۱۱ بهمن ۱۳۹۴،‏ ۱۰:۱۳
کد خبر: 81942426
۰ نفر
پایان جنگ سگ ها در زنجان

زنجان - ایرنا - مسابقات خونین و تلخ جنگ سگ ها با واكنش های تند مردم و عكس العمل مسئولان دستگاههای اجرایی ذیربط استان زنجان برچیده شد.

خبر به جان هم انداختن سگ های نگون بخت در برخی نقاط استان زنجان طی روزهای اخیر نقل تلخ محافل مردمی شده است و در مجموع اكثر افراد از این كار به عنوان عملی بسیار زشت، زننده و غیرانسانی یاد می كنند و برخورد قاطع و قانونی با صاحبان این سگ ها را از مقام های مسئول دارند.
رئیس پلیس امنیت عمومی فرماندهی انتظامی استان زنجان گفت: این هفته هیچ گزارشی در خصوص برگزاری مسابقات جنگ سگ ها در این استان واصل نشد و گویا مسببان و بانیان این كار ناشایست پی به تصمیم جدی مسئولان استان برده اند.
سرهنگ شهرام مقدم، افزود: با توجه به دستور قضایی، افراد دخیل در این امر در سطح استان زنجان از سوی پلیس شناسایی و با فراخوانی آنان به واحدهای تابعه نیروی انتظامی نسبت به تذكر، هشدار و اخذ تعهد كتبی اقدام شد تا دیگر دست به چنین عمل ناپسندی نزنند.
وی از مردم استان زنجان خواست كه در صورت مشاهده برگزاری مسابقات جنگ سگ ها بلافاصله از طریق مركز فوریت های پلیس 110 موضوع و محل را اعلام كنند تا بر اساس قانون با خاطیان برخورد شود.
فرمانده انتظامی شهرستان زنجان نیز با بیان اینكه پلیس نیز همانند دوستداران حیوانات با برگزاری مسابقات جدال خونین سگ ها به هر عنوانی كه صورت می گیرد مخالف است گفت: به فرماندهان پاسگاه های انتظامی این شهرستان دستور مقتضی در خصوص جلوگیری از به راه انداختن مسابقات جنگ سگ ها داده شده است.
سرهنگ ایرج خانی پور افزود: پلیس اجازه نخواهد داد تا این كار به یك معضل اجتماعی تبدیل شود و خاطیان یقین بدانند كه در صورت نادیده گرفتن هشدارها، دستگیر و جهت اعمال قانون به مراجع قضایی استان معرفی خواهند شد.
سرپرست اداره كل حفاظت محیط زیست استان زنجان نیز گفت: جمعه گذشته مسابقات جنگ سگ ها در استان زنجان برگزار نشد و این نشان داد كه صاحبان سگ ها خط و نشان و هشدارهای داده شده از سوی مسئولان ذیربط را جدی گرفته اند.
ناصر جعفری افزود: به ماموران یگان حفاظت توصیه شده است در صورت مشاهده نسبت به متفرق كردن خاطیان و در صورت بی توجهی نسبت به دستگیری آنان اقدام كنند.
وی به جان انداختن سگ ها را عملی آزار دهنده خواند و اظهار كرد: محیط زیست در كنار حمایت از حیات وحش نسبت به آزار و اذیت حیوانات اهلی نیز احساس مسئولیت می كند و از این رو به افراد دخیل در این امر ناشایست و ناپسند تذكرات لازم را داده است.
یك شهروند زنجانی نیز گفت: این انصاف نیست كه افراد برای تفریح یا شرط بندی، دو حیوان زبان بسته را به جان هم بیندازند و سپس به تماشای صحنه های خونین و تكان دهنده نشسته و از آن لذت ببرند.
وی با بیان اینكه افراد باید به سمت تفریحات سالم روی بیاورند و از بازیهایی چون به جان هم انداختن سگ ها دوری نمایند افزود: اگر این كار باب شود و به صورت یك عادت خاص درآید به حتم آسیب های متعدد اجتماعی را نیز در پی خواهد داشت و لازم است مسئولان استان به هیچ وجه در برخورد با برگزاركنندگان جنگ سگ ها، كوتاه نیایند.
