۶ بهمن ۱۳۹۴،‏ ۸:۲۹
کد خبر: 81935702
۰ نفر
بیماری های پوستی كه با شغل شما ارتباط دارد

تهران-ایرنا-مشاغل مختلف با عوارض و بیماری های مختلفی همراه هستند كه در این بین بیماری های پوستی شایع ترین آنها به شمار می روند و بر اساس آمارها در كشورهای مختلف بین 30 تا 50 درصد این عوارض را شامل می شود.

بیماری پوستی ناشی از شغل، ممكن است در اثر تماس با عامل شغلی مانند مواد شیمیایی، نور آفتاب یا سرما ایجاد می شود و یا اینكه زمینه آن وجود دارد و عامل شغلی به عنوان محرك سبب بروز آن می شود.
دكتر نیما صرافی راد عضو انجمن متخصصان پوست ایران در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا گفت:مهمترین اقدام در درمان بیماری های پوستی این است كه ابتدا مشخص شود بیماری فرد به شغل او وابسته است یا از قبل زمینه آن وجود داشته وعامل شغلی آن را تشدید كرده باشد.
وی افزود: در بسیاری از موارد ثابت شده كه مواجهه با مواد شیمیایی سبب بروز بیماری پوستی شده ،بنابراین مهم است كه مشخص كنیم كه مشكل پوستی ایجاد شده وابسته به شغل بوده یا زمینه آن وجود داشته است.
صرافی را توضیح داد: بسیاری از شاغلان مانند آرایشگرها و كارگران ساختمانی به دلیل تماس با مواد مختلف و شاغلینی مانند خلبانان، كشاورزان و دامپروران به دلیل تابش شدید نور آفتاب ممكن است به بیماری های پوستی مبتلا شوند.

*** درماتیت ها شایع ترین بیماری های پوستی
عضو انجمن متخصصان پوست و مو ایران اظهار كرد: شایع ترین بیماری های پوستی، درماتیت ها هستند كه در اثر آنها پوست در نتیجه تماس با یك ماده شیمیایی دچار علائم بالینی می شود.
صرافی راد افزود: درماتیت ها شامل دو نوع درماتیت تماسی تحریكی و درماتیت تماسی آلرژیك است.
وی توضیح داد: علائم بالینی درماتیت ها شامل، قرمزی، سوزش، خارش و پوسته پوسته شدن است و در موارد حاد، تاول های آب دار و دانه های ریز نیز بر روی پوست دیده می شود كه هرچه به سمت مزمن شدن برود این علائم شدت بیشتری می یابد.

** درماتیت تماسی تحریكی
وی توضیح داد: شایع ترین درماتیت تماسی، نوع تحریكی آن است كه 80 تا 90 درصد موارد را شامل می شود.
صرافی راد در مورد درماتیت های تماسی گفت: در این بیماری ماده ای كه با پوست تماس دارد، می تواند آسیب سلولی ایجاد كند البته برای ایجاد آسیب سلولی، پوست باید با مواد به مدت طولانی و با غلظت بالا تماس داشته باشد.
وی افزود: همچنین اگر فرد در معرض تركیبی از چند عامل مانند گرما، خشكی پوست، كاهش رطوبت محیط، استفاده از صابون و مواد پاك كننده باشد، از آنجایی كه هر كدام از این ها به طور جداگانه آسیبی به پوست وارد می كنند، تجمع این آسیب ها باعث ایجاد التهاب روی پوست می شود.

** درماتیت تماسی آلرژیك
صرافی راد ادامه داد: نوع دیگری از درماتیت های تماسی، آلرژیك هستند كه از شیوع كمتری نسبت به نوع تحریكی برخوردارند، اما به دلیل گستردگی بیشتر و دخیل بودن سیستم ایمنی بدن، ممكن است عوارض و علائم شدیدتری داشته باشند.
وی گفت: به طور كلی تماس با برخی فلزات مانند نیكل، كبالت یا كروم كه در سیمان، صنعت چاپ، كبریت و رنگ نیز وجود دارد و یا برخی مواد دیگر مانند جیوه كه در صنعت شیشه سازی به كار می رود، می توانند سبب ایجاد درماتیت های پوستی شوند.

