خروج از بندهفت منشور سازمان ملل بدون كوچكترین خونریزی مهمترین نتیجه برجام است

شهرری ـ ایرنا ـ معاون و دبیر كمیته امنیت فناوری هسته‌ای سازمان انرژی اتمی با تاكید براینكه، برجام 160 دستاورد برای جمهوری اسلامی ایران داشته است، خروج ایران از ذیل بند هفت منشور سازمان ملل بدون كوچكترین جنگ و خونریزی را از مهمترین دستاورد تیم مذاكره كننده هسته ای كشورمان با كشورهای 1+5 در موضوع برجام عنوان كرد.

به گزارش ایرنا، علی اصغر زارعان عصر جمعه در حاشیه مراسم گرامیداشت یادبود شهید رضا قشقایی فرد در جمع خبرنگاران با اشاره به دستاوردهای برجام افزود: ایران نخستن كشوری است كه وارد فصل هفتم سازمان ملل متحد شد اما با هوشیاری، درایت و بدون كوچكترین خونریزی موفق به خروج از این فصل شد.
وی خاطرنشان كرد: قدرت های غربی درصدد آن بودند كه با ارجاع پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد و صدور قطعنامه ذیل بند 7 منشور، ایران اسلامی را یك خطر امنیتی بین المللی معرفی كنند و همانند اقداماتی كه در گذشته برضد كشورهای یوگسلاوی و عراق انجام دادند، ایران را درگیر یك جنگ تمام عیار كنند.
زارعان افزود: البته ایران اسلامی با مقاومت خویش هیچ گاه تسلیم این فضاسازی های سیاسی و رسانه ای غرب در عرصه بین الملل نشد و باهدایت های رهبر معظم انقلاب و تلاش متخصصان گمنام و پرتوان صنعت هسته ای، فعالیت های صلح آمیز خود را همچنان به پیش خواهد برد.
معاون و دبیر كمیته امنیت فناوری هسته‌ای سازمان انرژی اتمی به رسمیت شناختن فعالیت های هسته ای از سوی نظام سلطه را از دیگر دستاوردهای برجام عنوان كرد و با اشاره به تبادل اورانیوم غنی‌شده ایران با 200 تن كیك زرد روسیه كه اخیرا انجام شده است گفت: این اقدام برای نخستین بار انجام شد و بر ذخایر استراتژیك ایران نیز افزود.
وی همچنین فروش آب سنگین از سوی ایران را یكی دیگر از دستاوردهای برجام دانست و ضمن تاكید بر راهبرد این سازمان مبنی بر تجاری سازی در حوزه تولیدات هسته ای گفت: خلوص بالای آب سنگین ایران كه در آزمایشگاه های بین المللی مورد تایید واقع شده است نشان دهنده استاندارد سازی و كیفیت بالایی است كه حوزه صنعت هسته‌ای كشورمان از آن برخوردار شده است.
زارعان در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به اینكه، در حوزه ایمنی و امنیتی نیز از برخی كشورها از جمله ژاپن بعنوان یكی از كشورهای مرتبط با این حوزه درخواست همكاری مشترك داشته ایم، ابراز امیدواری كرد با توجه به شرایط جدید پس از برجام بتوانیم بهتر از قبل همكاری لازم را به منظور ارتقا فعالیت های هسته ای در ابعاد مختلف نیروگاهی با این كشور داشته باشیم.
معاون و دبیر كمیته امنیت فناوری هسته‌ای سازمان انرژی اتمی همچنین گفت: با كشور چین نیز در ساخت راكتور كوچك 100 مگاواتی وارد مذاكره شده ایم كه در صورت تامین اعتبار از سوی دولت این راكتورها نیز احداث و راه اندازی خواهد شد.
وی همچنین با اشاره به استقبال چینی ها در خصوص راه اندازی و بهره برداری از نیروگاههای تجاری 1000 مگاواتی در ایران وپیشرفت های قابل توجه این كشور در این حوزه نیز گفت: آنها اعلام كرده اند كه حتی حاضرند مسائل مالی و فاینانس این طرح ها را نیز تقبل كنند.
مراسم یادبود شهید رضا قشقایی فرد همزمان با نخستین سالگرد درگذشت پدر بزرگوار این شهید والامقام حاج حسین قشقایی فرد در مسجد شیخ صدوق شهرستان ری برگزار شد.
شهید رضا قشقایی فرد متولد 1357، راننده شهید مصطفی احمدی روشن بود كه همراه وی در 21 دی سال 1390 در اقدامی تروریستی در خیابان گل‌نبی تهران مورد سوء قصد قرار گرفته و به مقام رفیع شهادت دست یافت.
از شهید قشقایی یك پسر 10 ساله به نام محمدحسین به یادگار مانده است.
1836 / /1352/6139