مردم بايد اطلاعات خود را نسبت به فضاي مجازي بالا ببرند

بروجرد - ايرنا - فرمانده پليس فتا بروجرد گفت: مردم بايد متناسب با نيازهاي خود در فضاي مجازي اطلاعات و آگاهي خود را بالا ببرند.

سرهنگ محمد بهمني فر روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: امروزه مباحث زيادي در خصوص فضاي مجازي مطرح مي شود كه افراد به دليل بي اطلاعي و نداشتن اطلاعات به روز و كافي در اين زمينه آسيب مي بينند.
وي وظيفه پليس فتا را تامين نظم، امنيت و آسايش عمومي و فردي در فضاي مجازي دانست و اظهار كرد: بيشترين جرم در فضاي مجازي مربوط به برداشت هاي غيرمجاز از حساب بانكي افراد است.
فرمانده پليس فتا بروجرد با بيان اينكه درگاه بانكي با HTTPS شروع مي شود، افزود: كابران اينترنتي زماني كه عمليات بانكي انجام مي دهند بايد از اصلي بودن درگاه بانكي مطمئن شوند.
وي گفت: شهروندان هنگام استفاده از فضاي مجازي به آدرس و جزئيات صفحه­ اي كه به آن وارد مي شوند دقت كنند و مراقب كلاهبرداران اينترنتي باشند.
سرهنگ بهمني فر افزود: از شهروندان مي خواهيم هرگز لينك هاي موجود در چت روم ها و ايميل­ ها را باز نكنند مگر اينكه از فرستنده آن مطمئن باشند و هنگام وارد كردن اطلاعات خود از صفحه كليد مجازي ويندوز و يا صفحه كليدهايي كه سايت ها ارائه مي دهند، استفاده كنند.
فرمانده پليس فتا بروجرد اضافه كرد: كاربران از دانلود و اجراي فايل ‌هاي پيوست ايميل‌ هاي مشكوك و ناشناس خودداري و نرم ‌افزارهاي مورد نياز خود را از سايت ‌هاي معتبر داراي اصالت، خريداري و دانلود كنند.
وي گفت: شهروندان هنگام مراجعه به دستگاه خودپرداز و دستگاه هاي كارت خوان بايد نسبت به نبود هرگونه شي اضافي و مورد مشكوك مطمئن شوند.
سرهنگ بهمني فر افزود: رمزهاي عبور بايد به صورت تركيبي طراحي شوند و به صورت دوره اي تغيير يابند.
وي اظهار كرد: براي وارد كردن اطلاعات مهم و حساس از كامپيوترهاي مستقر در مكان هاي عمومي استفاده نشود زيرا امكان سرقت اطلاعات وجود دارد.
وي تاكيد كرد: براي دريافت وجه ارائه شماره كارت يا شماره حساب براي فرد واريز كننده كافي است لذا از ارائه اطلاعات مهم ديگر مانند رمز اول و دوم، CVV2 و تاريخ انقضاي كارت خودداري شود.
فرمانده پليس فتا بروجرد با بيان اينكه نيازي به مراجعه به دستگاه ATM براي واريز وجه به حساب فرد نيست، افزود: متاسفانه در مواردي به فرد مالباخته اعلام مي شود برنده قرعه كشي شده است و به اين بهانه او را پاي دستگاه ATM مي كشانند و اهداف خود را عملي مي كنند.
7190/3022