** آكنه
متخصص پوست و مو آكنه را از دیگر عوارض پوستی ناشی از شغل عنوان كرد و گفت: آكنه بیشتر در اثر تماس پوست با مواد نفتی و مشتقات آن، روغن، تركیبات كربن و هیدروكربن های هالوژنه كه در حشره كش ها وجود دارد، می تواند سبب بروز جوش هایی به صورت آكنه شود.
صرافی راد، اختلالات رنگدانه ای یا بافت همبند را نیز از دیگر عوارض پوستی ناشی از تماس با مواد شیمایی دانست و افزود: البته این اختلالات بسیار نادر است اما حتی زنان خانه دار نیز در نتیجه تماس با مواد شوینده ممكن است با این عارضه مواجه شوند.

** سرطان
عضو انجمن متخصصان پوست و مو ایران گفت: سرطان هایی، سرطان شغلی محسوب می شوند كه عوامل شغلی در ایجاد یا پیشرفت آن نقش داشته باشند.
صرافی راد توضیح داد: اولین سرطان پوستی ناشی از شغل در كارگران لوله بخاری پاك كن در قرن هجدهم گزارش شده است اما امروزه نیز تماس با برخی مواد مانند هیدروكربن های موجود در زغال سنگ و تركیبات نفتی می تواند سرطان زا باشد و افرادی كه در پالایشگاه ها یا پمپ های بنزین با این مواد سروكار دارند، در معرض ابتلا به این بیماری هستند.
وی سرطان های پوستی در اثر اشعه UV خورشید را از دیگر سرطان های ناشی از شغل عنوان كرد و افزود: این نوع سرطان بیشتر در كشاورزان، دامپروران، خلبانان، راننده ها، ماموران پلیس و كارگران دیده می شود البته ابتلا به سرطان های پوستی پس از دو تا سه دهه در معرض نور شدید خورشید بودن، بروز می یابد.
صرافی راد گفت: البته نوع مواجهه با ملانوم با سایر سرطان های پوستی تفاوت دارد و در برخی گزارش ها آمده است كه برخی از افراد مانند خلبانان كه در ارتفاع بالا و با شدت زیاد نور خورشید به مدت طولانی در تماس هستند، میزان ابتلا به ملانوم در آنها حدود یك و نیم تا دو برابر است.

** عرق جوش و سرمازدگی
وی اظهار كرد: عرق جوش عارضه دیگری است كه در اثر گرمای زیاد در محیط كار بروز می كند و در مشاغلی مانند نانوایی دیده می شود.
صرافی راد سرمازدگی را نیز از دیگر عوارض شغلی برشمرد و گفت: برخی از افراد نیز كه به دلیل شغل خود در معرض سرمای شدید هستند، ممكن است دچار سرمازدگی شوند و یا اینكه ممكن است داشتن یك بیماری زمینه ای در كنار سرمای زیاد محیط كار، سبب ایجاد زخم هایی در برخی اندام های بدن مانند نوك انگشتان كه در تماس مستقیم با سرما هستند، ایجاد شود.
عضو انجمن متخصصان پوست و مو در خصوص درمان عوارض و بیماری های پوستی ناشی از مشاغل مختلف گفت: به طور كلی اولین اقدام در این زمینه قطع تماس با عامل ایجاد كننده این بیماری ها از طریق پوشیدن دست كش و رعایت اصول ایمنی در كار است و پس از آن از آنجایی كه هر یك از این عوارض درمان خاص خود را دارد، باید به پزشكان مربوطه مراجعه و توصیه های لازم را دریافت كنند.
علمی**1834**1440