تقریبا به تمام اهداف اصلی مان بدون استثنا دست یافته ایم/مجلس خانه ملت است نه یك جناح

تهران-ایرنا- رئیس جمهوری با تبریك پیروزی ملت ایران در پرونده پیچیده هسته ای گفت: تقریبا به تمام اهداف اصلی مان بدون استثنا دست یافته ایم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، دومین روز همایش استانداران، معاونان سیاسی، مدیران كل سیاسی و انتخابات و فرمانداران سراسر كشور صبح امروز پنجشنبه با سخنرانی دكتر حسن روحانی در وزارت كشور آغاز شد.
دكتر حسن روحانی در این همایش 'ایام پرشكوه پیروزی در پرونده پیچیده هسته ای و دستیابی به حقوق ملت بزرگ این سرزمین بعد از فرازونشیب 12 ساله و بعد از مذاكرات نفسگیر 30 ماهه' را به ملت بزرگ ایران تبریك گفت و تاكید كرد كه بتوانیم از فضای به وجود آمده حداكثر استفاده را بنماییم.
وی ادامه داد: اگر بگوییم موفقیت ملت ایران در این پرونده یكی از بزرگترین موفقیت های نه تنها مردم ایران بلكه جهان در حال توسعه در برابر قدرت های بزرگ بوده، سخنی به گزاف نگفته ایم. ما تقریبا به همه اهداف اصلی مان بدون استثنا دست یافتیم.
حجت الاسلام روحانی افزود: ما می خواستیم همه قطعنامه هایی كه علیه مردم ایران تصویب شده لغو شود. به این نكته توجه كنید نه تعلیق شود و نه تعویق شود؛ تمامی قطعنامه ها علیه ایران لغو شود. من یكی دو بار در سخنرانی های استانی گفتم، ما با تریبون پشت شعار نمی خواهیم قطعنامه ای را لغو كنیم و با شعار هم لغو نخواهد شد. ما در خود شورای امنیت سازمان ملل و توسط همان اعضایی كه همان قطعنامه ها را تصویب كردند، با آرای همان ها این قطعنامه ها را لغو خواهیم كرد. همه قطعنامه های شورای حكام كه توسط اعضای شورای حكام در آژانس بین المللی تصویب شده است، توسط همان ها لغو خواهیم كرد.
وی ادامه داد: خوب این ادعا ادعای بزرگی بود. این حرف ها برای یكسال، یكسال و نیم پیش در سخنرانی ها است. من اولین بار كه به تیم مذاكره كننده هسته ای گفتم خط قرمز من برای شما این است كه قطعنامه ها باید لغو بشود، این خط قرمز من است بقیه مهم نیست. قطعنامه ها به عنوان اولین خط قرمز است؛ باید همه قطعنامه ها لغو شود و خط قرمز دوم هم تحریم ها است؛ همه تحریم ها باید برداشته شود. بقیه موضوعات را می شد با فرازو نشیب بپذیریم.
رییس جمهوری ادامه داد: 'حالا سانتریفیوژ ها 5 هزار یا 6 هزار، یا 6 هزار و 40 تا است. من اشاره می كنم اینها چیزهای مهمی نیست، در یك مسئله مهم ملی و بین المللی ما باید به آن اهداف بلند و اصلی كه سرنوشت ملت به آنها گره خورده، آنها را باید حل و فصل كنیم. این كار كاربزرگی بود، افرادی را نیاز داشت كه تجربه كافی در این كار داشته باشند، زبان بین المللی را بفهمند، زبان حقوقی را بدانند و سابقه این امر را بدانند.'
وی ادامه داد: شما می دانید كشورهای مختلف گرفتار مسئله هسته ای بودند. كره جنوبی را آوردند در شورای حكام آنجا چند مركز و آزمایشگاه غنی سازی راه اندازی كرده بود، در همان سال 82 كره جنوبی چه كار كرد، وزیر خارجه اش آمد در آژانس و عذرخواهی كرد، آن مراكز آزمایشگاهی را تعطیل، تمام افراد را دستگیر و به دادگاه فرستادند و تمام آن وسایل را در كره جنوبی منهدم كردند. حالا لیبی را نمی گویم كه وقتی معترض شدند، هر آنچه داشت بار كرد در كشتی و به آمریكا فرستاد.
