اضافه شدن درس فرهنگ تقريب به دروس عمومي دانشگاه‌ها

تهران-ايرنا-پيشنهاد «اضافه شدن درس فرهنگ تقريب به دروس عمومي دانشگاه‌ها» در شوراي تخصصي حوزوي شوراي عالي انقلاب فرهنگي مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

به گزارش روز شنبه ايرنا از روابط عمومي شوراي عالي انقلاب فرهنگي، جلسه ۵۳ مجمع شوراي تخصصي حوزوي شوراي عالي انقلاب فرهنگي به رياست حجت الاسلام حميد پارسانيا برگزار شد.
در اين جلسه پيشنهاد «اضافه شدن درس فرهنگ تقريب به دروس عمومي دانشگاه ها» كه از سوي مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي در راستاي رشد علمي و فكري جوانان مسلمان و آماده سازي آنان براي همكاري متقابل و تحكيم اتحاد ملي و انسجام اسلامي مطرح شده بود، مورد بحث و بررسي قرار گرفت.
اعضاء شوراي تخصصي حوزوي ضمن با اهميت خواندن فعاليت هاي انجام شده در رابطه با تقريب فرق و مذاهب اسلامي، بر ضرورت ارائه اين مباحث به همه دانشجويان به ويژه دانشجويان شاغل به تحصيل در دانشگاه‌ها و مراكز آموزشي استان‌هايي كه داراي تنوع مذاهب هستند، پيشنهادهايي را نيز در اين رابطه مطرح كردند.

** داشتن مجوز خروج از كشور براي دانشجويان مشمول الزامي است
معاون اجرايي و اعزام ستاد عمره و عتبات دانشگاهيان گفت: داشتن مجوز خروج از كشور براي دانشجويان مشمول الزامي است.
محمد زارع با اعلام اين مطلب اظهار داشت: با توجه به اينكه تعداد زيادي از زائران دانشجو خدمت مقدس سربازي را انجام نداده اند و ازمعافيت تحصيلي استفاده مي كنند، حتما مي بايست براي سفر به كشور عراق، مجوز خروج از كشور دريافت كنند.
وي گفت: با توجه به اينكه دريافت مجوز خروج از كشور و صدور گذرنامه و سير مراحل اداري آن حداقل يك ماه به طول مي انجامد و براي سفر حتما بايد اين مراحل طي شود، زائراني كه از معافيت تحصيلي استفاده مي كنند نسبت به زائريني كه گذرنامه دارند زودتر اقدام كنند.
زارع افزود: زائرين در صورتي كه اين تعهد نامه و مجوز را تاكنون تحويل نداده اند به دليل نزديكي به ايام نوروز و بالا رفتن تعداد سفرهاي نوروزي، صدور گذرنامه آنها با زمان بيشتري مواجه مي شود كه ممكن است در روند اعزام آنها خللي ايجاد شود بنابراين تمام دانشجوياني كه از معافيت تحصيلي استفاده مي كنند هر چه زودتر فرم تعهد نامه محضري خود را به دفاتر ستاد در سراسر كشور تحويل دهند.
وي ادامه داد: بعضي از دانشجويان مشمول از قبل داراي گذرنامه هستند كه داراي 5 سال اعتبار مي باشد، اما براي خروج از كشور بايد نسبت به تحويل فرم تعهدنامه محضري اقدام كنند تا مجوز خروج از كشور ايشان صادر و در سيستم ثبت شود. در صورتي كه اين دسته از دانشجويان اين كار را انجام ندهند از خروج از كشور آنها در مرزهاي كشور جلوگيري خواهد شد. فرق اين دسته از زائرين با ديگران آن است كه نيازي به صدور گذرنامه ندارند و فقط بايد مجوز خروج از كشور بگيرند.
زارع گفت: با توجه به اينكه كاروان هاي عتبات داراي ويزاي گروهي مي باشند، دانشجوياني كه مجوز خروج از كشور نگرفته باشند بعد ازخروج كاروان از مرز، امكان ملحق شدن به گروه را ندارند و علاوه بر پرداخت خسارت بايد در زمان ديگري و با كارواني ديگر اعزام شوند.
معاون اجرايي و اعزام ستاد عمره و عتبات دانشگاهيان اظهار كرد: دانشجويان مشمول كه داراي گذرنامه هستند، بعد از صدور مجوز بايد به اداره گذرنامه در استان خود مراجعه كنند تا از ثبت مجوز خروج از كشور در سيستم اطمينان حاصل كنند.
وي گفت: دانشجويان مشمول براي گرفتن تعهد نامه محضري كه فرم هاي آن در دفترچه راهنما در سايت لبيك موجود است كافيست با تحويل فرم هاي مذكور به يكي از دفاتر اسناد رسمي و با ارائه كارت ملي، شناسنامه و يك ضامن نسبت به اين امر اقدام كنند.
لازم به تذكر است، نيازي به تنظيم سند در دفترخانه ها نيست چون هزينه آن بالاتر است و لازم است زائرين مشمول بعد از مراجعه به دفاتر اسناد رسمي، تقاضاي انجام گواهي امضا كنند.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني لبيك، زائرين مشمول كه داراي گذرنامه نمي باشند، بعد از صدور مجوز خروج از كشور خود مي توانند با مراجعه به يكي از دفاتر پليس+10 در سراسر كشور نسبت به تحويل مدارك براي اخذ گذرنامه اقدام كنند.

