۲ بهمن ۱۳۹۴،‏ ۱۲:۳۸
کد خبر: 81930661
۰ نفر
آیا یار مهربان به شهر آفتاب خواهد رسید؟

تهران-ایرنا- شهر آفتاب به دلیل برخی مزایا، گزینه جدی، قابل طرح و دفاع برای برگزاری بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران است؛ اما این امر در بین دوستداران یاد مهربان دارای موافقان و مخالفانی است.

به گزارش روز جمعه ایرنا، هر رویداد فرهنگی بزرگ با مساله مهمی به نام مكان برگزاری ارتباط دارد، اتفاقی به بزرگی نمایشگاه بین المللی كتاب تهران به دلیل تعداد حضور ناشران و شخصیت های عالی رتبه داخلی و خارجی، نویسندگان برجسته خارجی و مردم، مساله مكان را مهمتر كرده است.
نمایشگاه بین المللی كتاب تهران هر ساله با موضوعات و حواشی مختلفی همچون مكان برگزاری این رویداد فرهنگی مواجه بوده است و مخاطبان این یار مهربان طی سالیان گذشته نیز به كرات شاهد انتقاد و یا قول مساعدت مسوولان برای حل و فصل همیشگی این موضوع بوده اند.
نمایشگاه كتاب كه 19 دوره در محل دائمی نمایشگاه بین‎المللی تهران برگزار می شد، اما در سال ۱۳۸۶ به مصلای تهران منتقل شد؛ طی این سالها همیشه بحث ‌برانگیز بوده است.
اردیبهشت ماه امسال و در جریان مراسم پایانی بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران، محمدباقر قالیباف شهردار تهران و عده داد تا نمایشگاه كتاب سال آینده در باغ كتاب برگزار شود.
در آن مراسم، قالیباف با اذعان به بی‌نتیجه بودن مذاكراتی كه شهرداری تهران در دوره دولت گذشته برای ساخت محلی دائمی برای برگزاری نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران داشته است، از پیشرفت مطلوب پروژه در حال تكمیل محل دائمی نمایشگاه‌ها در شهر آفتاب سخن گفت و سپس وعده داد: «تا زمان آماده‌سازی آن مكان، ما یك نمایشگاه خاص و دائمی كتاب در تپه‌های عباس‌آباد خواهیم ساخت كه این مكان تبدیل به جایی برای رونق گرفتن بازار مصرف كتاب در تهران شود».
علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز هم در آن مراسم با اشاره به وعده شهردار تهران برای تجهیز باغ كتاب و مجموعه تپه‌های عباس‌آباد برای برپایی نمایشگاه بیست و نهم كتاب تهران، گفت: «ما بشارتی را كه آقای قالیباف دادند، خیلی جدی می‌گیریم و از همین امروز این مساله جزو مطالبات ما خواهد شد كه انشاءالله نمایشگاه سال آینده در جایی مناسب‌تر از مصلای تهران برگزار شود».
این وعده شهرداری به دوستداران كتاب هم اكنون پس از 9 ماه بار دیگر همزمان با نزدیكی برگزاری بزرگترین رویداد فرهنگی كشور نقل محافل ادبی شده است؛ برخی عملیاتی شدن انتقال نمایشگاه كتاب تهران را به شهر آفتاب سبب رونق این رویداد عنوان می كنند و برخی نیز با انتقاد از اجرایی شدن این طرح؛ عاقبت آن را غروب غم انگیز یاد یار مهربان می پندارند.