رییس جمهوری ادامه داد: كار آسانی نبود كه ما بگوییم غنی سازی را ادامه می دهیم، یك، تحقیق و توسعه را ادامه میدهیم ، دو، مركز غنی سازی زیر كوه را كه از نظر آنها معنا و مفهوم خاصی دارد تعطیل خواهیم كرد، سه، راكتور آب سنگین اراك را ماهیت آب سنگینش می ماند و به صورت مدرن تر تكمیل می شود.‌ مواد هسته ای كه شما می گویید انبار شدنش خطرناك است را ما حاضریم در یك بازار بین المللی با یك كشور پیشرفته مبادله كنیم نه از بین ببریم.'
وی اظهار داشت: من دو سال پیش هم در سازمان ملل گفتم زمانی ما توافق را انجام می دهیم كه تمامی تحریم های اقتصادی لغو شود، وزرای خارجه 1+5 در نیویورك به وزیر امور خارجه ما گفته بودند كه فلانی حرفی زده است كه شدنی نیست. مگر می شود همه تحریم ها یك روزه برداشته شود، این اصلا شدنی نیست.
روحانی گفت، خوب ما امروز كجا هستیم؟ ما امروز بعد از 30 ماه مذاكره با سختی های فراوان با تصمیمات بسیار بسیار سخت و با مسئولیت های سنگین كه در بسیاری از موارد من شخصا بر عهده گرفتم، ساعت هایی تا قطع كامل مذاكره پیش رفتیم، حداقل سه بار من در این مدت دستور قطع كامل مذاكره را دادم. گفتم اگر نمی پذیرند جلسه را ترك كنید و مذاكره را برای همیشه قطع كنید. این تصمیم هم تصمیم سختی بود. تصمیم قطع مذاكره هم سخت بود. تصمیم ادامه مذاكره هم سخت بود. آنچه كه من می فهمم دعای مردم، لطف خداوند، عنایات ولی الله اعظم، حمایت مردم، هدایت مقام معظم رهبری، اینها پایه های اصلی موفقیت و پیروزی ما بود.
رئیس جمهوری ادامه داد: البته خیلی چیزهای دیگر دست به دست هم داد تا این ماشین موفقیت در مسیر پیروزی نهایی قرار بگیرد، حالا در یك ماشینی كه حركت می كند شما نمی توانید بگویید كه همه چیزش به اندازه هم ارزش دارد، اما اگر یكی از آن نباشد، ماشین حركت نمی كند.
روحانی با بیان این كه اگر در این 30 ماه به خاطر فشارهایی كه به ما آوردند، آرامش بازار اقتصادی مان به هم می خورد، حتما موفق نمی شدیم، به اهمیت شاخص آرامش بازار اقتصاد كه مورد توجه مذاكره كنندگان بود، اشاره كرد و ادامه داد: این كار كار بزرگی بود. اگر خدای ناكرده در كشور ما ناامنی می شد، حتما ما موفق نمی شدیم. اگر بلایی كه سر عراق، افغانستان، پاكستان، سوریه، یمن و كشورهای دیگر آمد، خدای ناكرده در اینجا هم یك صدم و یا یك هزارم آنها ناامنی بود، ما موفق نمی شدیم.
رئیس جمهوری همچنین اشاره كرد كه اگر مردم در صحنه نبودند و راهپیمایی های 22 بهمن خلوت می شد و یا حضور مردم در روز عاشورا خلوت می شد، حضور مسئولین در استان ها با استقبال مردم مواجه نمی شد، باز هم ما موفق نمی شدیم.
روحانی ادامه داد: همه چیز دست به دست هم داد، همه استان ها شریك بودند، همه مردم ایران شریك بودند، زن و مرد شریك بودند، پیر و جوان شریك بودند، روستایی و شهری شریك بودند. یك كار بزرگ ملی بود، همه با هم.
رئیس جمهوری با بیان این كه اهمیت دارد فردی كه در صف مقدم میدان قرار دارد چه حسی داشته باشد و چگونه حمایت بشود، افزود: بعضی ها، بعضی نكات را مراعات نكردند كه می گذریم از آن.
روحانی گفت: به هر حال در یك كار بزرگ، مسئولین كشور، باید سعه صدرشان زیاد باشد، سعه صدر كم باشد ما دچار مشكل می شویم.
