كشته شدن يك نيروي پليس تونس در درگيري با معترضان

تهران – ايرنا – مسئولان تونسي اعلام كردند كه يك نيروي پليس اين كشور در جريان درگيري ميان نيروهاي پليس و معترضان به شرايط اشتغال و معيشت، كشته شد.

به گزارش خبرگزاري رويترز از تونس، سخنگوي وزارت كشور تونس گفت: در حمله معترضان به نيروهاي پليس دستكم يك نيروي پليس در شهر فريانه كشته شد.
معترضان ساكن شهر قصرين تونس نيز در دومين روز اعتراضات خود اقدام به آتش زدن لاستيك خودرو كرده و شعار اشتغال، آزادي و كرامت سر دادند.
اعترضات اخير تونس از شهر قصرين كه فقيرترين شهر اين كشور به شمار مي رود شروع شد و دامنه آن به شهرهاي تاله، فريانه، السبيبه، ماجل، قيروان سليانه، سوسه، الفحص و شهر تونس نيز كشيده شد.
دولت الباجي قائد السبسي رييس جمهوري تونس در راستاي تلاش براي آرام سازي اوضاع اعلام كرد كه بيش از 6 هزار بيكار شهر قصرين در پروژه هاي عمراني مشغول به كار خواهند شد.
خالد شوكات سخنگوي دولت تونس گفت: دولت براي تغيير شرايط در قصرين عصاي سحرآميز ندارد ولي در سال جاري براي پايين آوردن ميزان بيكاري چندين پروژه را دنبال خواهد كرد.
وضعيت امنيتي شهر قصرين از روز شنبه بعد از فوت جوان بيكاري به نام رضا اليحياوي 28 ساله كه از تير چراغ برق آويزان شده بود و در اثر برق گرفتگي جان خود را از دست داد، متشنج است و مردم اين شهر معترض بارها در مقابل استانداري و ساختمان هاي دولتي تجمع و تظاهرات كردند.
ناآرامي هاي گسترده پنج سال پيش در تونس نيز كه موجب انقلاب در اين كشور و سپس دنياي عرب را تغيير داد، تحت تاثير يك خودكشي صورت گرفت. در حالي كه كشورهايي چون ليبي و سوريه بر اثر خشونت متلاشي شده اند، تونس از بروز هرج و مرج شديد مصون ماند و نسبتا ثبات خود را حفظ كرد.
با وجود برگزاري تظاهراتي از زمان سرنگوني زين العابدين بن علي ديكتاتور خودكامه تونس، بسياري از تونسي ها از نرخ بيكاري بالا و تورم اقتصادي و در حاشيه قرار گرفتن مناطق روستايي ناراضي هستند، عواملي كه به دامن زدن قيام سال 2011 كمك كرد.
خاورم**9364**1275

سرخط اخبار جهان