مرگ ناشي از مسموميت با گاز منواكسيد كربن درخراسان شمالي كاهش يافت

بجنورد-ايرنا- مدير كل پزشكي قانوني خراسان شمالي گفت: مرگ و مير ناشي از مسموميت با گاز منواكسيد كربن در اين استان كاهش يافت.

به گزارش ايرنا به نقل از روابط اين اداره كل دكتر بابك سلحشور اظهار كرد: قاتل خاموش، از ابتداي سال جاري تا پايان آذر ماه تنها يك نفر را به كام مرگ كشانده است.
وي افزود: در مدت مشابه سال گذشته پنج نفر مرگ ناشي از مسموميت با گاز منو اكسيد كربن در اين استان داشتيم.
مدير كل پزشكي قانوني خراسان شمالي با اشاره به سرعت تشخيص اين مسموميت در آزمايشگاه اين اداره كل افزود: در حال حاضر با تجهيزات موجود، تشخيص مسموميت با گاز منو اكسيد‌كربن به روش اسپكتروفوتومتري و در كمتر از يك ساعت انجام شده و نتيجه به مراجع قضايي اعلام مي‌شود.
دكتر سلحشور گفت: با وجود كاهش آمار متوفيان ناشي از گازگرفتگي با منو اكسيدكربن، باز هم بر رعايت نكات ايمني در نصب و به كارگيري وسايل گرمايشي تأكيد مي شود چراكه هنوز ماه هاي سرد و استفاده از وسايل گرما زا ادامه دارد.
وي افزود: بايد توجه داشت كه اگر فردي در اثر ابتلا به مسموميت با گاز مونوكسيد كربن جان خود را از دست ندهد ممكن است دچار نواقص عصبي و رواني پيشرفته نظير فلج عضوي يا اختلال قواي مغز ي‌شودو مسموميت شديد با اين گاز مي‌تواند كشنده باشد.
وي گفت: در صورت مواجهه با مصدومان بايد سريع آن ها را از محيط خارج كنيم و پس از خارج ساختن مصدوم از محيط آلوده با اورژانس تماس بگيريد و همچنين علائم حياتي آنان را كنترل كنيد و از باز بودن راه‌هاي هوايي مصدوم اطمينان حاصل كنيد.
طبق آمارهاي اداره كل پزشكي قانوني خراسان شمالي، اين استان چند سال گذشته با داشتن بيشترين مرگ بر اثر مسموميت با منوكسيدكربن به نسبت جمعيت، به عرصه گاه جولان اين قاتل خاموش تبديل شده و رتبه نخست را در سطح كشور به خود اختصاص مي داد اما با هشدارهاي داده شده در دو سال اخير كاهش يافته است.
در سال 91 اين استان از نظر ميزان مرگ ناشي از coبه نسبت جمعيت، در كل كشور در رتبه اول قرار داشت كه اين رقم در سال 92 با 14 نفر متوفي به رتبه هشتم رسيد.
اين در حالي است كه با رعايت موارد ايمني مي توان از خطر گازگرفتگي در امان ماند اما همه ساله در فصول سرما شاهد جان باختن تعدادي از شهروندان در اثر گاز گرفتگي با گاز منوكسيدكربن يا همان قاتل خاموش هستيم.ك/1
3007/

سرخط اخبار استان‌ها