وی با اشاره به لغو تمامی قطعنامه ها و بسته شدن پرونده هسته ای و اهمیت این موضوع نزد افرادی كه تمامی زوایای مسائل حقوقی و فنی را می دانند، ادامه داد: امروز نطنز فعال است، اما با دیروز متفاوت است، دیروز كه نطنز كار می كرد، می گفتند كار شما برخلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است. از دید آنها ایران متخلف بود، از دید آنها فعالیت نطنز غیرقانونی بود، از دید آنها غنی سازی كه انجام می گرفت، بر خلاف مقررات بود. امروز حتی از دید آنها هم این فعالیت قانونی است. امروز حاضر هستند مواد غنی سازی شده ما را از ما رسما بخرند، آب سنگین ما در بازار بین المللی به فروش برسد.
روحانی گفت، آنها می گفتند فوردو باید بسته شود، خلاف مقررات است و بدون اطلاعات آژانس ساخته شده، اما امروز فوردو به رسمیت شناخته شده است.
این موضوع از دید جهانی و حقوقی بسیار مهم است. از همه اینها كه بگذریم، مسئله تحریم بود.
وی ادامه داد، ما وقتی در جلسات با مسئولین می گفتیم بعد از توافق همه تحریم ها برداشته می شود، گاهی می شد كه من تنهایی می بایست حرف می زدم و دفاع می كردم. همه می گفتند نه آقا چه می گویید، كجا برداشته می شود تحریم ها، مقداری هم حق بود به هر حال طرف ما هم آدم هایی بودند كه تخاصم با ما داشتند، دشمنی با ما داشتند، رفاقت با ما نداشتند، لااقل در این جور كار بزرگ كنار ما نبودند. البته همین الان هم باور این موضوع برای برخی افراد سخت است.
روحانی با اشاره به لغو تحریم تمام بانك هایی كه در رابطه با هسته ای تحریم شدند، ادامه داد كه الان بانك های ما در حال تماس و تبادل هستند. در كشورهای مختلف، بانك مركزی در حال فعال كردن حساب هایش است و شعبات بانك ها در خارج در حال فعال شدن هستند .
وی با یادآوری لغو تحریم باتك ها، بیمه كشتیرانی و نفت، افزود كه ما بلافاصله از صبح روز یكشنبه فروش نفت بالای یك میلیون بشكه را آغاز كردیم، در حالی كه كه از دید آنها تا یك میلون بشكه مجاز بود.
رئیس جموری تصریح كرد: مجموعا كار بسیار عظیم و بزرگی انجام گرفت و این كار بزرگ و عظیم را باید پاس بداریم، قدردانی كنیم، نعمت را باید شكر كرد. این نعمت متعلق به فرد، دولت، حزب و جناح نیست، این نعمت از جانب خداست برای این مردم عزیز و مظلوم ما. چرا قدردانی نشود، چرا كم جلوه بدهیم فقط كم فروشی كه حرام نیست، كم جلوه دادن نعمت هم حرام است، درست بگوییم.
روحانی در بخش دیگری از اظهاراتش، با اشاره به رو به پایان بودن برنامه پنجم توسعه و لزوم رشد هشت درصدی در برنامه ششم، ادامه داد: در دولت و سازمان مدیریت محاسبه كردیم كه اگر بخواهد رشد هشت درصد صورت بگیرد، سالانه حداقل باید نزدیك به 50 میلیارد دلار سرمایه خارجی به سرمایه داخلی اضافه شود. به رشد هشت درصد نرسیم، به اشتغال نمی رسیم. بحث اشتغال مسئله مهمی است. در این راه و برای استفاده از فضای برجام، فرمانداران، استانداران، مسئولین، كارآفرینان، بخش های اقتصادی همه باید دست به دست هم بدهیم، اول سرمایه داخلی خودمان را بیاوریم و سرمایه ایرانیان را جذب كنیم
، سرمایه دیگران را جذب كنیم. امروز فضا خوب است، برای جذب سرمایه باید قدم به قدم پبش رویم. مشكلات فراوانی داریم، لوكوموتیو های ما، ناوگان ریلی ما، ناوگان جاده ای و هوایی ما فرسوده است و باید نوسازی بشود. باید به محیط زیست برسیم.

