گشایش سمپوزیوم «چالش های منابع آبی»با حضور محققان ایران و انگلیس در لندن

لندن - ایرنا - اندیشمندان و محققان انگلیس و ایران روز دوشنبه در سمپوزیومی علمی در لندن، به منظور گفت وگو و تبادل نظر در مورد «چالش های بین المللی منابع آبی»، گردهم آمدند.

به گزارش ایرنا، استادان و پژوهشگرانی از دانشگاه های شهید بهشتی، علم و صنعت، اصفهان، اراك و تربیت مدرس و مركز تحقیقات آب وزارت نیرو و شماری ازصاحب نظران حوزه مدیریت آب از انگلیس، اروپا و آمریكا در كارگاه های این سمپوزیوم كه در امپریال كالج لندن برگزار می شود، حضور دارند.
در جریان این نشست علمی سه روزه محققان و اساتید دانشگاه از ایران و انگلیس، اروپا و آمریكا كه شمار آنها به 40 نفر می رسد، قرار است در خصوص مدیریت منابع آبی گفت وگو و به اشتراك تجربه بپردازند.
این نشست با همكاری شورای فرهنگی بریتانیا ( بریتیش كانسل ) و مركز سیاست های محیط زیست دانشگاه امپریال كالج لندن برگزار می شود.
'دنی وایتهد' مدیر بخش ایران بریتیش كانسل در سخنانی در روز نخست این گردهمایی علمی، برگزاری این نشست را گامی در جهت از سر گیری دوباره روابط علمی - فرهنگی ایران و انگلیس دانست.
دنی وایتهد، افزود: گفت و گوهای علمی و تحقیقاتی یكی از موثرترین راه های تبادل علم و افزایش سطح اعتماد میان انگلیس و ایران است.
وی گفت : همكاری های آموزشی ابزاری قوی برای تعمیق درك بهتر از فرهنگ ها و ملت های مختلف در فضایی دوستانه است.
دكتر كاوه مدنی، رییس مركز مطالعات زیست محیطی امپریال كالج، نیز در روز نخست این سمپوزیوم گفت: 'كمبود منابع آب یك چالش جهانی است و همین امر برنامه ریزی برای همكاری های علمی مشترك و موثر در سطح جهانی با هدف كمك به تامین منابع پایدار آب را ضروری می سازد.'
دكتر مدنی افزود: 'هر دو كشور ایران و انگلیس تامین منابع آب را عامل بنیادی برای توسعه پایدار می دانند. ایران به خاطر ابداعات تاریخی روش هایی در زمینه مدیریت منابع آب، در جهان شناخته شده است و انگلستان نیز در حال حاضر سهم عمده و با ارزشی در زمینه مطالعات مدیریت منابع آب دارد.
وی تصریح كرد: ما چیزهای زیادی برای تبادل اندیشه و آموختن از یكدیگر داریم. لذا امیدوار هستیم كه این نشست سرآغاز برنامه های آتی و راهی ثمره بخش باشد.
دكتر فرهاد یزدان‌دوست استاد دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، كه برای شركت در این سمپوزیوم به لندن سفر كرده است، نیز گفت: 'آب می تواند عامل پیوند كشورهای مختلف به منظور یافتن راه حل برای چالش‌های مشابهی باشد كه با آن روبه‌رو هستند. راه حل هایی كه می تواند از طریق مبادله دانش و تجربه های موفق به دست آید.'
دكتر یزدان دوست ابراز امیدواری كرد كه ارتباط پژوهشگران ایرانی و انگلیسی در مورد مدیریت آب، زمینه‌ساز همكاری های علمی دوجانبه در آینده برای برطرف كردن نیازهای جوامع كمتر توسعه یافته باشد.
'تونی آلن' تحلیل‌گر منابع آب، 'جی لاند 'و دكتر امیر آقا كوچك پژوهشگرانی كه درباره كمبود آب در كالیفرنیا تحقیق كرده اند از جمله كارشناسان برجسته بین المللی هستند كه در این سمپوزیوم حضور دارند.
بریتیش كانسل روز یكشنبه در گزارشی كه در اختیار ایرنا قرار داد؛ گفته بود : این نشست علمی در پی بهبود مناسبات بین المللی با ایران صورت می گیرد.
دراین گزارش آمده است: با توجه به ظرفیت های بالقوه تحقیقاتی در ایران انتظار می رود كه روابط موسسات علمی میان دو كشور گسترش یابد.
بر اساس اعلامیه بریتیش كانسل در این نشست قرار است موضوعاتی همچون بحران كم آبی، تغییرات آب و هوایی، امنیت منابع غذایی ناشی از بحران آب صحبت شود.
این برنامه كه توسط مركز مطالعات زیست محیطی دانشگاه امپریال كالج و با حمایت شورای فرهنگی بریتانیا سازمان داده شده، به مدت سه روز ادامه خواهد داشت.
اروپام**4**1552

سرخط اخبار جهان