۳ بهمن ۱۳۹۴،‏ ۱۱:۱۱
کد خبر: 81931602
۰ نفر
وقت تشكيل ائتلاف جديد نفتي فرارسيده است

تهران - ايرنا- پايگاه خبري الف در يادداشتي نوشت: اوپك نفس هاي آخر خود را مي كشد. اوپك ديگر يك سازمان منسجم با هدفي مشترك نيست. فلسفه تشكيل اين سازمان اكنون زيرسئوال است.

اين نوشتار به قلم حميد اسدي در ادامه مي افزايد: اوپك ديگر كارتلي نيست كه با تعيين سقف توليد به دنبال 'حداكثرسازي منافع' اعضاي خود باشد. اتفاقا در اين سازمان حالا گروهي از اعضا به دنبال 'حداكثرسازي زيان' گروه ديگري از اعضا هستند.
عربستان، به عنوان كشوري كه بيش از يك سوم توليد اوپك را در اختيار دارد مهم ترين ابزار اين سازمان براي مديريت قيمت را به طور كامل به كناري نهاده و سياست افزايش سهم بازار به هر قيمتي را در پيش گرفته است.
اين توهم نيست كه قطب متمايل به عربستان در اوپك، همان سازماني كه با يك هدف مشترك شده بود، همه كار كردند تا ايران مهم ترين منبع درآمد ارزي خود را از دست دهد؛ از پر كردن آني جاي خالي ايران در بازار نفت پس از تحريم گرفته تا خودداري از كاهش عرضه در بازار سرشار از عرضه اين روزها و تلاش هاي جديد براي جلوگيري از ورود مجدد ايران به بازار نفت. البته بايد اذعان كرد كه تا حد زيادي هم موفق به انجام اين كار شده اند.
رفتار عربستان نشان مي دهد كه اين كشور خود را براي قيمت هاي پايين نفت در بلندمدت آماده كرده است. افزايش قيمت حامل هاي انرژي در داخل، افزايش ماليات و برنامه فروش بخشي از سهام شركت بزرگ آرامكو گوشه اي از تمهيدات اين كشور براي سپري كردن دوران نفت ارزان قيمت است.
بر اساس برخي برآوردها شركت نفت سعودي، آرامكو، بالغ بر 10 تريليون دلار ارزش دارد. فروش تنها 5 درصد از سهام اين شركت درآمدي حدودا 500 ميليارد دلاري نصيب عربستان خواهد كرد. به اين ترتيب حتي نمي توان انتظار داشت كاهش بيشتر قيمت نفت نيز مقامات سعودي را به استفاده از سلاح اوپك متقاعد سازد.
با اين تمهيدات و رفتارهاي رژيم سعودي بايد اذعان كرد كه اوپك توسط بزرگ ترين عضو خود، كاملا خلع سلاح شده است و در آينده نزديك نيز چشم اندازي براي تغيير رفتار آن مشاهده نمي شود. سعودي ها حتي براي نفت 12 دلاري هم آماده اند.
اكنون آيا وقت آن نرسيده است كه توليدكنندگان بزرگي كه نگاه همسوتري دارند دور يك ميز بنشينند و تدبيري بينديشند؟ ايران، روسيه، ونزوئلا و برخي ديگر از توليدكنندگان بزرگ نفت مي توانند ائتلاف موثري براي مديريت بازار نفت تشكيل دهند. كشورهايي مانند نيجريه هم كه از كاهش قيمت هاي نفت آسيب زيادي را متحمل شده اند مي توانند به اين ائتلاف بپيوندند. البته امروز، تشكيل ائتلاف كشورهاي همسو براي مديريت بازار نفت بسيار دشوارتر از زماني است كه اوپك تاسيس شد.
بازار نفت و قيمت گذاري در آن امروز خيلي پيچيده تر از 56 سال پيش است و سياست گذاري در آن نيز بسيار سخت تر. اوپك تا چند سال قبل حاضر بود بخشي از سهم بازار خود را در ازاي در اختيار داشتن توان مديريت قيمت نفت، به توليدكنندگان غيراوپكي واگذار كند اما امروز رقابت در دنيا بر سر سهم بازار است. لذا اين ائتلاف بايد بتواند در عين حال كه سهم بازار اعضاي خود را حفظ مي كند، تدابيري را براي جلوگيري از كاهش قيمت نفت به سطوحي كه باعث متضرر شدن اعضا مي شود، در پيش بگيرد.
* منبع: پايگاه خبري الف
** اول ** 1337