**مجلس خانه ملت است؛ نه خانه یك جناح
حجت الاسلام روحانی همچنین گفت: باید در این انتخابات بی طرفی، عدم مداخله، اجرای مر قانون، امنیت كامل، رقابتی سالم و همانطور كه مقام معظم رهبری فرمودند؛ انتخاباتی پرشور و با نشاط، به نمایش گذاشته شود.
رئیس جمهوری با تاكید بر این كه باید بگذاریم خانه ملت آئینه ملت باشد، اظهار داشت: مجلس خانه ملت است؛ نه خانه یك جناح، و دولت طرفدار جناح و حزب و كاندیدای خاصی نیست و با این وضعیت جهانی، باید بهترین ها به مجلس بروند.
رئیس شورای عالی امنیت ملی تاكید كرد: همانطور كه رهبری فرمودند مر قانون باید عمل شود؛ نه مر سلیقه و از وزرای كشور و اطلاعات خواسته ام مجدانه با شورای نگهبان همكاری و رایزنی كنند.
رییس‌ جمهوری در ادامه افزود: این روزها زمان بررسی صلاحیت كاندیداهای انتخابات است و البته باید همه كاندیداها به دین و آیین خود متعهد و ملتزم به قانون اساسی و ولایت فقیه باشند اما آیا همه التزام آنان باید به همین مسایل باشد؛ پس محیط زیست، صنعت، توسعه، رفع ركود، بیكاری و رونق اقتصادی چه می شود؟
رییس‌ جمهوری با طرح این سوال كه آیا امیرالمؤمنین علی (ع) هم زمانی كه می‌خواستند، حاكم و فرمانداری تعیین كنند، فقط به نماز شب خواندن، حضور او در نماز جماعت، پرداخت زكات و امثال اینها توجه می‌كردند و یا توانمندی، كاربلدی، مدیریت و فهم او از جامعه را نیز ملاك عمل قرار می‌دادند؟، اظهار داشت: اگر فقط عبادت و ایمان ملاك بود، چه كسی از قنبر در كنار امیرالمؤمنین(ع) برتر بود؟ چرا حضرت علی(ع) او را فرماندار نكردند؟
دكتر روحانی تصریح كرد: حضرت امیرالمؤمنین(ع) علاوه بر این ویژگی‌ها، كارآمدی و سیاستمدار بودن افراد را نیز ملاك قرار می‌داد و حالا اگر آن فرد جایی اشتباه هم می‌كرد، حضرت او را مورد عتاب قرار می‌دادند.
رییس‌ جمهوری با طرح این سوال كه چرا آدرس غلط به مردم می‌دهیم و فقط التزام به دو اصل را ملاك قرار می‌دهیم، خاطرنشان كرد: میزان الحراره های انتخاباتی باید درست كار كند. در شرایط امروز منطقه، سیاست پیچیده جهانی و معضلات پیچیده پیش روی كشور كه اداره امور را سخت‌تر از همیشه كرده است، ما باید بهترین‌ها را به مجلس شورای اسلامی بفرستیم.
دكتر روحانی گفت: ما هم به تبعیت از مقام معظم رهبری تأكید داریم كه در بررسی صلاحیت ها باید مر قانون ملاك عمل باشد و نه مر سلیقه.
رییس‌ جمهوری كه سخنانش با تشویق حاضرین حمایت و تایید می شد، ادامه داد: قانون اساسی برای یهودیان، زرتشتیان و آشوریان و ارمنی‌های كشورمان كه جمعیت قابل توجهی هم ندارند، حق برخورداری از نماینده قایل شده كه این هم خیلی خوب است، اما اكنون آیا ما باید جناحی در كشور را كه جمعیت خود و هوادارانش به چیزی حدود 10 میلیون نفر می‌رسد ، نادیده بگیریم؟ آیا باید قانون اساسی را این گونه تفسیر و اجرا كنیم؟
روحانی اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی، نامش خانه ملت است نه خانه یك جناح؛ بگذاریم خانه ملت آینه واقعی ملت باشد و متعلق به همه مردم. البته كه در این میان جناح‌ها و احزاب مختلف باید بهترین‌ها را به مردم معرفی كنند و باید بر امر انتخابات هم نظارت بشود، اما معیار در همه این مراحل باید فقط قانون باشد.
