۱۱ بهمن ۱۳۹۴،‏ ۱۲:۲۰
کد خبر: 81942647
۰ نفر
بیش از 2100 زن باردار در كلمبیا مبتلا به ویروس زیكا هستند

تهران- ایرنا- همزمان با گسترش ویروس زیكا در قاره آمریكا، وزارت بهداشت كلمبیا از ابتلای بیش از 2100 زن باردار كلمبیایی به این ویروس خبر داد.

خبرگزاری رویترز بامداد امروز (یكشنبه) از بوگوتا گزارش داد كه بولتن اپیدمی های وزارت بهداشت كلمبیا حاكیست كه 20 هزار و 297 مورد تایید شده ابتلا به ویروس زیكا از جمله دو هزار و 116 زن باردار در كلمبیا وجود دارد.
براساس این گزارش تاكنون موردی از نقص یا كوچكی مغز (میكرو سفالی) یا مرگ در ارتباط با این ویروس گزارش نشده است.
براساس پژوهش های صورت گرفته، این ویروس می تواند سبب جلوگیری از رشد طبیعی مغز جنین شود كه هیچ واكسنی یا دارویی برای پیشگیری و درمان آن تهیه نشده است.
سقط جنین با محدودیت هایی در كلمبیا روبرو است اما ابتلا به ویروس زیكا در چارچوب شرایطی قرار می گیرد كه زنان می توانند دست به سقط جنین بزنند.
براساس این گزارش سقط جنین غیرقانونی در كلمبیا زیاد دیده می شود.
وزارت بهداشت كلمبیا كه انتظار دارد 700 هزار نفر به این بیماری مبتلا شوند، از زنان خواسته بارداری خود را هشت ماه به عقب بیاندازند.
برزیل با سه هزار و 700 مورد كوچكی مغز (میكروسفالی) بدترین شرایط را بین كشورهایی دارد كه ویروس زیكا در آنها شیوع پیدا كرده است.
ویروس «زیكا» كه از پشه «آئه دس» (Aedes) منتقل می شود و مادران باردار و جنین را مورد هدف قرار می دهد.
سازمان جهانی بهداشت اعلام كرده كه زیكا نخستین بار سال 1947 در اوگاندا در گونه ای از میمون ها به نام رزوس از طریق یك شبكه نظارت بر تب زرد شناسایی شد و برای اولین بار در انسان سال 1952 در همین كشور و تانزانیا دیده شد.
در زمان حاضر، برزیل میزبان اصلی این ویروس است و سازمان جهانی بهداشت به تازگی در مورد شیوع این ویروس هشدار داده است.
«دیلما روسف» رئیس جمهوری برزیل نیز اعتراف كرد كه این كشور در مبارزه با این بیماری ناكام مانده اند.
تب، سردرد، قرمزی چشم ها، خارش و درد مفاصل و عضلات، مهمترین نشانه های ویروس زیكا به شمار می آیند كه معمولا دو تا هفت روز ادامه دارد. این نشانه ها به طور معمول از هر چهار بیمار، در یك نفر ظاهر می شود. بسیاری از افرادی كه به این ویروس آلوده هستند، به دلیل مشاهده نكردن علایم اولیه، از بروز عفونت آگاهی ندارند.
در زمان حاضر 21 كشور در آمریكای مركزی و جنوبی مواردی از ابتلا به ویروس زیكا را گزارش كرده اند. مراكز مهار و پیشگیری از بیماری ها دراین كشورها از زنان باردار خواسته اند در شرایط كنونی از سفر به بولیوی، برزیل، كلمبیا، اكوادور، السالوادور، گینه كوناكری، گوادلوپ، گواتمالا، گویان، هاییتی، هندوراس، مارتینیك، مكزیك، پاناما، پاراگوئه، سن مارتین، سورینام، ساموآ، ونزوئلا و پورتوریكو خودداری كنند.
در زمان حاضر هیچ درمان خاصی برای مبتلایان به ویروس زیكا به عنوان «ویروس غافلگیركننده سال 2016 » شناخته نشده و بهترین راه پیشگیری و محافظت در برابر نیش حشره است.
تحقیقات، هنوز انتقال ویروس از مادر به جنین را 100 درصد تایید نكرده و ممكن است در برخی مادران باردار، ویروس به جنین منتقل نشود.
بیماری از طریق واكنش زنجیره ای پلیمراز و جداسازی ویروس از خون تشخیص داده می شود كه تشخیص این بیماری معمولا به دلیل شباهت به تب دانگ و تب زرد دشوار است.
استفاده از پشه بند، حشره كش ها و پوشاندن بدن، بستن در و پنجره و توجه به نظافت منزل به ویژه دور كردن زباله از خانه، مهمترین روش های پیشگیری از رشد و تكثیر پشه ناقل «آئه دس» (Aedes) است كه معمولا در آب ساكن موجود در سطل، گلدان، ظروف و پارچ تخم ریزی می كند.
اروپام**1533**1516