** شهرآفتاب گزینه مناسبی برای نمایشگاه سال آینده نیست
مدیر بازرگانی انتشارات امیركبیر در همین زمینه به خبرنگار ایرنا اظهار كرد: به طور حتم انتقال نمایشگاه بین المللی كتاب تهران به شهر آفتاب به ناشران آسیب جدی خواهد زد
داوود آقارضایی گفت: مردم طی 28 سال گذشته عادت داشتند كه برای بازدید این نمایشگاه را یا در مصلی و یا در مكان نمایشگاه بین المللی بروند.
وی افزود: انتقال نمایشگاه كتاب به شهرآفتاب سبب وارد كردن شوك به ناشران خواهد شد و این در شرایطی است كه اهالی چاپ كتاب سال سخت و طاقت فرسایی را داشته و از لحاظ مالی در مضیقه بوده اند.
مدیر بازرگانی انتشارات امیركبیر ادامه داد: البته داشتن یك شهرك اختصاصی برای نمایشگاه كتاب اقدام ارزشمندی است اما نباید این امر عجولانه صورت پذیرد و نیازمند برنامه ریزی دقیق و علمی است.
وی یادآور شد: هنوز هم اگر به شهرآفتاب بروید شاهد خواهید بود كه بسیاری از مصالح ساختمانی در آنجا بوده و تاسیساتش تكمیل نشده است.
آقارضایی خاطرنشان كرد: تمام امید ناشران ایران به فروش آثارشان در نمایشگاه كتاب است و بر همین اساس نیز 6 ماه نخست سال را با بودجه بندی برای نمایشگاه طی می كنند.
وی تصریح كرد: این اقدام نامناسب و نامطلوب به عنوان یك شوك بزرك در زمینه فرهنگ و كتاب به شمار می رود و می تواند سبب فلج و زمین گیر شدن ناشران شود.
وی اظهار داشت: شهر آفتاب سوای مسائلی همچون مكان یابی و غیره اگر هم مناسب تلقی شود باید در ابتدا تجربه برگزاری چند نمایشگاه كوچك كتاب را داشته باشد و سپس میزبان بزرگترین رویداد فرهنگی ایران زمین باشد.
مدیر بازرگانی انتشارات امیركبیر گفت: نباید مسوولان با سرنوشت ناشران و انتشارات كتاب بازی كنند چرا كه تمامی امید اهالی این عرصه برای رفع مشكلات مالی همین نمایشگاه كتاب است.
بر اساس این گزارش معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه، شهر آفتاب را گزینه جدی و قابل طرح برای نمایشگاه كتاب تهران عنوان كرد.
سیدعباس صالحی اظهار كرد: برای مكان برگزاری این نمایشگاه چهار گزینه مورد بررسی قرار گرفت، مصلای به دلیل مشكلات و معایب آن برای برگزاری چنین نمایشگاهی مناسب نبوده و نیست.
وی گفت: اتلاف منابع مالی سنگین، صرف انرژی انسانی سنگین و ارتباط و هماهنگی با 70 سازمان مرتبط برای بحث تاسیسات، برق و گاز و همچنین تاثیر حضور نمایشگاه در آلودگی محیطی از جمله معایب مصلای برای مكان نمایشگاه است.
به گفته صالحی، باغ كتاب گزینه دیگری بود كه دارای محاسنی است اما فضای مورد نیاز از نظر مساحت برای برگزاری نمایشگاه دارا نیست زیرا فضای این باغ بیش از 80 هزار متر مربع است در حالی كه برای نمایشگاه بین المللی كتاب به 120 هزار متر فضا نیاز است.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: برای باغ كتاب وسایلی خریداری شده كه اگر قرار باشد نمایشگاه كتاب در این مكان برگزار شود لازم است این ابزار به انبار منتقل شده كه این مساله باعث فرسودگی آنها می شود.
مركز توسعه صادرات یكی دیگر از مكان هایی بود كه به گفته صالحی برای برگزاری نمایشگاه كتاب تهران پیشنهاد شده بود اما به دلیل برخی مشكلات منتفی شد.