رییس‌ جمهوری تأكید كرد: نكته مهم بعدی آن است كه باید بدانیم اداره كشور متعلق و در اختیار مردم است؛ صاحب و ولی‌نعمت كشور و ما مردم هستند و هیچ مقامی در این كشور بدون رأی مستقیم و غیرمستقیم مردم مشروعیت ندارد. اگر این مهم را قبول داریم، كه البته هم همه قبول دارند و تصریح قانون اساسی نیز به این است، پس باید بدانیم كه كار بسیار بزرگی در پیش رو داریم.
دكتر روحانی با بیان اینكه مهمترین و بزرگترین كاركرد دولت یازدهم در عرصه سیاست داخلی در انتخابات هفتم اسفند، به نمایش در خواهد آمد، تصریح كرد: همه باید دست به دست هم دهیم تا انتخاباتی پرشور برگزار شود و مردم ناامید نشوند. بگذاریم همه مردم پای صندوق‌های رأی بیایند.
رییس‌ جمهوری با اشاره به اینكه اگر قرار است یك جناح در انتخابات حضور داشته باشد و یك جناح نه، دیگر به چه دلیل انتخابات برگزار می‌كنیم؟ ، خاطر نشان كرد: همه باید برای ایجاد فضایی رقابتی و امیدآفرین تلاش كنیم تا شاهد حضور حداكثری در انتخابات باشیم چرا كه این كشور متعلق به همه است و همه بخش‌ها، گروه‌ها و جناح‌ها باید بتوانند نمایندگان خودشان را در خانه ملت داشته باشند.
دكتر روحانی تأكید كرد: احراز صلاحیت واقعی، متعلق به مردم است و این ملت بزرگ است كه پای صندوق رأی آن كسی را كه بهتر و اصلح است، برمی‌گزیند. البته در همه جای دنیا سیستم‌های نظارتی و فیلترهایی وجود دارد كه بیشتر در ساختار خود احزاب آن كشورها تعبیه شده و احزاب برای حیثیت خودشان و اقبال عمومی كشور، سعی می‌كنند بهترین‌ها را در معرض انتخاب مردم قرار داده و به نهادهای تصمیم‌گیری و اداره كشورهایشان بفرستند.
رییس‌ جمهوری گفت: البته در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران وضع به این شكل نیست و قانون اساسی ما اداره كشور را به سمت سیستم حزبی نبرده است كه می‌توانیم در آینده درباره این موضوع اندیشه كنیم، اما امروز باید با همین قانون اساسی، كار را به بهترین شیوه به پیش ببریم.
دكتر روحانی با اشاره به اینكه وظایف و اختیارات بخش‌های اجرایی و نظارتی در انتخابات در قانون اساسی و قوانین موضوعه مشخص شده است، افزود: گاهی این مرزها به هم خیلی نزدیك شده و گاهی نیز مخلوط می‌شوند و لذا باید خیلی دقت كنیم. به نظرم بهترین راه، گفتگو، مذاكره و مشورت است و از وزرای كشور و اطلاعات خواسته‌ام كه به طور كامل با شورای نگهبان همكاری و تعامل كنند و رایزنی‌های خودمان را استمرار می‌دهیم.
رئیس‌ جمهوری با اشاره به این كه به معاون اول خود نیز مأموریت داده است در این زمینه رایزنی كند، اظهار داشت: امیدوارم همانطور كه همیشه با خردورزی و ایمان به خدا كارها را به پیش برده‌ایم از این عرصه نیز با موفقیت عبور كنیم. قرار نیست ما دین خودمان را برای نماینده شدن دیگران بفروشیم. ما می‌خواهیم اخلاق اسلامی در همه عرصه‌ها حاكم باشد و كسی دیگران را تخریب نكرده و آبروی كسی را نریزد.
دكتر روحانی تصریح كرد: دولت به طور قانونی و طبیعی در انتخابات بی‌طرف است و تلاش خود را متمركز و وقف اجرای قانون اساسی و قوانین موضوعه می‌كند و مصرا از همه همكاران دولت می‌خواهم تلاش خود را برای عدم مداخله و موفقیت در این آزمایش الهی به كار بگیرند و اجرای مر قانون اساسی را سرلوحه خود قرار دهند تا انتخاباتی سالم، رقابتی، پرشور و بانشاط در امنیت كامل برگزار كنیم.
سیام**1497**1440