دارندگان سلاح های اتمی در حال ساخت سامانه های جدید هستند

تهران - ایرنا - موسسه تحقیقات صلح استكهلم (SIPRI) در گزارش سال 2015 خود اعلام كرد تمام كشورهای دارنده جنگ افزارهای هسته ای یا در حال ساخت سامانه های جدید هستند و یا سامانه های موجود را ارتقا می دهند.

به گزارش ایرنا، سیپری در گزارش سالانه خود نوشت: كشورهای آمریكا، روسیه، انگلیس، فرانسه، چین، هند، پاكستان، اسرائیل و كره شمالی حدود 15 هزار و 850 جنگ افزار هسته ای در اختیار دارند كه چهار هزار و 300 آنها در صف نیروهای عملیاتی هستند كه از این میان حدود یك هزار و 800 عدد نیز در وضعیت هشدار عملیاتی بالا نگهداری می شوند.
بر اساس گزارش سالانه 'سیپری' كه در تارنمای آن منتشر شده مجموع كلاهك های هسته ای موجود رو به كاهش است كه دلیل اصلی آن ادامه برنامه كاهش زرادخانه هسته ای آمریكا و روسیه است، هر چند سرعت آن نسبت به دهه گذشته كاهش یافته است. در همین حال هر دو كشور برنامه های به روزرسانی فراگیر و هزینه بر دراز مدتی را برای باقیمانده سامانه های پرتاب هسته ای، كلاهك های هسته ای و تولید آنها در دست دارند.
زرادخانه هسته ای سایر كشورها به نسبت كوچكتر است ، اما تمامی آنها یا در حال ساخت یا به كارگیری سامانه های جدید جنگ افزارهای هسته ای هستند یا چنین قصدی را اعلام كرده اند.
خبرگزاری رویترز در مرداد ماه گذشته به بهانه هفتادمین سالگرد اولین و آخرین بمباران اتمی جهان در پایان جنگ جهانی دوم كه علیه مردم ژاپن انجام شد- گزارشی از كشورهایی كه به طور رسمی یا غیررسمی سلاح اتمی دارند، منتشر كرد.
براساس این گزارش، آمریكا براساس نظریه فدراسیون دانشمندان و محققان این كشور هم اكنون دست كم هفت هزار و 200 كلاهك اتمی دارد كه از این تعداد هزار و 900 عدد از آنها به طور راهبردی آماده شلیك هستند.
روسیه به طور تقریبی هفت هزار و 500 كلاهك هسته ای دارد. به این دلیل كه هنوز هیچ آمار رسمی از سلاح های اتمی و غیراتمی روس ها وجود ندارد، نمی توان در مورد تعداد كلاهك های اتمی روسیه اظهارنظر قطعی كرد. اما از این تعداد هزار و 750 موشك هسته ای آماده پرتاب هستند.
فرانسه دیگر عضو دائم شورای امنیت به دلایلی زرادخانه ی اتمی خود را به 300 كلاهك اتمی كاهش داده است.
انگلیس نیز 200 كلاهك هسته ای دارد كه تعدادی از آنها در زیردریایی های راهبردی اتمی آن كشور مستقر است.
چینی ها 250 كلاهك اتمی دارند اما از نظر راهبردی و توانایی تكنیكی قادر به تولید تعداد بیشتری كلاهك اتمی از طریق ذخیره پلوتونیوم هستند.
به گزارش رویترز، هند كشوری است كه بدون اجازه شورای امنیت خود را كشور دارای بمب هسته ای خوانده و اكنون طبق آمارهای رسمی دولتی، توانایی تكنیكی و فن آوری لازم برای تولید بیش از 100 كلاهك هسته ای را در اختیار دارد.
كره شمالی برای نخستین بار در اكتبر سال 2006 به طور رسمی اعلام كرد بمب اتمی دارد. این كشور دومین كلاهك هسته ای خود را نیز در ماه مه سال 2009 به دست آورد.
پاكستان پس از دستیابی هند به سلاح اتمی، تلاش فراوانی كرد بمب هسته ای داشته باشد. اسلام آباد نیز 100 كلاهك هسته ای در اختیار دارد.
رژیم صهیونیستی قدرمسلم كلاهك هسته ای در اختیار دارد اما سیاست مبهم اتمی در پیش گرفته و داشتن سلاح هسته ای را نه تكذیب و نه تائید می كند. اما بر اساس توانمندی راكتور اتمی دیمونا و ظرفیت تولید پلوتونیوم در این تاسیسات هسته ای، این رژیم دست كم برای ساخت 100 تا 200 كلاهك هسته ای توانایی لازم در خود ایجاد كرده است.
اروپام**3092**1561**1517

سرخط اخبار جهان