امام جمعه بيرجند: انقلاب اسلامي ايران نقطه اميد مسلمانان و جوانان است

بيرجند - ايرنا - قائم مقام نماينده ولي فقيه در خراسان جنوبي و امام جمعه بيرجند با اشاره به ايام الله دهه مبارك فجر گفت: انقلاب اسلامي ايران امروز نقطه اميد مسلمانان، انديشمندان و جوانان جوياي حقيقت در جهان است.

حجت الاسلام و المسلمين علي رضايي بيرجندي در خطبه هاي نماز جمعه اين هفته بيرجند افزود: مردم خود را آماده براي برگزاري جشن هاي اين انقلاب عظيم مي كنند، زيرا انقلاب به تعبير حضرت امام (ره) انفجار نور بود.
وي انقلاب ايران را در درجه نخست، انقلاب معنوي ذكر كرد و گفت: اين حادثه مهم قرن بيستم در شرايطي به پيروزي رسيد، جهان دچار مكاتب مختلف فكري و ايسم هاي متعدد بود.
وي يادآور شد: در چنين شرايطي حضرت امام (ره) به عنوان يك انسان ملكوتي و خود ساخته رهبري انقلاب را به دست گرفتند، هزاران جوان را آماده ايثار و فداكاري كرد و به همين دليل انقلاب اسلامي امروز نقطه اميد مسلمانان، انديشمندان و جوانان است.
وي بيان كرد: انقلاب ايران به فرموده مقام معظم رهبري، انقلاب آرماني است، مردم ولايتمدار كشورمان هيچ وقت دست از آرمان هاي خود بر نخواهند داشت.
خطيب جمعه بيرجند عدالت طلبي، مطالبه گري، تبيين حقيقت، حفظ وحدت، توجه به ارزش هاي ديني، استقرار حاكميت اسلامي و تحقق اهداف انقلاب و ... را از جمله آرمان هاي انقلاب ذكر كرد.
رضايي همچنين تك تك مردم را ياران انقلاب دانست و گفت: مردم صاحبان و سرمايه اصلي انقلاب هستند، آنان را محترم بداريد، درصدر باشند، اين معيارها را در سالگرد پيروزي انقلاب رعايت شود، انقلاب گسترش يابد تا زمينه را براي ظهور انسان كامل فراهم كنيم.
امام جمعه بيرجند در ادامه به بيانات مقام معظم رهبري در جمع دست اندركاران انتخابات، استانداران، اعضاي هيات نظارت و ... اشاره كرد و گفت: نظام ايران، اسلامي است، اگر استوانه هاي نظام و انقلاب نبودند، خيلي زود دچار مشكل مي شديم بايد قدر انقلاب را به عنوان امانت الهي دانست.
قائم مقام نماينده ولي فقيه در خراسان جنوبي در ادامه به بررسي صلاحيت داوطلبان نمايندگي مجلس شوراي اسلامي اشاره كرد و گفت: اصل اين است همه نامزدها خوب هستند بايد نهايت دقت شود تا جايي كه بتوان حق الناس را رعايت كرد.
وي تاكيد كرد: كساني كه بخواهند در اين رابطه اعمال نفوذ و يا با آرمان حضرت امام (ره) بازي كنند، بدانند مسئوليت بار سنگيني است و عرصه خدمت هم زياد است و هركس توانايي و استعدادي دارد كه خدا به او ارزاني داشته است.
رضايي همچنين به مساله برجام اشاره كرد و گفت: مردم و مسئولان بايد مراقب توطئه هاي دشمن باشند و با برداشته شدن تحريم ها تنها بخشي از مشكل رفع خواهد شد، بايد تلاش كنيم، اتكاي دولت و اقتصاد به درآمد هاي نفتي به حداقل برسد.
وي تصريح كرد: اين ايده زماني تحقق خواهد يافت كه به موضوع توليد در بخش صنعت، معدن و كشاورزي و ... توجه شود.
امام جمعه بيرجند ادامه داد: وجود 15 ميليون پرونده در قوه قضاييه و از 10 نفر 9 نفر مصرف كننده هستند، ناشي از بي توجهي به زيرساخت ها، توليد، تلاش و سرمايه گذاري است، در حاليكه در اروپا از 100 نفر تنها يك نفر مصرف كننده است.
خطيب جمعه بيرجند با انتقاد از حمله به سفارت عربستان سعودي در تهران و كنسولگري اين كشور در مشهد تصريح كرد: اين عمل كار ناشايست چند نفر نادان بود متاسفانه در اين حادثه برخي طوري عمل كردند كه خون شخصيت شهيدي مانند شيخ نمر باقر النمر ناديده گرفته شود.
وي تاكيد كرد: مردم، مسئولان و دست اندركاران مراقب باشند توطئه دشمن راه اندازي جنگ ديگري است و در برخورد با جنايت هاي عربستان سعودي بايد انقلابي عمل كرد.
رضايي يادآور شد: حمله نيروهاي عربستان و متحدان رياض به يمن تاكنون هشت هزار و 143 كشته، 15 هزار زخمي برجا گذاشت و در ميان قربانيان يمني حدود دو هزار كودك و يك هزار و 576 زن ديده مي شوند.
امام جمعه بيرجند در بخشي از خطبه ها به موضوع عرفان عملي نيز پرداخت و گفت: مفهوم عرفان عملي اين است كه انسان در پروسه كمال خلقت قرار دارد، رشد خواهد كرد زيرا دنيا ظرف بزرگي براي ساختن، ملكوتي و خدايي شدن است.
رضايي با اشاره به تهذيب نفس در زودن ناپاكي ها از درون انسان گفت: به فرموده امام خميني (ره) اگر تهذيب نفس در كار نباشد، علم توحيد هم به درد نمي خورد و در قرآن بعد از 11 بار سوگند آمده است رستگار كسي است كه خود را تهذيب و پاك كند.
وي بيان كرد: خيلي از آفت هاي اجتماعي و چالش هاي خانوادگي ناشي از لجاجت است كه فرد به گفته خود اصرار دارد و ادامه لجاجت او را به زمين مي زند.
وي اضافه كرد: ريشه بسياري از جنگ و دعواي بي حاصل هم ناشي از ناآگاهي و ناداني است و براي آگاه شدن بايد به مساله تهذيب پرداخت.
وي بيان كرد: رسول خدا در زندگي خود كسي را سرزنش نكرد زيرا سرزنش باعث لجاجت مي شد زيرا خدا دين را براي رسيدن به كمال انسان قرار داد.
2047/8066