فرماندار فريدن: اجراي برجام فضاي جديدي را به روي كشور باز كرد

فريدن، اصفهان - ايرنا - فرماندار شهرستان فريدن گفت: با اجرايي شدن برجام ( برنامه جامع اقدام مشترك)، فضاي جديدي در كشور، باز و ظرفيت هاي جديدي براي كشور ايجاد شد.

اسفنديار تاجميري روز شنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: برجام به رغم دشمني ها و مشكل تراشي هاي خارجي بويژه جريانات افراطي آمريكا و بخشي از كنگره و سناي اين كشور، رژيم صهيونستي، مخالفان منطقه اي ايران و كاسبان داخلي تحريم، به نتيجه رسيد.
وي اظهاركرد: امروز منافع ناشي از رفع تحريم ها مي تواند در كنار منابع داخلي و اقتصاد مقاومتي كارساز باشد.
فرماندار فريدن، دستور افزايش 500 هزار بشكه صادرات نفت، افزايش شاخص معاملات بورس تا يكهزار واحد و كاهش 5،5 درصدي شاخص سهام بورس عربستان، رفع تحريم بانك مركزي و بانك هاي ايراني، مذاكره مديران 15 كشور اروپايي براي ورود به بازار سرمايه ايران، آزاد شدن بخشي از پول هاي بلوكه شده، گشايش يكهزار ال سي و به جريان افتادن سيستم سوئيفت در معاملات بانكي و مالي بين المللي را از آثار اجراي برجام بيان كرد.
وي با اشاره به بيانيه رئيس جمهوري با اين مضمون كه 'امروز دوران گذار از تحريم به توسعه است' بر لزوم استفاده از اين فرصت بويژه توسط جوانان و كارآفرينان تاكيد كرد.
وي با گذري به تاريخچه تحريم ها با تصويب شش قطعنامه از مرداد 85 تا خرداد 89 و اعمال تحريم هاي سخت در بخش هاي انرژي هسته اي، بانكي، مالي، مسافرتي و نظامي و توقيف دارايي ها عليه كشورمان گفت: انتخابات رياست جمهوري يازدهم و اقبال مردم به شعارها و وعده هاي دكتر روحاني از جمله تعامل سازنده با دنيا و حل و فصل پرونده هسته اي در سال 92، شروع تازه اي براي حل و فصل تحريم ها بود.
رياحي يادآور شد: در اولين گام پرونده به وزارت خارجه انتقال يافت و سپس با سپردن مسئوليت پرونده به افراد ورزيده و با تجربه در سياست خارجي مذاكرات فشرده با شش قدرت جهاني انجام شد.
فرماندار فريدن بااشاره به مذاكرات حرفه اي و سازنده دو ساله طرفين ايراني با 1+5 گفت: در نتيجه اين مذاكرات، توافق ژنو در آذرماه 92 و توافق وين در خرداد ماه امسال انجام و منجر به توقف اقدامات خصمانه طرف هاي مقابل و آزادسازي دارايي ها و خروج تدريجي شركت ها از تحريم، خروج پرونده ايران از شوراي امنيت و لغو قطعنامه هاي 6 گانه و تحريم هاي ساير كشورها شد.
شهرستان فريدن در 135 كيلومتري غرب اصفهان قرار دارد.
ز/ 7137/ 6994 / 2093