** چهارمين همايش رياضيات و علوم انساني برگزار مي شود
چهارمين همايش رياضيات و علوم انساني ۲۲ و ۲۳ ارديبهشت ماه سال ۹۵ در دانشگاه علامه طباطبايي برگزار مي شود.
اين همايش با هدف فراهم آوردن زمينه هاي تبادل نظر ميان فعالان بازار سرمايه و فعالان دانشگاهي در زمينه رياضيات مالي و مهندسي مالي، شناسايي زمينه هاي تحقيقاتي مورد نياز بازار سرمايه، هدايت تحقيقات به سوي رفع نيازهاي واقعي كشور، آشنا كردن بازارهاي پولي و مالي با رشته هاي تحصيلي رياضيات مالي و مهندسي مالي و همچنين فراهم آوردن امكان هم انديشي و تبادل نظر ميان مدرسين و كاربران رياضيات در شاخه هاي مختلف علوم انساني برگزار مي شود.
رياضيات مالي، رياضيات بيمه، مهندسي مالي، كاربرد رياضيات در علوم انساني، بازارهاي سرمايه، مديريت ريسك، نظريه كنترل تصادفي در بازارهاي مالي و معادلات ديفرانسيل تصادفي از محورهاي برگزاري اين كنفرانس است.
متقاضيان شركت در اين همايش مي توانند تا ۱۵ فروردين ماه سال ۹۵ مقالات خود را به دبيرخانه اين همايش ارسال كنند.

** رشته مهندسي عمران آب حذف شد
دبير كميته برنامه‌ريزي آموزشي علوم و مهندسي آب وزارت علوم با اشاره به آخرين تغييرات اين رشته گفت: پيش‌از اين رشته كارشناسي مهندسي عمران آب را ارائه مي‌دادند اما اكنون اين رشته حذف شده است.
نشست تخصصي توسعه تحصيلات تكميلي رشته علوم و مهندسي آب با تبيين آخرين تغييرات اين رشته درسطح وزارت علوم براساس پيشنهاد‌هاي اعضاي هيات‌علمي دانشگاه‌هاي مختلف كشور در دانشگاه شهيد چمران اهواز برگزار شد و بر لزوم ايجاد يك هويت مستقل براي اين رشته تأكيد شد.
علي باقري با اشاره به مجموعه فعاليت‌هاي انجام‌شده در وزارت علوم براي توسعه تحصيلات تكميلي در بخش توسعه رشته علوم و مهندسي آب گفت: در وزارت علوم كميته‌هاي مختلف برنامه‌ريزي وجود دارد؛ در گروه كشاورزي و منابع طبيعي كميته برنامه‌ريزي آموزشي علوم و مهندسي آب ايجادشده كه درگذشته تحت عنوان مهندسي كشاورزي و آب با گرايش‌هاي مختلف در مقطع كارشناسي فعاليت مي‌كرد.
وي افزود: اين رشته از سال ۹۲ با مصوبه شوراي عالي برنامه‌ريزي با رشته علوم و مهندسي آب تبديل شد؛ در مقطع كارشناسي ارشد و دكتري رشته‌هاي مصوب آن مهندسي كشاورزي، سازه‌هاي آبي، مهندسي منابع آب، آبياري و زهكشي و هواشناسي كشاورزي است.
دبير كميته برنامه‌ريزي آموزشي علوم و مهندسي آب دفتر برنامه‌ريزي آموزش عالي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تصريح كرد: همچنين در گروه فني و مهندسي كميته برنامه‌ريزي عمران در سطح وزارت فعال است كه پيش‌ از اين رشته كارشناسي مهندسي عمران آب را ارائه مي‌دادند. اكنون اين رشته حذف شده است.
فراهنگ**9187**1569