** نقد به روش كار انتقال نمایشگاه كتاب
مدیرعامل موسسه انتشارات عروج نیز در همین زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: یكی از مشكلات اصلی جامعه ما این است كه ابتدا كاری را انجام می دهیم و سپس به فكر و تامل در مورد خوب یا بد بود آن اقدام می رویم.
حمید غفاری اظهار داشت: البته این امر فقط مختص امور فرهنگی نبوده و در سایر عرصه های اجتماعی، اقتصادی، هنری و غیره نیز با آن مواجه هستیم.
وی گفت: انتقال نمایشگاه كتاب به شهر آفتاب به سمع و نظر كارشناسان نرسیده و بحث و گفت و گوی دقیق علمی برای این موضوع نیز نشده است.
وی افزود: باید در نشست های تخصصی به سوالاتی همچون مسافت دور این شهرك و تمایل مردم برای حضور در آنجا، جانمایی علمی، هدف از انتقال، چیستی مشكلات مصلی تهران و غیره پاسخ داده می شد و سپس با ارزیابی آثار منفی و مثبت آن اقدامی صورت می پذیرفت.
مدیرعامل موسسه انتشارات عروج ادامه داد: جای تعجب دارد كه برای چنین مقوله فرهنگی كه حساسیت خاصی نیز در جامعه دارد؛ چرا از نظرات كارشناسان خبره و ناشران پیشكسوت بهره ای گرفته نشده است؟
وی خاطرنشان كرد: انتقال نمایشگاه كتاب زمانی می تواند كار صحیح و یا نادرست تلقی شود كه نظرات كارشناسان در این زمینه شنیده شود.
غفاری اظهار داشت: به طور حتم استماع نظرات كارشناسان خبره به مردم فرصت تجلی می دهد و اذهان عمومی را آگاه می سازد.
وی گفت: نمی توان پشت درهای بسته برای رویدادهای فرهنگی تصمیم گیری كرد و باید مسوولان برای چنین اقداماتی از رسانه ها برای اطلاع رسانی شفاف به افكار عمومی دعوت به عمل آورند.
مدیرعامل موسسه انتشارات عروج افزود: جامعه ایران به سبب دارا بودن نخبگان و تحصیلكردگان بیشمار خویش، این پتانسیل و ظرفیت را دارد كه نگاه و نقدهای موثر برای این كار را داشته باشد.
وی تصریح كرد: بنده مخالف ساختن یك شهرك اختصاصی برای نمایشگاه كتاب نیستم اما در وضعیت كنونی به روش آن نقد و انتقاد دارم.
برپایه این گزارش قالیباف طی روزهای گذشته درخصوص زیرساخت های مورد نیاز در شهر آفتاب و مشكل تردد بازدیدكنندگان از نمایشگاه كتاب سال آینده به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وعده همكاری داده و از آنان خواسته تا در یك بازدید از این شهرك، لیستی از وسایل و موارد مورد نیاز را به شهرداری ارائه كنند.
همچنین شهردار تهران پیشنهاد كمیته ای سه نفره متشكل از شهرداری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تشكل ها را ارائه كرده كه كار آن نظارت بر پیشرفت كار باشد و هر هفته گزارشی را ارائه كرده تا اگر اختلالی در روند آن بروز كرد به موقع رسیدگی شود.

** انتقال نمایشگاه كتاب به شهر آفتاب اتفاق میمونی است
مدیرعامل خانه كتاب نیز در همین زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: ناشرانی كه با این روند انتقال مخالفند؛ از مزایای این طرح برای خودشان غافل هستند.
مجید غلامی جلیسه اظهار داشت: همچین یك حقیقت تلخ دیگری نیز وجود دارد كه آن هم وضع كنونی پایتخت است و دیگر با این همه معضلات شهری همچون ترافیك و آلودگی هوا كشش بسیاری از چیزها را ندارد.
وی گفت: بر همین اساس مسوولان شهری و فرهنگی ناچار هستند كه به هر نحوی هم شده نمایشگاه كتاب تهران را از مركز پایتخت دور سازند و این انتقال دیر یا زود انجام خواهد شود.
مدیرعامل خانه كتاب افزود: شهر آفتاب فاصله چندانی با تهران ندارد؛ ضمن اینكه امكانات حمل و نقل خوبی هم برای نمایشگاه كتاب تدارك دیده شده و شهرداری هم وعده همكاری كامل در این زمینه به مسوولان وزارت ارشاد داده است.
وی ادامه داد: به طور حتم مسوولان وزارت فرهنگ و ارشاد و سایر متولیان برگزاری نمایشگاه كتاب دغدغه های ناشران را مدنظر داشته اند.
غلامی جلیسه خاطرنشان كرد: مصلی تهران در واقع فضای مناسبی برای برگزاری نمایشگاه نبوده و طی 8 سال گذشته نیز به دفعات شاهد اعتراضات گسترده ناشران و رسانه ها در این زمینه بوده ایم.
وی تصریح كرد: دغدغه و اعتراض ناشران با فضای نمایشگاه در مصلی تهران عزم مسوولان را برای برطرف ساختن این مشكلات جدی كرد و بر همین اساس طرحی حرفه ای برای ساختن یك شهرك فرهنگی عملیاتی شد.
مدیرعامل خانه كتاب در ادامه یادآور شد: البته همیشه افكار عمومی نسبت به تغییر در جامعه واكنش نشان داده اما پس از گذشت اندك زمانی در بسیاری از اوقات متوجه شده كه این تغییرات به نفع آنان شده است.
وی تصریح كرد: معتقدم انتقال نمایشگاه بین المللی كتاب تهران به شهر آفتاب یك اتفاق میمون و مباركی است و این امر در نهایت به نفع ناشران خواهد شد.
بیست و نهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران از ۱۵ تا ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ برگزار می‌شود.
فراهنگ**9187**9022**1569

سرخط اخبار پژوهش