۷ بهمن ۱۳۹۴،‏ ۱۸:۵۱
کد خبر: 81938473
۰ نفر
گزارش كمیسیون اصل 90؛ فرصتی برای تحقق شعار ورزش پاك

تهران- ایرنا- گزارش كمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی درمورد فساد در فوتبال كه بعد از حدود دو سال بررسی در این كمیسیون منتشر شد ضمن آنكه مربوط به عملكرد دولت های نهم و دهم است اما همزمان فرصتی را در اختیار مسئولان كنونی ورزش كشور قرار می دهد تا شعار ورزش پاك را محقق كنند.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایرنا، محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان دولت تدبیر و امید از اولین روزهای تكیه زدن بر كرسی وزارت ورزش و جوانان، شعار «ورزش پاك» را سرلوحه برنامه های خود قرار داد و بر ایجاد فضایی پاك و به دور از فساد مالی و اخلاقی تاكید كرده است.
برای مقابله با فساد باید از نقطه ای كار را شروع كرد و این نقطه شروع می تواند گزارشی باشد كه نمایندگان در خانه ملت درباره عملكرد آنچه در دولت های نهم و دهم در فوتبال كشور گذشته، تدوین كرده اند.
در بخشی از گزارش كمیسیون اصل 90 مجلس درباره فساد در فوتبال آمده است: ورزش به عنوان ضروری ترین مقدمه تندرستی و نشاط اجتماعی، می تواند سبب افزایش غرور ملی و همدلی مردم شود. یكی از رشته های جذاب و پرطرفدار ورزشی در كشور ما فوتبال است و وزارت ورزش بر اساس وظیفه ذاتی خود مسئولیت نظارت بر فدراسیون های ورزشی را بر عهده دارد.
در ادامه این گزارش تاكید شده است: به همین دلیل وزیر ورزش به عنوان مقام عالی باید پاسخگوی مسائل مربوط به فدراسیون های ورزشی باشد. وزیر ورزش و جوانان به همراه معاون ورزش همگانی بر اساس اساسنامه فدراسیون فوتبال، عضو مجمع آن فدراسیون هستند و لذا وظایف نظارتی آنان دوچندان است.
نكته مهم در این خصوص آن است كه دوره زمانی در نظر گرفته شده توسط كمیسیون اصل 90 برای بررسی موضوع «فساد در فوتبال» به عملكرد سازمان تربیت بدنی و وزارت ورزش و جوانان در دولت های نهم و دهم است و عملكرد دولت كنونی در گزارش مدنظر نبوده است.
حتی اگر بخشی از این گزارش كه اتهاماتی از قبیل رشاء و ارتشاء، دوپینگ، شرط بندی غیرمجاز، جعل و استفاده از سند مجعول، تصدیق نامه های خلاف واقع، فرار مالیاتی، مصرف الكل و روابط نامشروع، مصرف مواد مخدر، رواج خرافه گرایی از جمله سحر و جادو و... واقعیت داشته باشد، باید برای این فوتبال گریست.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی به درستی در گزارش خود نوشته اند كه «كاهش فاحش تماشاگران در استادیوم های ورزشی به هنگام مسابقات» از اثرات این اتهامات بزرگ با جامعه فوتبال بوده است.
براساس آنچه نمایندگان محترم در گزارش خود نوشته اند، این گزارش پس از «تشكیل بیش از 100 جلسه با مراجع امنیتی، نظارتی، انتظامی، وزارتخانه های مرتبط، رسانه ها، مدیران فدراسیون فوتبال، مدیران عامل برخی از باشگاه ها، كارشناسان، مربیان، بازیكنان و داوران؛ مكاتبات مكرر با دفتر مقامات عالی كشور، وزارتخانه های ورزش و جوانان، امور اقتصاد و دارایی، اطلاعات، خارجه و فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز نیروی انتظامی، سازمان صدا و سیما، سازمان نظام وظیفه، حراست نهادهای مرتبط، فدراسیون فوتبال و باشگاه های فوتبال و استماع شهادت شهود و مطلعین در كمیسیون و ثبت آن به صورت كتبی» نوشته و تنظیم شده است.
لازمه ورزش پاك، برخورد قاطع و بدون تعارف با متخلفان و تنظیم قوانین و مقررات به گونه ای است كه هیچ فردی در هر جایگاهی نتواند برخوردی تبعیض آمیز و سلیقه ای در اعمال قانون داشته باشد. قوانین و مقررات باید به شیوه ای تدوین شوند كه مانع از بروز تخلفات مالی و اخلاقی شده و همزمان بعد از اثبات هر تخلف و فسادی، قانون با قاطعیت كامل برای آن اعمال شود. مدیران، مربیان، بازیكنان، پیشكسوتان و هواداران فوتبال بدون تردید از برخورد با هر نوع فسادی استقبال می كنند زیرا بزرگترین متضرر هر نوع فسادی در وهله اول خود آنها هستند.
از سوی دیگر باید تلاش كرد تا ضمن حفظ استقلال فدراسیون فوتبال به عنوان نهاد عمومی غیردولتی و دارای شخصیت حقوقی مستقل، نظارت بر عملكرد آن از سوی دستگاه های نظارتی و وزارت ورزش و جوانان شفاف تر و سهل تر باشد. این مهم می تواند همزمان با اصلاحات جدید در اساسنامه فیفا و فدراسیون فوتبال مدنظر قرار بگیرد.
حال وظیفه سختی پیش روی وزارت ورزش و جوانان و اهالی است تا متحد و همدل، مفسدان را از درون خانواده فوتبال كشور بیرون كنند. گزارش كمیسیون اصل 90 می تواند فرصتی را در اختیار وزارت ورزش و اهالی فوتبال قرار دهد تا مبارزه با فساد و تحقق شعار ورزش پاك را از آن شروع كنند.
ورزشی**9129** 1701