جزيره كيش ويترين و دريچه سرمايه گذاري كشوراست

كيش - ايرنا - رئيس اتاق بازرگاني ايران جزيره كيش را ويترين و دريچه سرمايه گذاري كشور دانست و گفت : كيش با نشان دادن ايراني مترقي و پيشرفته مي تواند تصوير خوبي از توسعه كشوررا به سرمايه گذاران خارجي ارائه كند.

به گزارش خبرنگار ايرنا، نشست رئيسان و اعضاي هيات مديره اتاق هاي بازرگاني ايران و تهران با حضور علي اصغر مونسان مديرعامل سازمان منطقه آزاد كيش در هتل ماريناي جزيره كيش برگزار شد.
رئيس اتاق بازرگاني ايران در اين نشست به تغيير فضاي كشور و برداشته شدن تحريم ها اشاره كرد و گفت : افق روشني پيش روي كشور قراردارد و برگزاري اين نشست فرصت خوبي براي بهره مندي از ظرفيت هاي اين جزيره در راستاي توسعه كشور است .
محسن جلال پور در خصوص شكوفايي اقتصادي و تاكيدات رهبر معظم انقلاب در اين زمينه گفت: در گذشته بيشتر فعاليت هاي اقتصادي كيش به تبادلات داخلي و كيش محدود بود اما در شرايط كنوني و فضاي ايجاد شده امكان فعاليت هاي بيشتري در عرصه بين المللي فراهم شده است .
وي، جزيره كيش را ويترين و دريچه سرمايه گذاري كشور برشمرد و گفت: كيش مي تواند با نشان دادن ايراني مترقي تصوير مناسبي از توسعه كشور را به سرمايه گذاران خارجي ارائه كند كه برگزاري همايش هاي و نمايشگاههاي بين المللي در كيش نيز از موارد پيشنهادي رئيسان و اعضاي اتاق بازرگاني در ديدار با رييس جمهوري بوده است.
مديرعامل سازمان منطقه آزاد كيش نيز در اين نشست موفقيت هاي بدست آمده و لغو تحريم ها را تبريك گفت و افزود : اينكه چگونه بتوان از ظرفيت هاي ايجاد شده در اين فضا بهره مند شد موضوعي مهم و نيازمند بررسي دقيق است .
علي اصغر مونسان يكي از موضوعات مهم در مناطق آزاد از جمله كيش را بروكراسي اداري دانست و گفت : به رغم تاكيد رئيس جمهوري درمورد بهره مندي از ظرفيت هاي بخش خصوصي در شرايط كنوني متاسفانه بروكراسي حاكم بركشور به جاي تسهيل روند توسعه به مانعي بر مسير رشد و توسعه تبديل شده است.
وي در بخش ديگري از سخنان خود معافيت هاي 20 ساله مالياتي، معافيت هاي گمركي ورود و خروج ارز به صورت آزاد را از جمله مزاياي منطقه آزاد كيش برشمرد و افزود : تمركز مديريت از مزاياي خوب مناطق آزاد و انگيزه اي براي سرمايه گذاري داخلي وخارجي است.
مونسان به آسان سازي روند دريافت مجوزها دركيش اشاره كرد و اظهار داشت : در سال هاي اخير تلاش شده تا با كاهش نقش عوامل انساني ، الكترونيكي كردن فرآيندها و صرفه جويي در وقت ، مسير دريافت مجوزها كوتاه و در امور شفاف سازي شود .
وي در شرايط كنوني به درخواست بانك آفشور( فرا ساحلي ) مورد تاييد سازمان اشاره كرد و افزود : در حال بررسي درخواست دو بانك با همكاري بانك مركزي هستيم كه با حمايت دولت دركيش منطقه آزاد مالي ايجاد شود.
وي اظهار داشت : توافق هاي اوليه صورت گرفته است كه تحقق آن براي كيش يك جهش و از نظر اقتصادي به نفع كشور خواهد بود .
به گزارش ايرنا، توسعه بندرگاه وفرودگاه جزيره كيش، ايجاد پايانه جديد فرودگاهي با ظرفيت پذيرش چهار و نيم ميليون مسافر درسال، افزايش فضاهاي فرهنگي ، توسعه فضاهاي تفريحي ،ايجاد زيرساخت هاي تامين انرژي و آب ، وجود بيش از 400 واحد صنعتي فعال غير آلاينده و دانش بنيان در كيش ،ايجاد كارگروه هوايي از مواردي بود كه مديرعامل سازمان منطقه آزاد كيش در اين نشست به آن اشاره كرد.
مونسان به موقعيت جغرافيايي و استراتژيك جزيره كيش اشاره كرد و گفت: سه جزيره هندورابي، فارور بزرگ و فارور كوچك زير نظر جزيره كيش است كه در سفر رييس جمهوري به جزيره كيش و بازديد از هندورابي بر ساخت فرودگاه و بندرگاه تاكيد شد.
وي اضافه كرد: سازمان منطقه آزاد كيش توسعه جزيره هندورابي را در سال هاي اخير در دستور كار قرار داده است و طرح جامع آن تدوين شده و در مرحله تصويب قرار دارد .
مديرعامل سازمان منطقه ازاد كيش گفت : در حال ساخت زير ساخت هاي هندورابي هستيم و ساخت بندرگاه جزيره در مراحل پاياني قرار دارد ، عمليات زيرسازي باند فرودگاه پايان يافته و 60 درصد عمليات روسازي نيزبه اتمام رسيده است .
درادامه اين نشست ميرمحمد صادقي نايب رييس اتاق بازرگاني تهران با تقدير از تلاش هاي صورت گرفته در توسعه هندورابي گفت: جزيره كيش غرور ملي همه مردم كشور است و بايد از ظرفيت هاي آن براي درآمد زايي استفاده كنيم .
وي اظهار داشت : بسترهاي فراهم شده و حمايت هاي مديرعامل منطقه ازاد كيش از سرمايه گذاران فرصت خوبي براي فعاليت در اين جزيره فراهم ساخته است .
نشست رئيسان واعضاي هيات مديره اتاق هاي بازرگاني ايران و تهران فردا نيز ادامه دارد. برگزاري جلسه با سرمايه گذاران جزيره كيش و بازديد از جزيره هندورابي از ديگر برنامه هاي اعضاي اتاق بازرگاني ايران و تهران در جزيره كيش است.
1641/ 3404