روی سیگارهای الكترونیكی مختلف، فارغ از برند آنها مشابه بود.
بنا بر این، مطالعه جدید نشان می دهد كه بخار سیگار الكترونیكی بی خطر نیست بلكه در دوزهای بالا می تواند به طور مستقیم موجب از بین رفتن سلول های ریه شود. همچنین استنشاق بخار سیگار الكترونیكی به صورت روزانه به تغییراتی در محیط التهابی داخل راه های تنفسی منجر می شود.
علمی**2038**2017