۱۰ بهمن ۱۳۹۴،‏ ۱۲:۳۲
کد خبر: 81941199
۰ نفر
آمار بالای شكستگی فك و صورت در ایران

تهران- ایرنا- رئیس چهاردهمین كنگره بین المللی انجمن جراحان دهان، فك و صورت ایران گفت: به دلیل بالا بودن آمار حوادث به خصوص تصادفات جاده ای در كشور، میزان شكستگی های ناحیه فك و صورت در ایران بیش از دیگر كشورها است.

به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از انجمن جراحان دهان، فك و صورت ایران، دكتر فریدون پوردانش اظهار كرد: بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و سازمان پزشكی قانونی، بیماری های قلبی عروقی، حوادث و سرطان ها جزو سه عامل اصلی مرگ و میر در كشور به شمار می روند.
وی با اشاره به اینكه حوادث و تصادفات از نظر بروز مرگ و میر در كشور در رتبه دوم جای دارند، خاطر نشان كرد: در دیگر كشورها، به خصوص كشورهای پیشرفته دنیا تصادفات در جایگاه هفتم تا نهم قرار دارد.
پوردانش ادامه داد: به دلیل بالا بودن میزان حوادث و تصادفات در كشور و به تبع آن بالا بودن میزان مرگ و میر، آمار مجروحان ناشی از این حوادث نیز بالا است كه بسیاری از آنان دچار شكستگی هایی در ناحیه فك و صورت می شوند.
وی گفت: در صورتی كه شكستگی های ناحیه فك و صورت منجر به خونریزی و ایجاد مشكل در راه های هوایی فرد شود، باید برای بیمار درمان های فوری اعمال شود و یا در زمان مناسب و بعد از تثبیت وضعیت عمومی بیمار، نسبت به درمان وی اقدام كرد.
رئیس چهاردهمین كنگره بین المللی انجمن جراحان دهان، فك و صورت ایران اظهار كرد: از دیگر شكستگی های حایز اهمیت در ناحیه فك و صورت، شكستگی های این نواحی در كودكان زیر پنج سال است كه بر اثر آسیب های ناشی از بازی یا پایین افتادن از مبل یا تخت اتفاق افتاده است و از سوی والدین جدی گرفته نمی شود؛ این درحالی است كه این مساله سبب اختلال در مركز رشد فك پایین می شود تا جایی كه كودك بعدها نیز قادر به باز كردن دهان خود به طور كامل نخواهد بود.
وی گفت: طی سال های اخیر پیشرفت های چشمگیری در حوزه روش های درمانی برای بیماران دچار صدمات (تروما) در حوزه فك و صورت انجام شده و دستاوردهای تكنولوژیك به توسعه این علم كمك فراوانی كرده است.
پوردانش افزود: قرار است، جدیدترین دستاوردهای درمانی و تشخیصی رشته جراحی فك و صورت در چهاردهمین كنگره بین المللی انجمن جراحان دهان، فك و صورت ایران به متخصصان كشور ارایه شود.
وی تصریح كرد: رشته جراحی فك و صورت نیز مانند بیشتر رشته های پزشكی نیازمند استفاده از تجربیات متخصصان این رشته از دیگر كشورها است و از آنجا كه امكان حضور جراحان فك و صورت كشور در كنگره های جهانی برای تمام جراحان میسر نیست، انجمن جراحان دهان، فك و صورت ایران سعی كرده است تا با دعوت از چهره های شاخص این رشته از سراسر جهان در كنگره امسال خود، امكانی را فراهم آورد تا پزشكان ایرانی بتوانند از دانش، تجربیات و تخصص همكاران خود در دیگر كشورها بهره گیرند.
رئیس چهاردهمین كنگره بین المللی انجمن جراحان دهان، فك و صورت ایران یادآور شد: همزمان با برپایی این كنگره، ششمین همایش بین المللی ایمپلنت خلیج فارس نیز برگزار می شود كه در آن مبحث جدیدی با عنوان 'دیجیتال ایمپلنتولوژی' به متخصصان ارایه خواهد شد.
چهاردهمین كنگره بین المللی انجمن جراحان دهان، فك و صورت ایران، همزمان با ششمین همایش بین المللی ایمپلنت خلیج فارس 27 تا 30 بهمن ماه امسال در محل هتل المپیك تهران برگزار می شود.
علمی**1834**1440