روز جمعه /دوم بهمن جاری/ محیط بانان منطقه سهرین زنجان وقتی از ماجرای برگزاری مسابقات جنگ سگ ها در این منطقه خبردار می شوند بلافاصله عازم محل شده و از این كار ممانعت به عمل می آورند كه این قابل تحسین است.
به گفته مدیركل حفاظت محیط زیست، در این روز قریب 300 نفر از علاقه مندان این تفریح نادرست با حدود 100 سگ از نژاد و گونه های مختلف قصد برگزاری مسابقه را داشتند كه با تذكر جدی محیط بانان مواجه و به ناچار محل را ترك كردند.
به راه انداختن نبرد خونین بین سگ ها، موجب جریحه دار شدن احساسات عموم مردم زنجان شده بود و متاسفانه چندی قبل در اراضی خلوت شهرستان خرمدره زنجان، عده ای به دور از چشم پلیس و محیط بانان به این كار ناپسند دست زده بودند كه خبر آنان نه تنها در سطح استان بلكه در بسیاری از استان های كشور هم پیچید.
اداره كل حفاظت محیط زیست برای برخورد و ریشه كنی این پدیده زشت اجتماعی، از نیروی انتظامی و شورای تامین استان درخواست همكاری كرده بود تا با یاری این دستگاه ها اجازه ندهد این موضوع به معضلی جدی در این استان تبدیل شود.
این اداره كل همچنین از مردم استان خواسته است در صورت مشاهده این عمل ناصواب و گناه آلود بلافاصله موضوع را با تلفن 09122888657 در میان بگذارند تا در سریعترین زمان با خاطیان برخورد قانونی شده و نسبت به دستگیری و معرفی به مراجع قضایی اقدام شود.
پس از انتشار خبر تصویری و نوشتاری در سایت ها، دادستان عمومی و انقلاب زنجان نیز طی نامه ای به فرماندهی انتظامی استان زنجان، دستور برخورد با عوامل حیوان آزاری به ویژه سگ ها را صادر كرد.
حجت الاسلام حسن مظفری در این نامه كه روز سه شنبه /ششم بهمن جاری/ خطاب به سردار صالحی فرماندهی انتظامی استان زنجان، تلف و ناقص كردن حیوانات و همچنین جریحه دار كردن عفت عمومی را جرم دانسته و نوشته است: حسب اخبار و اطلاعات واصله عده ای در اطراف شهر زنجان و برخی شهرستانهای استان با برگزاری مسابقه و با اهداف سوء، اقدام به حیوان آزاری و به جان هم انداختن سگ ها می كنند.
دادستان زنجان ادامه داده است: نظر به اینكه اینگونه حركات نظم و عفت عمومی را خدشه دار می كند و با توجه به اینكه از منظر شرعی و اخلاقی نیز آزار و اذیت حیوانات امری مذموم و ناپسند است، لذا در جهت حفظ حقوق حیوانات و جلوگیری از جریحه دار شدن عفت عمومی، مقرر است دستور فرمایید ضمن پیگیری موضوع با شناسایی افراد و یا گروه های تشكیل دهنده چنین مسابقاتی ، در ابتدا نسبت به ممانعت از هرگونه حیوان آزاری و تشكیل این تجمع ها اقدام و افراد خاطی ارشاد شوند.
حجت الاسلام مظفری آورده است: در همین راستا چنانچه افراد و گروه های شناسایی شده مجدد اقدام به برگزاری مسابقه و آزار هر گونه حیوانات به ویژه سگ كنند، اقدامات قانونی لازم معمول و با همكاری عوامل اداره محیط زیست، حیوانات مربوطه جمع آوری و خاطیان جهت پیگیری قضایی به این مرجع معرفی شوند.
597/6085/1352