روحانی:ریاض باید برای بازگشت مناسبات دیپلماتیك دو كشور ابتكارعمل نشان دهد

تهارن- ایرنا- حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه در مصاحبه با تلویزیون فرانس24 اعلام كرد: بازگشت مناسبات دیپلماتیك ایران و عربستان سعودی یك اولویت است ولی این به عهده ریاض است كه ابتكارعمل نشان دهد.

رئیس جمهوری با اشاره به این كه حركت عربستان سعودی در قطع مناسبات دیپلماتیك ' متناسب با رویدادها ' نبود، افزود : این پادشاهی حوزه خلیج فارس در حال بهم زدن قاعده بازی می باشد؛ آنچه قطعی است این است كه كشوری كه روابط ما را به هم زده خود باید در صدد اعاده این روابط بر آید.
فرانس24 گفته است روابط دیپلماتیك بین ایران و عربستان سعودی از زمان اعتراضاتی در تهران علیه اعدام شیخ نمر باقر النمر روحانی شیعه در عربستان و حمله به سفارت این كشور قطع شده است.
به گزارش ایرنا، روحانی در جریان دیدار تاریخی اش از پاریس در مصاحبه با فرانس 24 درباره حمله به سفارت عربستان گفت : 'ما این اقدام را محكوم و متخلفان را دستگیر كرده ایم. آنها در زندان هستند.
به گفته وی، ' اكنون این به عهده ریاض است تا ابتكار عمل نشان دهد.'
ایران گفته است كه به دنبال حمله به سفارت عربستان حدود یكصد مظنون دستگیر شده اند.
افزایش تنش بین این دو قطب قدرت خاورمیانه ، تلاش های اخیر برای یافتن یك راه حل سیاسی درمورد بحران سوریه را در پرده ابهام قرار داده است.
رییس جمهوری اسلامی ایران گفت : 'سعودی ها مسلمانان همتای ما هستند. '
روحانی همچنین درباره روابط ایران و امریكا گفت: ما خواستار تنش با آمریكاییان نیستیم و دو كشور راه طولانی در پیش دارند ولی مشكلات كشورهایمان پایدار نخواهد ماند.'
روحانی افزود : آمریكا در جریان مذاكرات هسته ای وین پشت همان میزی قرار داشت كه ایران بود و این تا چند سال پیش قابل تصور نبود.'
مصاحبه روحانی در پایان سفر تاریخی اش به فرانسه در آغاز لغو تحریم های هسته ای در ماه ژانویه انجام شده است.
این دیدار در راستای توافق های دوجانبه بین شركت های مهم فرانسوی و ایرانی قرار داشت. از جمله امضای تفاهم نامه ای بین ایران ایر و ایرباس برای خرید 118 فروند هواپیمای ایرباس به ارزش حدود 23 میلیارد یورو بود.
شبك 1403 / 1064

سرخط اخبار جهان