بايد از پنجره برجام فرصت حداكثري ببريم/ضرورت اصلاح قوانين و مقررات

تهران- ايرنا- يك تحليلگر مسايل اقتصادي گفت: با برداشته شدن تحريم ها، پنجره فرصتي باز شده كه بايد حداكثر استفاده را از اين فرصت ها را ببريم و اجازه ندهيم كشتي كشور به هر جهتي كه مي خواهد برود؛ بايد داخل كشتي را از نظر ساختارهاي مديريتي، قوانين و مقررات و نظام هاي تصميم گيري اصلاح كنيم تا به جاهايي هدايت شويم كه روياهاي ماست.

شاهين شايان آراني در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي افزود: در چند هفته اخير پيام هاي مثبتي دريافت كرديم؛ تيم مذاكره كننده واقعا زحمت كشيدند و كار بزرگي انجام دادند اما اين اقدامات بستر اوليه براي حركت هاي مهم بعدي است.
وي ادامه داد: كشورمان براي برگرداندن «اعتبار اسمي» خود نيازمند اصلاح ساختاري در بخش قوانين و مقررات، بازار سرمايه، نظام بانكي و ... است تا سريع و منعطف شويم و به دنيا نشان دهيم كه به لحاظ ساختارهاي مديريتي تبديل به يك كشور جديدي شده ايم.
اين كارشناس اقتصادي افزود: اگر مي خواهيم در دنيا حرفي براي گفتن داشته و فعال باشيم بايد به دنيا پيام مثبت مخابره كنيم.
شايان آراني گفت: به همين دليل معتقدم برجام تاثير مثبت خواهد داشت اما روند تاثيرگذاري زمانبر است و يك روند دو تا سه ساله مي خواهد تا اعتبار از دست رفته ايران را برگرداند زيرا يك كشور براي كسب اعتبار، انرژي و وقت زيادي صرف مي كند؛ پس بايد يك روش و منش پايدار و با ثبات از خود نشان دهد تا اين اعتبار در فضا متبلور شود.
به باور وي، «ريسك اعتبار» با كوچكترين مساله اي از بين مي رود يعني اگر كشوري دچار خطايي هرچند كوچك شود، اعتبار سياسي - اقتصادي- تجاري - اسمي و شهرتش نزد اذهان عمومي يا جامعه بين المللي خدشه دار مي شود كه از آن به عنوان «ريسك اعتبار اسمي» ياد مي شود؛ يعني مخاطرات محتملي كه مي تواند اعتبار اسمي و شهرت يك كشور يا يك شركت را به خطر بيندازد.
وي ادامه داد: ايران پيش از اين، اعتبار اسمي را داشت اما به دليل تحريم ها و مسايل مرتبط با آن به درستي يا به غلط، اعتبار اسمي كشور در صحنه تجارت بين الملل خدشه دار شد.
اين تحليلگر اقتصادي افزود: اكنون كه تحريم ها برداشته و دروازه ها باز شده است، ذهنيت دنيا نسبت به فعاليت و كسب و كار در ايران همان ذهنيتي نيست كه پيش از اعمال تحريم ها بوده و مقداري محافظه كارانه تر شده و هنوز ذهنيت ها اصلاح نشده است؛ اينگونه نيست كه فكر كنيم با بابرجام سرمايه گذاران به سمت ايران سرازير مي شوند كه اين تفكري خوشبينانه است.
اين كارشناس اقتصاد بين الملل با بيان اينكه معتقد نيستم با برداشته شدن تحريم ها بزودي گل و بلبل مي شود، افزود: اگر فضاي بين المللي را رصد كنيم مي بينيم هرچند تحريم ها لغو شدند اما به دليل همان نگاه ها و فراهم نبودن شرايط و زيرساخت ها، از سرمايه گذاري آنچنان كه انتظار مي رود استقبال نمي شود زيرا كشورهاي ديگر نيز بيكار ننشته و براي جذب سرمايه رقابت مي كنند، بنابراين ما بايد به سرعت شرايط را براي حضور سرمايه گذار خارجي و نظام بانكي فراهم كنيم.
وي افزود: براي رقابت بايد اصلاحات را از ساختارهاي درون كشور شروع كنيم تا سرمايه گذار خارجي به راحتي بتواند در كشور فعال شود؛ اين اقدام، زمان مي برد و يك عزم جدي و برنامه ريزي دقيق و منسجم مي خواهد اما اگر در اين رابطه كوتاهي كنيم، در فضاي كنوني، يك هيجان مقطعي رخ مي دهد و به مرور نيز اين هيجان از بين مي رود.
شايان آراني با بيان اينكه بخش خصوصي در داخل خيلي محدود و كوچك است، افزود: شركت هاي بزرگ بين المللي علاقه اي به شراكت يا حضور در كشوري با ساختارهاي دولتي را ندارند مگر در جاهايي مانند بخش نفت كه از سر ناچاري ورود مي كنند اما در اين حوزه نيز اقدام به سرمايه گذاري مستقيم نمي كنند.
وي افزود: بايد ساختار خصوصي در كشور تقويت شود تا شركت هاي بزرگ نفتي در قالب سرمايه گذاري مستقيم وارد كشور شوند و شركت هاي حوزه نفت و گاز و پتروشيمي راه بيندازند و يا در حوزه خودروسازي شركت هاي بزرگ بيايند و در ايران كارخانه درست كند و پا به پاي ايران خودرو و سايپا رقابت كنند تا اينها انحصاري كار نكنند.
اين كارشناس بازارهاي مالي و پولي تاكيد كرد: در حوزه بانكي نيز اجازه بدهيم پنج بانك بزرگ بين المللي در ايران شعبه بزنند و در قالب بانكداري اسلامي و قوانين بانك هاي جاري كشور، عمليات بانكي انجام دهند؛ اگر فضاها را آماده كنيم، براي دنيا پيام خواهيم داشت و بادريافت اين پيام است كه همه راغب مي شوند و در صف سرمايه گذاري و فعاليت در ايران قرار مي گيرند.
وي افزود: در عين حال بايد اوضاع را تحت كنترل داشته باشيم تا با حضور اين شركت ها شيب آنها خيلي تند نشود كه همه ساختارها را به هم بريزد.
به گزارش ايرنا، در حالي كه سايه تحريم ها از اقتصاد ايران دور مي شود، اميدها به خروج سريعتر اقتصاد ايران از ركود نيز بيشتر مي شود. در همين حال مسعود نيلي مشاور ارشد اقتصادي دولت تاكيد كرده كه رفع تحريم ها براي اقتصاد ايران معجزه نمي كند. نيلي گفته است:« لغو تحريم‌ها هرچند امكاناتي را براي ما فراهم مي‌كند اما معجزه نمي‌كند. شايد شكاف بزرگي ميان آنچه انتظارات عمومي از اثر لغو تحريم ها تلقي مي كند با آنچه واقعيت دارد وجود داشته باشد كه بايد اين شكاف به درستي مديريت شود.
يعني شكل‌گيري انتظارات فراتر از واقعيت اين خطر را دارد كه اعتماد عمومي خدشه دار شود. در حال حاضر نه تنها در ميان عامه مردم كه برخي مسئولان نيز اين تصور وجود دارد كه با برداشته شدن تحريم ها همه مسائل حل مي‌شود در حالي كه بسياري از مسائل ارتباطي به تحريم ها ندارد و دچار خو‌ش‌بيني كاذب شدن ممكن است ظرفيت تحمل جامعه را سرريز كند.
اقتصام (4)1070** 2023