دنياي اقتصاد مطرح كرد: پول 15 كشور در راه ايران

تهران- ايرنا- روزنامه دنياي اقتصاد در شماره شنبه سوم بهمن، در توضيح تيتر يك نوشت: فعالان اقتصادي 15 كشور اروپايي و آسيايي، در واكنش مثبت به بسته 25 ميليارد يورويي وزارت راه و شهرسازي كه مهر امسال براي جذب سرمايه‌گذار خارجي رونمايي شد، تاكنون چند نشست با مقامات ايراني داشته‌اند.

اين روزنامه با درج عنوان نفت ارزان برنده‌اي دارد؟، آورد: در مقايسه با ورشكستگي بانك‌ها و فروپاشي بازارها، شوك‌هاي نفتي قدرتي بي‌همتا در به خاك نشاندن غول‌ها دارند. مردم از توقف عرضه نفت عربستان در سال 1973 دريافتند كه افزايش ناگهاني قيمت نفت ويراني اقتصادي به‌بار مي‌آورد. بالعكس وقتي كه قيمت‌هاي نفت به‌خاطر فراواني عرضه دچار ركود مي‌شود، همانند آنچه در سال 1986 روي داد، براي جهان موقعيت بسيار خوبي فراهم مي‌شود. قاعده اين تاثيرگذاري اين‌گونه است كه هر 10 درصد افت در قيمت‌هاي نفت، رشد اقتصادي را بين 0.1 تا 0.5 درصد افزايش مي‌دهد.
روزنامه دنياي اقتصاد با انتشار عنوان ريشه‌يابي هراس عربستان از ايران، نوشت: محمد‌جواد ظريف، وزير امور خارجه ايران كه براي شركت در نشست مجمع جهاني اقتصاد به دهكده كوهستاني داووس در ارتفاعات رشته كوه‌هاي آلپ واقع در شرق سوئيس سفر كرده‌است، در گفت‌و‌گو با شبكه خبري سي.ان.ان با اشاره به تنش‌ها ميان ايران و عربستان سعودي گفت: متاسفانه واقعيت اين است كه بي‌ثباتي در منطقه ما از هراسي در عربستان نشات مي‌گيرد كه فكر مي‌كند بعد از سقوط صدام و بعد از بهار عربي در منطقه، موازنه قوا به نفع ايران بر هم خورده‌است. ظريف همچنين ابراز اميدواري كرد كه عربستان هر‌چه زودتر سر عقل بيايد.
اين روزنامه با بررسي عنوان ريسك شتاب‌زدگي در بورس تهران، آورد: اجراي برجام، جاده شفافي را پيش‌روي اقتصاد كشور قرار داده كه موجب خوش‌بيني سرمايه‌گذاران به آينده بورس تهران شده است. بدون شك، اثرات اين دستاورد ملي مي‌تواند زمينه‌ساز بهبود سودآوري بنگاه‌هاي اقتصادي شود. اين در حالي است كه كارشناسان معتقدند غلبه نگاه كوتاه‌مدت بر سهامداران و عدم توجه به وضعيت فعلي اقتصاد داخلي و بين‌المللي، ممكن است رونق بازار سهام را با ريسك شتابزدگي مواجه كند. تهديد مهمي كه بر لزوم داشتن نگاه بلندمدت سهامداران و توجه به زمان‌بر بودن اثرگذاري رفع تحريم‌ها تاكيد دارد.
روزنامه دنياي اقتصاد يادداشتي را با عنوان دولت ركورد ولخرجي را زد؟ به قلم محمد نادعلي در پاسخ به انتقادهاي آقاي ميركاظمي منتشر كرد و نوشت: دكتر ميركاظمي، عضو كميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي، طي مصاحبه‌اي با خبرگزاري نسيم، ضمن انتقاد از سياست‌هاي پولي دولت يازدهم و افزايش بالاي حجم نقدينگي در 2 سال اخير، دولت را به تامين مالي از طريق افزايش پايه پولي و نقدينگي متهم كرده و ضمن ايراد اتهاماتي بر نحوه مصرف وجوه واريز شده به خزانه دولت، مجموع هزينه‌هاي جاري دولت يازدهم در سه سال قبل را تقريبا با كل بودجه جاري هزينه شده در هشت‌سال دولت نهم و دهم برابر دانسته است. اين يادداشت در ادامه به ارائه اظهارنظرهايي در پاسخ به اين نماينده مجلس پرداخته است.
اين روزنامه در ستون سرمقاله عنوان «پساتحريم و سرنوشت طرح‌هاي عمراني» را به قلم عزيز فرهنگي منتشر كرد.
*گروه اطلاع رساني
پژوهشم**9165**9131