سهم دو درصدی بهره وری در رشد اقتصادی با اجرای برجام در سال آینده

تهران- ایرنا- رئیس سازمان ملی بهره وری ایران، رشد اقتصادی سال آینده را با اجرای برجام را حدود 4.5 تا 6 درصد پیش بینی كرد و گفت: حداقل یك سوم از این رقم و معادل دو درصد، با ارتقای بهره وری كسب خواهد شد.

رویا طباطبایی یزدی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، درباره تاثیر برجام بر میزان بهره وری كشور افزود: با توجه به تاثیراتی كه برجام بر شرایط اقتصادی بر جای خواهد گذاشت به طور حتم این شرایط جدید، نتایج ارزشمندی در سال های آینده در حوزه بهره وری ایجاد می كند.
وی با بیان اینكه، اقتصاد كشور در سال های گذشته در بهره وری سرمایه با مشكل مواجه بوده است، اظهارداشت: در حوزه ماشین آلات و تجهیزات مشكلاتی وجود داشته است.
رئیس سازمان ملی بهره وری ایران ادامه داد: در سال های اخیر بسیاری از ماشین آلات و ساختمان ها به دلیل شرایط پیش آمده قابل استفاده نبودند ضمن اینكه در بخش های مختلف اقتصاد كشور از تكنولوژی روز دنیا نیز بی بهره بودیم؛ حتی در مواردی این امكان وجود داشت كه قطعاتی بسیار مهم برای بخش های تولیدی وجود نداشته باشد.
طباطبایی با اشاره به تحولات اخیر سیاسی و اجرای برجام، گفت: جرقه های این تغییرات از اواخر امسال در اقتصاد كشور مشاهده می شود و از سال آینده نیز شاهد تحولات در بخش اقتصادی كشور خواهیم بود كه تاثیرات آن در سال 96 ظهور كرده و اقتصاد كشور شكوفا خواهد شد.
به گفته وی، با اجرای برجام اقتصاد ایران نه تنها شاهد ورود سرمایه گذاری خارجی خواهد بود بلكه تكنولوژی روز دنیا را نیز در اختیار خواهد داشت.
وی درباره آخرین آمار رشد بهره وری در كشور نیز گفت: این آمار مربوط به سال 93 و معادل دو درصد بوده كه سهم بهره وری در رشد اقتصادی سه درصدی در حدود 67 درصد بوده است؛ اما باید این امر را در نظر داشت كه پاسال امید برای رفع تحریم ها به میزان زیادی افزایش یافته بود در حالی كه امسال اقتصاد كشور در حال انتظار به سر می برد.
رئیس سازمان ملی بهره وری ادامه داد: البته بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، متوسط رشد اقتصادی كشور در سال های اجرای برنامه ششم به هشت درصد خواهد رسید كه پیش بینی می شود یك سوم از این رشد از طریق بهره وری نیروی كار و سرمایه حاصل شود.
وی با بیان اینكه، انگیزه سرمایه گذاری مستقیم خارجی در برخی از بخش ها برای سرمایه گذاران خارجی وجود دارد، اظهار داشت: بازار خودرو، نفت، گاز، پتروشیمی و آی.تی(فناوری اطلاعات و ارتباطات) زمینه ورود سرمایه گذاری خارجی را دارد.
رئیس سازمان ملی بهره وری ایران، با بیان اینكه این سازمان برنامه جامع بهره وری كشور را كه معاون اول رئیس جمهوری در شهریورماه امسال ابلاغ كرده است در دستور كار خود دارد، تصریح كرد: این برنامه افق 10 ساله بهره وری را مشخص می كند ضمن اینكه بسیاری از مواد برنامه ششم توسعه نیز به بهره وری تاكید دارد.
اقتصام** 9141 ** 2023